Myślenice

Orientacja precyzyjna po raz pierwszy w Myślenicach

Orientacja precyzyjna po raz pierwszy w Myślenicach

Uczniowie przez miesiąc poznawali tajniki tego sportu pod okiem instruktorów i zawodników ze Stowarzyszenia Rozwoju Orienteeringu

 

Zawodami orientacji precyzyjnej na Zarabiu zakończył się projekt „Na Start z mapą”, dofinansowany przez Fundacja BGK w programie „Sport na Start” – edycja II, w którym wzięło udział blisko 150 uczniów myślenickich szkół podstawowych.

Uczniowie przez miesiąc poznawali tajniki tego sportu pod okiem instruktorów i zawodników ze Stowarzyszenia Rozwoju Orienteeringu. Treningi odbywały się w różnych lokalizacjach na terenie Myślenic, w pobliżu szkół podstawowych. Aby je przeprowadzić trenerzy przygotowali wcześniej szczegółowe mapy terenu w międzynarodowej symbolice ISSprom, stosowanej w zawodach orientacji sportowej na całym świecie.

Trasy treningowe zostały przygotowane z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, które w tej dyscyplinie mogą rywalizować na równi z pozostałymi. W orientacji precyzyjnej położenie punktów kontrolnych ocenia się z odległości, poruszając się tylko wyznaczonymi ścieżkami czy chodnikami. Dzięki temu na etapie projektowania tras łatwo ominąć bariery architektoniczne. Z drugiej strony prawidłowe rozwiązanie zadań nawigacyjnych w takich warunkach wymaga od uczestników ponadprzeciętnych umiejętności czytania zarówno mapy jak i terenu.

Na koniec młodzież miała okazję wykorzystać zdobyte doświadczenie w zawodach orientacji precyzyjnej, które odbyły się na terenie parku na Zarabiu. Na zwycięzców czekały nagrody w postaci pamiątkowych statuetek, kompasów, map, czasopism krajoznawczych oraz voucherów na najważniejsze zawody orientacji precyzyjnej w roku 2024 – Mistrzostwa Polski na Helu oraz Dragon Cup w Jaworznie, zaliczany do rankingu światowego.

Najlepsze wyniki osiągnęli: 1. Bartłomiej Turała 2. Jakub Firek 3. Filip Dobosz 4. Milana Babinska 5. Julia Gawęda 6. Daniel Bohdanov.

Nauczyciele biorący udział w projekcie będą mieć możliwość korzystania ze wszystkich map oraz sprzętu treningowego również w przyszłości, co pozwoli na kontynuowanie zajęć z tej dyscypliny wszystkim zainteresowanym. Natomiast dla uczniów chętnych na udział w zawodach regionalnych i krajowych Stowarzyszenie planuje zorganizować wyjazdy w przyszłym sezonie startowym.

Tak opisywała swój udział w projekcie Szkoła Podstawowa nr 4, na terenie której odbyła się część treningów oraz która udostępniła pomieszczenia na bazę zawodów podsumowujących projekt: „Nasza szkoła w roku szkolnym 2023/2024 bierze udział w projekcie "Na start z mapą", który uzyskał wsparcie w programie "Sport na Start" Fundacji BGK.W wyniku działań tego projektu w październiku instruktorzy Stowarzyszeniu Rozwoju Orienteeringu, będący jednocześnie medalistami Mistrzostw Polski i aktywnymi zawodnikami zawodów międzynarodowych przeprowadzili z uczniami z klas 6-8 zajęcia z orientacji precyzyjnej.Wytłumaczyli uczniom zasady dyscypliny i przygotowali krótką trasę na terenie szkoły. Zajęcia odbywały się z podziałem na grupy, tak aby wszyscy mogli komfortowo załapać wszystkie niuanse, zadać pytania prowadzącym i sprawdzić się na trasach treningowych. Uczniowie otrzymali również duży zastrzyk wiedzy teoretycznej oraz zapoznali się ze stroną internetową www.temposim.yq.cz na której mogli poćwiczyć online różne mapy z orientacji precyzyjnej.W orientacji precyzyjnej, zawodnicy poruszają się wyłącznie wzdłuż dróg lub ścieżek i odwiedzają oznaczone w terenie punkty podejmowania decyzji używając mapy oraz korzystając z kompasu, wybierają, który z kilku (1-6) widocznych w terenie punktów kontrolnych jest tym znajdującym się w środku okręgu zaznaczonego na mapie i jednocześnie zdefiniowanym za pomocą piktogramów w specjalnej tabelce. Długość trasy nie powinna przekraczać 3500 m i powinna być tak zbudowana, aby mniej mobilni zawodnicy i osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, mogły z łatwością pokonać trasę w wyznaczonym limicie czasowym. Aby zaliczyć punkt kontrolny, zawodnik musi udzielić odpowiedzi, który punkt jest ustawiony prawidłowo: A, B, C, D, E, F. Możliwa jest również sytuacja, że żaden z punktów nie jest ustawiony prawidłowo - w takim wypadku, zawodnik powinien udzielić odpowiedzi "Z" (ang. "zero"). W przypadku gdy zawodnik ma dysfunkcje ruchowe utrudniające pisanie, odpowiedzi mogą być udzielane ustnie. Na zawodach międzynarodowych korzysta się z alfabetu fonetycznego ICAO: A--Alpha, B--Bravo, C--Charlie, D--Delta, E-- Echo, F--Foxtrot, Z—Zero. W najprostszej konfiguracji, w terenie może być ustawiony jeden punkt kontrolny i zadaniem zawodnika jest ustalenie czy punkt jest ustawiony prawidłowo - odpowiedź "A", czy nieprawidłowo - odpowiedź "Z".”

Komentarze

Zobacz więcej