Biznes

Dom z bali czy szkieletowy? Jaką technologię stawiania nieruchomości w Myślenicach wybrać, aby oszczędzić?

Dom z bali czy szkieletowy? Jaką technologię stawiania nieruchomości w Myślenicach wybrać, aby oszczędzić?

Wybór technologii budowy domu to nie lada wyzwanie. Nieruchomość z bali czy szkieletowy? Jak zaprojektować budynek, aby był ekonomiczny, a jednocześnie funkcjonalny? Czy warto oszczędzać na materiałach budowlanych kosztem jakości? Jakie rozwiązania zastosować, aby dom był energooszczędny? Przeanalizujmy te kwestie, co pozwoli na łatwiejsze podjęcie świadomej decyzji

Wybór pomiędzy domem z bali a technologią szkieletową

Decyzja o budowie domu wiąże się z wyborem technologii, która będzie najkorzystniejsza pod względem kosztów oraz efektów końcowych. W Myślenicach, jak i w wielu innych miejscach w Polsce, popularne są dwa rozwiązania: domy z bali oraz domy szkieletowe. Wybór pomiędzy tymi dwiema opcjami wymaga przemyślenia wielu aspektów.

Domy z bali są cenione za swój niepowtarzalny klimat, solidność wykonania i trwałość. Koszty ich budowy jest jednak dość wysoki, zwłaszcza jeżeli chodzi o ceny drewna o odpowiedniej jakości. Na korzyść tych domów przemawia natomiast fakt, że są całkowicie ekologiczne i naturalne.

Domy szkieletowe, zwane również kanadyjskimi, są zaś tańsze w budowie, a ich wzniesienie trwa znacznie krócej. Technologia ta polega na stawianie konstrukcji domu z drewnianych bali lub desek, które następnie są wypełniane izolacją i obłożone płytami gipsowo-kartonowymi. W ten sposób powstaje lekka, ale stabilna i trwała konstrukcja.

Oszczędność na etapie projektowania domu – małe jest piękne

Etap projektowania to moment, kiedy możesz najbardziej wpłynąć na koszty budowy domu. Najczęściej popełnianym błędem jest planowanie zbyt dużego budynku. Oczywiście, każdy z nas marzy o przestronnych wnętrzach, ale warto zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujesz aż tyle miejsca. Każdy dodatkowy metr kwadratowy to nie tylko wyższe koszty budowy, ale także eksploatacji.

Drugim ważnym aspektem jest wybór projektu domu. W internecie z łatwością dostępne są gotowe projekty, znacznie tańsze od indywidualnych. Wiele firm oferuje również swoje katalogi z projektami, które można dostosować do własnych potrzeb. Dzięki temu możesz zbudować w Myślenicach dom spełniający Twoje oczekiwania za mniejsze pieniądze.

Wybór materiałów budowlanych – jak oszczędzać bez utraty jakości?

Materiały budowlane składają się na znaczną część kosztów budowy domu. Wybierając je, warto kierować się nie tylko ceną, ale także jakością oraz trwałością danego materiału. Jeśli szukasz oszczędności, rozważ zakup materiałów z recyklingu, które są często równie dobre co nowe, a kosztują znacznie mniej.

Innym sposobem na obniżenie kosztów jest wykorzystanie materiałów produkowanych lokalnie. Transport artykułów z daleka wiąże się z dodatkowymi kosztami, których możesz uniknąć wybierając produkty z okolicy. Co więcej, wspierasz w ten sposób lokalną gospodarkę.

Dom pasywny czy jednak standardowy?

Rozważając budowę domu w Myślenicach, warto zastanowić się nad koncepcją domu pasywnego. Jest to obiekt o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania, wynikającym z zastosowania odpowiednich technologii i rozwiązań projektowych. Budowa takiego domu jest co prawda droższa, ale dzięki znacznej oszczędności na ogrzewaniu (nawet do 90% w porównaniu z budynkami tradycyjnymi) koszty te zwracają się po kilku latach.

Dla osób, które np. z uwagi na wysokie wydatki inwestycyjne nie są przekonane do idei domu pasywnego, dobrym rozwiązaniem może być budynek energooszczędny. Koszt jego budowy jest porównywalny z kosztem budowy domu standardowego, ale eksploatacja okazuje się już znacznie tańsza. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązania się zdecydujesz, zawsze wybieraj najlepsze oferty finansowania – aktualne kredyty hipoteczne znajdziesz i porównasz na stronie https://porownywaniekredytow.pl/.