Ekonomia

Konto osobiste dla młodych – jakie powinno być?

Konto osobiste dla młodych – jakie powinno być?

Konto osobiste to produkt bankowy kierowany do osób z różnych grup wiekowych. Korzystają z niego również młodzi ludzie, którzy mają specyficzne oczekiwania względem rachunku ROR. Jakie powinno być konto osobiste dla młodych, aby być odpowiedzią na ich potrzeby?

Dla kogo jest przeznaczone konto osobiste?

Konto osobiste to podstawa zarządzania finansami i prawdopodobnie najpopularniejszy produkt bankowy. Jak wskazują dane Banku Światowego, w 2021 roku dysponowało nim aż 96% Polaków, z kolei raport Narodowego Banku Polskiego mówi o 88,5% obywateli.

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, jak wskazuje jego nazwa, służy do przechowywania pieniędzy i zarządzania nimi. Konsumenci wykorzystują konta osobiste po to, aby płacić za zakupy, pobierać wypłaty czy regulować rachunki.

Klienci zainteresowani tym produktem pochodzą z różnych grup wiekowych. Są to zarówno osoby dorosłe, jak i seniorzy oraz młodzi dorośli. Wiele banków ma w swojej ofercie również konta dla niepełnoletnich.

Wcześniej wspomniany raport Narodowego Banku Polskiego wskazuje, że najwyższy poziom ubankowienia można zaobserwować w grupach wiekowych 25-39 oraz 40-54 lat.

Nie zmienia to faktu, że znaczącą część klientów instytucji finansowych stanowią młodzi dorośli, w tym osoby w wieku od 18. do 26. roku życia. To właśnie z myślą o nich powstały oferty konta osobistego dla młodych, które można znaleźć w asortymencie wielu banków.

Oferta konta osobistego dla młodych – jaka powinna być?

Konto osobiste dla młodych dorosłych to produkt bankowy, który skonstruowano w taki sposób, aby odpowiadał potrzebom tej konkretnej grupy odbiorców. Co to oznacza w praktyce?

Osoby w wieku 18-26 lat dopiero wkraczają w dorosłość. Część z nich studiuje, niektórzy łączą naukę z pracą dorywczą, a niektórzy rozpoczęli już swoją pierwszą pracę na pełny etat.

Ze względu na to, że młodzi dorośli dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, wobec czego zazwyczaj generują stosunkowo niewielkie zarobki, potrzebują konta osobistego, które jest tanie w utrzymaniu i użytkowaniu.

Kolejną istotną dla młodych osób (i nie tylko) kwestią są dodatkowe narzędzia, jakie uwzględnia oferta konta osobistego. Mowa tu m.in. o aplikacji mobilnej, która powinna być funkcjonalna, intuicyjna i przejrzysta. Dobrze, jeśli umożliwia korzystanie z dodatkowych usług. Młodzi dorośli doceniają m.in.:
* szybkie płatności mobilne;
* wirtualne karty płatnicze;
* błyskawiczne przelewy na wskazany numer telefonu;
* funkcję automatycznego oszczędzania.

Poszczególne banki proponują także konta dla młodych od 13. do 18. roku życia. Taki rachunek na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od opcji dla osób młodych dorosłych.

Oferty tego typu również cechują się funkcjonalnością, nowoczesnymi rozwiązaniami, niskimi kosztami użytkowania rachunku (lub bezpłatnym korzystaniem z konta po spełnieniu określonych warunków).

Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku niepełnoletnich nastolatków do zawarcia umowy z bankiem niezbędny jest podpisy rodzica.

Ranking kont osobistych dla młodych – sposób na odnalezienie najlepszej oferty

Klient może samodzielnie poszukać takiej oferty, która będzie w jak największym stopniu dostosowana do jego potrzeb. Dobrze zastanowić się wówczas, które funkcje rachunku są dla niego najistotniejsze.

Przykładowo, gdy zamierza często wybierać gotówkę z bankomatów, najlepiej wybrać ofertę, która umożliwia darmowe wykonywanie tej czynności. Można również zastanowić się, czy w pobliżu miejsca zamieszkania są bankomaty należące do danego banku lub sieci partnerskich. Korzystanie z takich urządzeń najczęściej jest darmowe.

Młodzi dorośli mogą także w znacznym stopniu ułatwić sobie poszukiwania optymalnej oferty. Służą do tego rankingi kont osobistych dla młodych online, np. ten dostępny pod adresem www.bankier.pl/smart/konto-dla-mlodych.

Ranking został opracowany przez specjalistów z portalu Bankier.pl SMART. Klasyfikacja kont została dokonana na podstawie takich aspektów jak:
*funkcjonalność;
*koszty prowadzenia i użytkowania rachunku;
*dodatkowe bonusy i premie w zamian za skorzystanie z danej oferty.

Konto osobiste dla młodych a opłaty

Korzystanie z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, w tym konta osobistego dla młodych może wiązać się z kosztami. Większość ofert uwzględnia jednak darmowe posługiwanie się poszczególnymi usługami po spełnieniu określonych warunków, dlatego konta osobiste dla młodych często określa się „darmowymi”. Jakie opłaty zazwyczaj naliczają banki i jak można ich uniknąć? Podstawowe koszty mogą wiązać się z:
* Otwarciem i prowadzeniem rachunku – bardzo często prowadzenie konta w przypadku młodych dorosłych jest całkowicie darmowe. W przypadku niektórych ofert bank udostępnia rachunek ROR za darmo w zamian za comiesięczne wpływy na konto.
* Wydaniem i użytkowaniem karty płatniczej – korzystanie z karty może być darmowe bezwarunkowo lub w sytuacji, gdy klient wykona minimalną ilość transakcji bezgotówkowych w ciągu okresu rozliczeniowego.
* Korzystaniem z bankomatów – najczęściej korzystanie z bankomatów danego banku oraz dostawców należących do jego sieci partnerskich jest całkowicie bezpłatne. W innych przypadkach istnieje możliwość wykupienia pakietu bezpłatnych wypłat lub darmowe wybieranie gotówki jest limitowane (np. 2 razy w miesiącu).

Oprócz tego przed wyborem konkretnej oferty warto zwrócić uwagę na tabelę opłat i prowizji danego banku. Uwzględnia ona koszty przelewów, które mogą różnić się m.in. ze względu na rodzaj i tryb transakcji.

Jak otworzyć rachunek osobisty dla młodych?

Obecnie rachunek dla młodych można założyć zarówno w oddziale instytucji, jak i online. Jeśli dana osoba posiada już inne konto w wybranym banku, może zrobić to za pośrednictwem aplikacji mobilnej i nie musi jechać do placówki stacjonarnej, aby podpisać umowę (lub odbierać jej od kuriera).

Do założenia konta niezbędne są podstawowe dane osobowe oraz ważny dokument tożsamości. Cały proces jest bardzo sprawny i nie wymaga szczególnego przygotowania. Wcześniej warto jednak zarówno wspomóc się rankingiem kont online, jak i skonsultować wybór oferty konta z przedstawicielem banku.