Myślenice

Myślenice. Protestowali przed Kinem Muza z powodu filmu "Zielona granica"

Myślenice. Protestowali przed Kinem Muza z powodu filmu "Zielona granica"
Fot. fb.com/Mirosław Fita

Grupa osób trzymających baner z hasłem „Murem za polskim mundurem", balon w kształcie szkieletu z nalepioną twarzą reżyserki i napisem "kłamstwa" oraz biało-czerwone flagi i kartony z hasłami "Holland kłamie!", "Ten film to paszkwil!".

Na taki obrazek mogli natknąć się myśleniczanie, którzy zdecydowali się 25 października obejrzeć film „Zielona granica” w Kinie Muza 

 

W Kinie Muza okres wyświetlania filmu został zainaugorwany 25 października podczas Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Seanse zaplanowano do 5 listopada oraz w późniejszych terminach na zamówienie grup zorganizowanych.

W dniu myślenickiej premiery „Zielonej granicy”, reprezentacja Klubu Gazety Polskiej w Myślenicach, przy wsparciu Sekcji Młodzieżowej AK Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej protestowała przed budynkiem Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Przed wejściem zebrało się kilkanaście osób, które trzymały baner z napisem „Murem za polskim mundurem", balon w kształcie szkieletu z nalepioną twarzą Agnieszki Holland i napisem "kłamstwa" oraz biało-czerwone flagi i kartony z hasłami "Holland kłamie!", "Ten film to paszkwil!".

Uczestnicy protestu odśpiewali hymn Polski i skandowali hasła: „Murem, murem za polskim mundurem” oraz „Bóg – honor – ojczyzna”.

Wśród protestujących można było dostrzec radnego miejskiego Czesława Wierzbę (PiS) oraz przewodniczącego rady miejskiej Mirosława Fitę (PiS). Ten ostatni na swoim facebooku opublikował zdjęcia z protestu, które opatrzył następującym komentarzem: "Żołnierze Wojska Polskiego, Straży Granicznej jesteśmy z Wami! Jeszcze Polska nie zginęła kiedy My żyjemy".

Film Agnieszki Holland pt. "Zielona granica" miał swoją światową premierę podczas festiwalu filmowego w Wenecji. Reżyserka za film otrzymała nagrodę specjalną festiwalu. „Teraz gdy tu siedzimy, wydarzenia opowiedziane w moim filmie nadal się dzieją. Ludzie wciąż kryją się w lasach, są odzierani z godności, ze swoich podstawowych praw, z bezpieczeństwa i część z nich straci życie. Tu w Europie, nie dlatego, że nie ma środków, żeby pomóc tym ludziom, ale dlatego, że nie chcemy” - tłumaczyła swoją motywację do tworzenia filmu.

Historia jest inspirowana wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej, dlatego budzi sporo emocji. W mediach na temat filmu wypowiadało się wielu polityków, a zdania na jego temat są podzielone.

To historia opowiadająca o psycholożce Julii (Maja Ostaszewska), która po przeprowadzce na Podlasie staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym.

W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania - czym jest człowieczeństwo?

Repertuar Kina Muza w Myślenicach.

Komentarze (56)

 • 26 paź 2023

  To jest właśnie obraz zacofania naszego narodu. Nawet nie obejrzeli a protestują. I zapewne wszyscy z nich to zagorzali katolicy i zwolennicy pis. Dobrze, bo już ich czas się skończył

  242 220 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 26 paź 2023

  ale przedstawienie a ilu z nich widzialo ten film? bo zakladam ze nie protestuja przeciwko czemus czego nie znaja lub nie probowali zrozumiec 😂😂😂

  192 163 Odpowiedz
 • 26 paź 2023

  A to Pan Dyrektor Szewczyk, po kolejnych wyborach znów zmienia front i przyjaciół? Nie do pomyślenia jak to można tak szybko wpadać ze skrajności w skrajność.

  120 36 Odpowiedz
 • 26 paź 2023

  No proszę nowa opozycja - totalna - PiS i ich zwolennicy. Szybko znaleźli swoje miejsce.

  145 117 Odpowiedz
 • 26 paź 2023

  Fita, idź ty lepiej buty naprawiaj, na tym się znasz, a tak to tylko pośmiewisko z siebie robisz, wycieracie sobie patusy gębę Polską a naprawdę macie ją głęboko w d…, tylko kasa i władza, to dla was priorytet

  86 19 Odpowiedz

Zobacz więcej