Myślenice

Myślenice. Zapowiadają opracowanie koncepcji ochrony Zarabia przed powodzią

Myślenice. Zapowiadają opracowanie koncepcji ochrony Zarabia przed powodzią
Fot. MUW

Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie „uruchomiono procedurę przetargową na realizację pierwszego etapu zadania” polegającego na ochronie Zarabia przed powodzią.

W pierwszym etapie opracowana zostanie koncepcja analizująca możliwości efektywnej redukcji fali powodziowej w dolinie rzeki Raby na jej 2-kilometrowym odcinku

 

Ogłoszenie przetargów na powstanie dokumentacji koncepcyjnej na Górnym Jazie myślenickiego Zarabia przedstawił Krzysztof Woś - prezes Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie w obecności Radosława Radonia - dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie i w towarzystwie polityków PiS ze szczebla samorządowego, regionalnego i ogólnopolskiego.

Jak informowali; została uruchomiona procedura przetargowa na realizację przez PGW Wody Polskie, RZGW w Krakowie na wykonanie pierwszego etapu zadania pn. „Ochrona przed powodzią terenów Zarabia w Myślenicach”.

Pierwszy etap realizacji zadania ma objąć opracowanie koncepcji, w ramach której przeprowadzona zostanie wstępna analiza możliwości efektywnej redukcji fali powodziowej w dolinie rzeki Raby na wysokości Zarabia w Myślenicach, przy wykorzystaniu rozwiązań technicznych i nietechnicznych.

Analiza obejmować będzie dolinę rzeki Raby na ponad 2-kilometrowym odcinku od mostu w ciągu ul. Józefa Piłsudskiego do granicy gminy Myślenice. Rozpatrywany obszar obejmuje wspomniany odcinek Raby oraz ujściowy odcinek potoku Kobylak o długości ponad 600 m.

Jak informuje RZGW; koncepcja obejmować będzie 3 warianty działań technicznych i 1 wariant działań nietechnicznych zmniejszających ryzyko powodziowe. Szacowany koszt koncepcji to 500 tys. zł, a prace nad jej wykonaniem mają potrwać do połowy 2024 r.

Według założeń jej opracowanie "ma zmniejszyć ryzyko wystąpienia powodzi na Zarabiu; ochronić mieszkańców i  ograniczyć erozję boczną i wgłębną koryta Raby oraz ujściowego odcinka potoku Kobylak".

 

Powiązane tematy

Komentarze (13)

 • 4 paź 2023

  Ludzie.... Dajcie już spokój.... Kolejna koncepcja...... Wiemy, że rządzący nami mają nas za głupków, ale w kolejną koncepcję to już tylko pisowskie mózgi mogą uwierzyć.....
  Panie burmisiu zrób w końcu COŚ....... (bez koncepcji ale w realu)....

  26 4 Odpowiedz
 • 4 paź 2023

  Wystarczyło by pozwolić okolicznym mieszkańcom brać kamienie z rzeki ale nie bo nie było by na czym kraść ...

  21 4 Odpowiedz
 • 5 paź 2023

  A tak komentujecie, a wcale nie rozumiecie polityki.
  Nie chodzi o to żeby zrobić, tylko żeby zarobić, mówiąc że się zrobi. Przetargi na papiery/dokumentacje, to najlepszy przykłada jak marnuje/kradnie się pieniądze na kolejne nie wdrożone projekty/koncepcje.

  17 1 Odpowiedz
 • 5 paź 2023

  I po co nam ta koncepcja. Władza się rozmyśli a my zostaniemy z tą koncepcją jak te ch...

  16 1 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 5 paź 2023

  powodz byla ostatnio 3 lata temu a tu nagle przed wyborami ktos wyciaga przetarg na koncepcje...

  14 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 7

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów

Spośród kandydatów, którzy walczyli o głosy w okręgu wyborczym nr 10, do którego należy powiat myślenicki, mandat europosła otrzymało 7 z nich. PiS ma 3 europ...