Finanse

Kredyt gotówkowy – co warto o nim wiedzieć?

Kredyt gotówkowy – co warto o nim wiedzieć?

W życiu spotykają nas różne sytuacje. Nie zawsze są one pozytywne i często wymagają od nas dużego nakładu sił czy pieniędzy. W tym ostatnim, rozwiązaniem wydaje się wzięcie kredytu gotówkowego. Jednak co należy o nim wiedzieć i na co zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji? Jakie czynniki należy rozpatrzyć przed zaciągnięciem kredytu w banku?

Czym jest i jak działa kredyt?

Z tym hasłem spotkała się zapewne większość z nas. Jednak czym właściwie jest kredyt? To pewne zobowiązanie, które zawiera się na podstawie umowy pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Na podstawie wspomnianej umowy bank udziela na określony czas pewną kwotę, a osoba biorąca kredyt może skorzystać z tych środków na sfinansowanie określonego celu.

Ważne jest, że w umowie kredytowej zawarty jest obowiązek wobec kredytobiorcy w postaci spłacenia całej pożyczonej kwoty wraz z odsetkami i prowizją. Istnieją różne rodzaje kredytów, które skierowane są do konkretnych jednostek, jak np. kredyty firmowe, lub dotyczą konkretnego celu, jak np. kredyt hipoteczny czy konsumpcyjny. O tym ostatnim więcej dowiesz się pod adresem: https://financer.com/pl/pozyczka/kredyty-konsumenckie/.

Aby otrzymać kredyt, należy spełnić szereg wymagań. Jednym z nich jest wykazanie zdolności kredytowej, czyli krótko mówiąc, możliwości do spłaty zadłużenia w określonym terminie. Przy niektórych rodzajach kredytów konieczne jest również spełnienie innych wymagań, np. dostarczenie szczegółowej dokumentacji bądź wniesienie wkładu własnego.

Co należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu jest poważna i ma duży wpływ na najbliższą przyszłość. Przede wszystkim na początku należy określić cel, na jaki potrzebne są nam pieniądze. To pozwoli na wybranie odpowiedniego rodzaju kredytu. Niezwykle istotne jest, aby mierzyć siły na zamiary. Zastanówmy się, czy dodatkowe obciążenie w postaci comiesięcznych rat do spłacenia nie będzie ponad nasze możliwości.

Dodatkowa gotówka na pewno pozwoli zrealizować zamierzone cele, jednak trzeba liczyć się z tym, że pożyczoną kwotę trzeba będzie oddać z nawiązką. Warto więc zastanowić się, na jak długo planujemy wziąć kredyt – im dłuższy okres spłacania kredytu, tym więcej przyjdzie nam oddać ze względu na dłuższy czas naliczania odsetek przez bank. Przed podjęciem decyzji warto także sprawdzić oferty w kilku bankach, ponieważ mogą się one różnić na przykład warunkami czy całkowitymi kosztami.

By wybrać najlepszą propozycję, która będzie stanowić najkorzystniejsze wyjście dla nas, warto posiłkować się porównywarkami kredytowymi i wszelkimi rodzajami rankingów, jak na przykład proponowane przez Financer Polska

Rozważ wszystkie za i przeciw

Aby podjąć dobrą decyzję, należy dobrze się zastanowić i przemyśleć wszystkie plusy i minusy. Dodatkowa gotówka pomoże nam osiągnąć założone cele, a kredyt w banku wydaje się dobrym wyjściem do jej osiągnięcia – nie ma w nim ukrytych kosztów, można pożyczyć względnie wysoką kwotę i rozłożyć czas jej spłaty na dowolny okres.

Jednak liczyć się trzeba z naliczanymi odsetkami i też nie każdemu uda się taki kredyt uzyskać, np. ze względu na brak zdolności kredytowej. Warto też mieć na uwadze zmiany stóp procentowych – wysokość odsetek może być zmienna. Trzeba dobrze zastanowić się, czy nawet w przypadku wzrostu kosztów kredytu, będziemy w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie.

Artykuł sponsorowany

Zobacz więcej