Ekonomia

PIT-37 – wszystko, co trzeba wiedzieć o tym formularzu!

PIT-37 – wszystko, co trzeba wiedzieć o tym formularzu!

PIT-37 to najpopularniejszy formularz podatkowy, dlatego zdecydowanie warto się o nim czegoś dowiedzieć. Dotyczy bardzo dużego grona Polek i Polaków w różnym wieku. Czym dokładnie jest, jak go rozliczyć i o czym jeszcze należy pamiętać?

Co to jest PIT-37?

Nazwa PIT-37 pochodzi od Personal Income Tax – angielskiej nazwy podatku dochodowego od osób fizycznych. Liczba 37 odnosi się do konkretnego formularza i pozwala wyróżnić go na tle innych, np. PIT-36 czy PIT-28.

Dotyczy wszystkich tych, którzy otrzymują wynagrodzenie od płatnika, czyli wykonują swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej. Do tego grona zaliczają się także osoby pozyskujące renty.

Do końca lutego pracodawca ma obowiązek wręczyć pracownikom PIT-11 za poprzedni rok kalendarzowy. To dokument wykazujący wszystkie przychody z ostatnich 12 miesięcy. Na jego podstawie uzupełnia się PIT-37 i dokonuje rozliczenia z fiskusem.

Podsumowując, PIT-37 dotyczy m.in. osób:
*pozyskujących dochody od polskich płatników np. na bazie umowy o pracę;
*otrzymujących renty i emerytury;
*nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nie każda osoba płacąca podatki może wypełnić formularz PIT-37. Jeśli prowadzi się własną firmę, należy sięgnąć po PIT-36. Gdy rozlicza się środki w ramach ryczałtu np. z tytułu wykonywania wolnego zawodu, to wypełnia się PIT-28.

Trzeba mieć na uwadze, że nawet jeśli otrzymało się przychód od płatnika, ale poza granicami kraju, to nie należy uzupełniać PIT-37. Obowiązuje wtedy PIT-36, czyli ten, z którego korzystają właściciele działalności gospodarczych. Czasami sprawy podatkowe bywają skomplikowane, wtedy najlepiej poprosić o pomoc specjalistę z zakresu księgowości.

Jak rozliczyć PIT-37?

Na stronie internetowej https://www.pit.pl/pit-37-online/ znajduje się sporo informacji na temat formularza PIT-37, a także sposobów jego rozliczenia. Można załatwić sprawę w sposób tradycyjny, czyli uzupełnić druk, a następnie dostarczyć go osobiście do urzędu skarbowego. Mimo że wciąż wiele osób korzysta z tej opcji, to jednak coraz więcej pracujących chętniej wybiera internetowe rozwiązania.

Pierwszy z nich polega na rozliczeniu w systemie Twój e-PIT przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Niemal wszystko dzieje się tam automatycznie, wystarczy tylko zatwierdzić dane i w kilka chwil załatwia się wszystkie obowiązkowe formalności.

Kolejna opcja to program e-pity, który słynie ze swojej intuicyjności i prostoty nawigacji. Można go pobrać w formie aplikacji lub uruchomić w przeglądarce internetowej dowolnego urządzenia. Działa tak samo dobrze i na komputerach, i na smartfonach.

Niezależnie od używanego systemu pierwszy krok stanowi wybór odpowiedniego formularza PIT. Następnie przechodzi się do ulg i odliczeń, jakie mogą obniżyć koszty uiszczanego podatku. Zależą one od indywidualnej sytuacji podatnika.

Co kluczowe, trzeba mieć PIT-11, który otrzymuje się w formie fizycznej od pracodawcy lub sprawdza się go online w systemie Ministerstwa Finansów. W nim znajdują się wszelkie informacje niezbędne do wypełnienia deklaracji.

Jeśli korzysta się z systemów online, to dane dotyczące pozyskanych dochodów uzupełniają się automatycznie. Zarówno Twój e-PIT, jak i e-pity korzystają z baz Ministerstwa Finansów, więc można mieć pewność co do poprawności i bezpieczeństwa informacji.

Ostatni krok w rozliczeniu podatkowym to wybór organizacji pożytku publicznego, jakiej chce się przekazać 1,5% swojego podatku. To forma pomocy różnorodnym jednostkom pomagającym m.in. chorym czy potrzebującym. Pieniądze pochodzą z koniecznego do zapłacenia podatku, więc nie ma mowy o żadnych dodatkowych kosztach.

W ten sposób da się wspomóc organizację bliską swojemu sercu. Zaleca się wybrać np. lokalne schronisko dla zwierząt, hospicjum czy inne miejsce, które realizuje wartości, na jakich zależy podatnikowi. W formularzu wprowadza się jedynie numer KRS wybranej organizacji.

Przed nadaniem PIT-u powinno się sprawdzić poprawność danych i zatwierdzić wysyłkę dokumentu. Ewentualny zwrot nadpłaty szybciej uzyskuje się w wyniku internetowego rozliczenia. Korzystanie z oprogramowań online to także ekologiczne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba drukować papierów ani tracić paliwa na dojazd do urzędu.

PIT-37 a ulgi podatkowe

PIT-37 służy rozliczeniu podatkowemu i nie kojarzy się podatnikom zbyt dobrze, ale na szczęście mogą on liczyć na dopasowane do ich sytuacji ulgi. Dotyczą one bardzo wielu aspektów życia i działalności indywidualnej jednostek, dlatego warto przejrzeć je wszystkie i wybrać odpowiednie do siebie.

Popularną zniżką podatkową jest prorodzinna. Na ulgi mogą liczyć również rodzice samotnie wychowujący swoje potomstwo. Ponadto wśród tego typu świadczeń są też takie dla krwiodawców, termomodernizacyjne czy internetowe. Aby nieco zaoszczędzić, można rozliczać się wspólnie z mężem lub żoną.

Da się także składać zeznanie razem z dzieckiem, jeśli ma ono co najmniej 18 lat i zarabia maksymalnie nieco ponad 16 tys. zł rocznie. Młode osoby do 26. roku życia, które obowiązuje PIT-37, są całkowicie zwolnione z podatku dochodowego. Ułatwia to wejście w dorosłość i zarządzanie swoimi pierwszymi zarobkami.

Dlaczego trzeba rozliczyć podatek w terminie?

Rozliczenie za 2023 rok należy załatwić do 30 kwietnia 2024 roku i nie wolno się z nim spóźnić. Po pierwsze, wiąże się to z karami finansowymi nakładanymi przez urząd skarbowy. Każdy podatnik ma tak samo dużo czasu na dokonanie formalności, jak inni i jest to zdecydowanie wystarczający czas na rozliczenie.

Po drugie spóźnienie wiąże się z niepotrzebnymi problemami z urzędem i generuje dużo stresu. Terminowe złożenie deklaracji PIT-37 to obywatelski obowiązek każdej osoby otrzymującej przychody od płatnika. Wpływa na budowanie zaufania pomiędzy jednostką a US.

Zwrot podatku – co to takiego?

Do zwrotu podatku dochodzi w sytuacji, kiedy otrzymuje się od władz podatkowych pieniądze po złożeniu deklaracji PIT. Wiąże się to z różnymi okolicznościami, a zazwyczaj wynika z nadpłaty podatku dochodowego przez pracodawcę danej osoby.