Kościół

Myślenice. Nad drzwiami kościółka na Stradomiu ponownie zawisł herb Myślenic. Jego replikę wykonał Piotr Kaleta

Myślenice. Nad drzwiami kościółka na Stradomiu ponownie zawisł herb Myślenic. Jego replikę wykonał Piotr Kaleta
Fot. fb.com/Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej

Na ścianie kościółka św. Jakuba w Myślenicach ponownie zawisł drewniany herb Myślenic. Replikę dzieła Wita Wisza z 1886 r. wykonał myślenicki rzeźbiarz Piotr Kaleta

 

Pierwotny, drewniany herb został wykonany w 1886 r. przez znanego na południu artystę Wita Wisza. Replikę tej pracy wykonał myślenicki rzeźbiarz Piotr Kaleta. Oryginalny herb zdjęto ze ściany kościółka kilkanaście lat temu podczas remontu świątyni. Od tego czasu przebywa na plebanii.

Z inicjatywy Teresy Święch, myślenicki rzeźbiarz Piotr Kaleta przy wsparciu magistratu wykonał kopię, która 28 października zawisła nad wejściem do zakrystii kościółka.

Jak wyjaśniał Andrzej Boryczko; to tzw. „cesarska wersja herbu”, którą Myślenicom nadał Franciszek II w okresie zaborów. - W czasie II wojny światowej znajdował się na jednej z pieczęci magistratu. Pojawia się też na niektórych pocztówkach z okresu międzywojennego – mówił pasjonat lokalnej historii.

- Przywracanie pamięci jest ważną sprawą dla naszej teraźniejszości. Dobrze, że są ludzie, którzy przywracaniu pamięci poświęcają czas i serce. Dobrze, że w tej działalności znaleźli sprzymierzeńców w magistracie. Dzięki temu powstała replika herbu miasta Myślenice. Zawieszenie repliki jest takim uwieńczeniem odbywających się tu prac. To, że oryginał nie pozostał na ścianie, a został zdjęty jest warunkowane czasem, w jakim jesteśmy. Jest to cenna rzecz, wisząc na zewnątrz świątyni jest zawsze pokusą dla tych, którzy nie myślą tak jak trzeba. Oryginał będziemy chronić w tym miejscu, gdzie był a replika zawiśnie na ścianie świątyni - mówił ks. Zdzisław Balon.

Burmistrz podkreślał, że to kolejne działanie, które „wpisuje się w dbanie o naszą pamięć historyczną miasta i gminy Myślenice”. Zapowiedział też, że gmina czyni starania o pozyskanie środków na remont kamienicy Obońskich znajdującej się na myślenickim Rynku.

Powiązane tematy

Komentarze (14)

 • 30 paź 2023

  Zdjęcie na maszynie do asfaltu (nie wiem jak tu z BHP), a teraz na cmentarzu i przy drabinie :) sesja za sesją

  24 2 Odpowiedz
 • 30 paź 2023

  No masz burmiś jest bardzo fotogeniczny i zdjęcia wychodzą mu równie dobrze jak koncepcje........ Tak trzymać!!!!!

  21 4 Odpowiedz
 • 30 paź 2023

  Piękne wykonanie herbu.
  Ale....boże drogi, tak trzymać komuś drabinę.....

  20 3 Odpowiedz
 • 30 paź 2023

  Czego się nie robi dla FB

  16 6 Odpowiedz
 • 31 paź 2023

  A ten Wit Wisza to jakiej był narodowości?
  Bo my tu na południu mieliśmy mieszankę kultur i narodowości.
  Byli Czech Matejko, był Wit Stwosz z Bawarii, był Józef Dietl , polski Austriak, który uczył się mówić po polsku, był Zyblikiewicz spod Lwowa wyznania prawosławnego.

  A teraz jak idę ulicami Krakowa, to jakbym szedł po Warszawie w okresie Lalki Prusa w zaborze rosyjskim,
  wszędzie słychać wschodni język,
  A na dworcach cyrylica prawie jak alfabet narodowy.

  11 5 Odpowiedz

Zobacz więcej