Myślenice

Myślenice. Tak obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości

Myślenice. Tak obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości
Fot. Piotr Jagniewski

Główne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości miały miejsce na płycie myślenickiego Rynku, gdzie burmistrz przekazał klucze do miasta marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, a delegacje składały wieńce.

„Życzę nam wszystkim, abyśmy nigdy nie zapomnieli, jak wielkim szczęściem jest być Polakiem, żyć w niepodległym państwie i żebyśmy zawsze pamiętali o swojej lokalnej społeczności. Niech żyje Polska! Niech żyją Myślenice!” – mówił Jarosław Szlachetka (PiS)

 

Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Myślenicach, rozpoczęły się od złożenia kwiatów na Kopcu Józefa Piłsudskiego w Osieczanach. W międzyczasie z Myślenic przez Wiśniową, Droginię, Osieczany w ramach rajdu patriotycznego przejechały zabytkowe pojazdy, których właściciele przyozdobili je m.in. w biało – czerwone barwy.

O godzinie 11:11 na ulicach miasta odbył się VI Bieg Niepodległości na dystansie 6,8 km. 

Po mszy w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele p.w. NNMP w Myślenicach, poczty sztandarowe oraz delegacje z wieńcami tworzone przez lokalnych działaczy, samorządowców i mieszkańców miasta - przeszły na płytę główną Rynku.

Tu odbyły się główne uroczystości tegorocznego święta z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice. Na wstępie burmistrz przekazał symboliczne klucze do miasta na ręce marszałka Józefa Piłsudskiego, a dowódca uroczystości Waldemar Pachoń złożył meldunek. Wartę honorową przy Pomniku Niepodległości pełnili Strzelcy Rzeczpospolitej Jednostki Strzeleckiej "Czerwone Berety" z Myślenic.

Zanim delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty, burmistrz wygłosił okolicznościowe przemówienie;

Jarosław Szlachetka (PiS), burmsitrz MiG Myślenice: "Odrzućmy wszystko, co nas dzieli i bierzmy wszystko, co nas łączy w pracy i walce o wolność i niepodległość Polski". Tak napisał generał Władysław Anders we wspomnieniach z lat 1939-46, a jego słowa mają ponadczasowy wymiar. 11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa. Po ponad stu latach walki i starań naszych przodków, Polska znów pojawiła się na mapach świata, a nasi rodacy przystąpili do zadania scalenia i obrony naszego kraju. Udało im się to dzięki zjednoczeniu wszystkich sił politycznych i przedłożeniu interesu wspólnego nad indywidualnymi aspiracjami i korzyściami.

Po złożeniu wieńców pod Pomnikiem Niepodległości, z Rynku w kierunku Myślenickiego Ośrodka kultury i Sportu przeszedł uroczysty pochód na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim.

W MOKiS wystąpiła orkiestra Polish Art Philharmonic, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, Chór Hura, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Myślenicach oraz lokalni artyści. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pod dyr. Zbigniewa Morawskiego z zespołem.

Komentarze (19)

 • 11 lis 2023

  Rozumiem, że pytasz o burmistrzów.
  Ostrowski już był weteranem na tym stanowisku, ale gość czuł miasto j jego potrzeby.
  Szlachetka to taki Kurowski.
  Jeden powinien reprezentować Jawornik , drugi Pcim.
  Nigdy Myslenice.

  61 16 Odpowiedz
 • 11 lis 2023

  Ale ten burmistrz jest zabawny.
  Cyt: "Tylko w minionym roku udało nam się oddać do użytku ...... "
  A co udało się zrobić przez wcześniejsze cztery? NIC? 😂😂😂

  47 13 Odpowiedz
 • 11 lis 2023

  Wybraliśmy?

  No cóż, musimy ponieść konsekwencje.

  Fernando Santos tez był złym wyborem , ale nie z powszechnego wyboru.

  Niepoważne wybory się mszczą.
  Ten wybór nie był na burmistrza, tylko na sympatie do partii.
  To zawsze głupi wybór.

  Ale rocznica, obchody, święto OK
  Cieszmy się z odzyskanej wolności.

  37 8 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 12 lis 2023

  A skąd pomysł, żeby Kurowski miał kogokolwiek reprezentować? Znany z gburowatego obycia, lenistwa i głupoty Kurowski jest nielubiany przez dużą część mieszkańców Jawornika.

  To jest człowiek skazany prawomocnym wyrokiem, w młodości ponoć tzw. "wieczny student", później mierny nauczyciel ZPT. Naprawdę nie ma potrzeby, żeby pełnił jakiekolwiek funkcje publiczne.

  32 8 Odpowiedz
 • 11 lis 2023

  "Po mszy w intencji Ojczyzny...". Czy w tym kraju każde święto, nawet strickte państwowe, musi się odbywać po mszy, przed mszą lub w jej trakcie....? Jesteśmy wiecznie skazani na to przekleństwo pana, wójta i plebana?

  35 27 Odpowiedz

Zobacz więcej