logo-web9
Nieruchomości

Nowa Huta: nie tylko bloki i kibice. Odczarowujemy stereotypy wokół kultowej dzielnicy Krakowa i wyjaśniamy, dlaczego warto tu zamieszkać

Nowa Huta to dzielnica Krakowa wokół wyrosło wiele stereotypów. Od dziesięcioleci owiana złą sławą jako osiedle robotników i chuliganów, od kilku lat przeżywa prawdziwy renesans w związku z zainteresowaniem mieszkaniami na sprzedaż.

Duża w tym zasługa rewitalizacji dzielnicy oraz jej unikatowej architektury i ilości zieleni, której trudno szukać w innych miejscach Krakowa.

Pisząc o Nowej Hucie, nie sposób pominąć jej historii. Obszar został włączony do Krakowa w 1951 roku jako XVIII Dzielnica miasta. Socrealistyczne, monumentalne osiedla zostały zaprojektowane w duchu PRL-owskiego miasta idealnego, które zaspokaja wszystkie codzienny potrzeby swoich mieszkańców. To, co wyrosło z nieaktualnej dziś ideologii, stanowi nie tylko ciekawy pomnik historii, ale także sprawdza się współcześnie. Mieszkańcy Nowej Huty doceniają przestronne osiedla z placami zabaw, licznymi skwerami oraz bogatej i zróżnicowanej infrastruktury. Obszar dzielnicy zajmuje aż 110 km2 i jest zamieszkiwany przez około 300 tys. mieszkańców. Dla porównania jest to znacznie więcej niż w Białymstoku lub Gdyni. Wszystko wskazuje również na to, że ta liczba w przyszłości może być jeszcze wyższa.

Czy Nowa Huta jest niebezpieczna? Fakty i mity na temat dzielnicy.

O Nowej Hucie powstało wiele mitów. Jeden z nich mówi, że jest to najbardziej niebezpieczna dzielnica Krakowa, w której dochodzi do licznych rozbojów oraz walk wśród kibiców. Statystyki pokazują jednak jasno, że tak nie jest. Palmę pierwszeństwa mam w tym względzie Stare Miasto, a Nowa Huta odnotowuje niewielki procent zdarzeń tego typu w skali całego miasta. Pokrywa się to także z opinią mieszkańców, którzy oceniają swoją dzielnicę jako bezpieczną i przyjazną dla życia. 

Eksperci zwracają także uwagę na zjawisko gentryfikacji, czyli wymiany i starzenia się osób zamieszkujących dzielnicę. O ile w przeszłości Nowa Huta faktycznie zamieszkiwana była przez szerokie spektrum lokatorów, w tym robotników, przyjezdnych z różnych części kraju, tak współcześnie jest strefą zdominowaną przez mieszkańców o stosunkowo wysokim statusie materialnym. Wśród mieszkańców dominują seniorzy i rodziny z dziećmi. Często obok siebie zamieszkuje kilka pokoleń tej samej rodziny, co tylko dowodzi faktu, że mieszańcy Nowej Huty niechętnie opuszczają swoją dzielnicę. Co więcej, staje się ona „modna” również wśród przyjezdnych i młodych.

Za co mieszkańcy kochają Nową Hutę i dlaczego warto tu zamieszkać?

Nowa Huta posiada niepowtarzalny klimat, a równocześnie jest wygodnym miejscem do życia. Układ urbanistyczny będącej sercem dzielnicy Starej Huty został wpisany do rejestru zabytków Krakowa oraz zgłoszony jako kandydat na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najbardziej rozpoznawalnymi miejscami dzielnicy jest Plac Centralny i Aleja Róż ze słynną restauracją „Stylową”. Chętnie odwiedzają je turyści (również zagraniczny) oraz mieszkańcy Krakowa, którzy chcą pospacerować szerokimi deptakami w otoczeniu zieleni.

Nowa Huta jest dość zróżnicowana pod względem architektonicznym. Jej starą część tworzą monumentalne budynki o 4 lub 5 kondygnacjach. Im dalej od placu Centralnego, tym stają się one niższe i bardziej kameralne, ustępując w końcu miejsca zabudowie jednorodzinnej. Od strony centrum do Nowej Huty przylegają nowsze osiedla wielomieszkaniowe z wielkiej płyty. Na nielicznych wolnych działkach powstają także nowe osiedla deweloperskie. Innym trendem jest wykańczanie w wysokim standardzie dawnych hoteli robotniczych lub budowa dodatkowych pięter w attykach rewitalizowanych kamienic - tam również można znaleźć mieszkania z rynku pierwotnego. Wśród udostępnianych lokali znajdują się mieszkania wielopokojowe oraz popularne w Krakowie ogłoszenia kawalerek na sprzedaż Gethome.

W ofercie mieszkań na Nowej Hucie znajdują się także liczne ogłoszenia dotyczące mieszkań na wynajem w Krakowie Gethome. Dzielnica korzystnie wyróżnia się na tle miasta pod względem cen nieruchomości. Należą one do jednych z najtańszych w Krakowie, co ma związek z odległością od centrum. Wiele osób kupuje tu więc mieszkania inwestycyjnie. Chętnych na wynajem nie brakuje. Przyczyniają się do tego niższe ceny najmu oraz atrakcyjna oferta kulturalna dzielnicy. Na terenie nowej Huty działa kilka teatrów. To m.in. Teatr Ludowy i Teatr Łaźnia Nowa. Znajdują się tu także domy kultury, kino Sfinks, a także biblioteki i muzea, w tym słynne Muzeum PRL.

Mieszkańcy doceniają codzienną wygodę, jaką zapewnia bogata infrastruktura dzielnicy. Na terenie Nowej Huty znajduje się wiele szkół podstawowych i średnich, przedszkola samorządowe i prywatne oraz żłobki. Nie brakuje tu także przychodni zdrowia i poradni specjalistów. W pobliżu znajduje się także Szpital Żeromskiego. Na koniec warto wspomnieć o dużej ilości zieleni i terenów rekreacyjnych jak Zalew Nowohucki czy Łąki Nowohuckie. Nie każdy wie, że z Nowej Huty można wyruszyć na spływ kajakowy rzeką Dłubnią lub rozpocząć wycieczkę rowerową trasą VeloNatura, która jest małopolskim odcinakiem EuroVelo 11. Jeśli dodamy do tego świetną komunikację z centrum - dostaniemy obraz dzielnicy, w której z całą pewnością warto zamieszkać.

Oferty domów i mieszkań na sprzedaż i wynajem są dostępne w serwisie Gethome.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!