Kościół

Myślenice. Tak wygląda polichromia w kościele NNMP. To koniec pierwszego etapu renowacji

Myślenice. Tak wygląda polichromia w kościele NNMP. To koniec pierwszego etapu renowacji
Fot. UMiG Myślenice

Dobiegł końca pierwszy etap prac nad odtworzeniem polichromii w myślenickim Sanktuarium

 

We wrześniu radni zdecydowali o przekazaniu 2,3 mln zł o przekazaniu dotacji z budżetu gminy na remont zabytkowych kościołów w Myślenicach, Trzemeśni i Jaworniku.

Gmina Myślenice złożyła 4 wnioski o dotacje z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, na remont zabytków znajdujących się na jej terenie. Otrzymała dofinansowanie na trzy z nich. Rządowe pieniądze mają zostać przekazane na remont kościołów w Myślenicach, Jaworniku i Trzemeśni. Dotacji na renowację budynku tzw. „starej szkoły” w Krzyszkowicach nie przyznano.

Jako pierwsze prace ruszyły w parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Pieniądze mają zostać wydane na „konserwację ścian, sklepień prezbiterium oraz nawy wraz z przywróceniem polichromii”.

Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 2.204.449,65 zł. Z Rządowego Programu Odnowy Zabytków „Polski Ład”, Gmina Myślenice pozyskała na ten cel dofinansowanie w kwocie 1.150.061,38 zł. Wkład własny Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach (z ofiar wiernych składanych na ten cel) wynosi 1.054.388,27 zł.

- Prace będą finansowane w czterech transzach: pierwsza i druga ze środków własnych Parafii, trzecia i czwarta z dofinansowania z Rządowego Programu Odnowy Zabytków „Polski Ład” – wyjaśnia ks. proboszcz Zdzisław Balon.

Po dwóch miesiącach zamknięto pierwszy etap robót, który obejmował m.in. wykonanie dwóch gruntów sklepiennych oraz dwóch sklepień wraz z portretami bł. Jerzego Popiełuszki oraz św. Andrzeja Boboli.

„Obecnie prowadzone jest postępowanie zakupowe dotyczące planowanej inwestycji w Kościele pw. Św. Klemensa w Trzemeśni, gdzie już wkrótce również rozpoczną się prace związane m.in. z przywróceniem polichromii” – na facebooku informuje burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Powiązane tematy

Komentarze (7)

 • 21 gru 2023

  2,3 mln zł na remont trzech kościołów.
  Myślenicka parafia zamyka remont- odtworzenie polichromii kosztem 2 204 449 zł

  Jak to się ma do 30 000 000 zł przeznaczonych na remont jednej kamienicy na Myślenickim Rynku.
  Czy tego tematu nie powinna prześwietlić prokuratura?

  21 7 Odpowiedz
 • 21 gru 2023

  Super … to mega ważny wydatek … beż którego nie można by bylo funkcjonować..
  Czyj jest kościół ? Parafii czy miasta ? Bo jak parafii to niech sobie zbiera pieniążki i robi remont sama !
  Ja jak musiałem dach wymienić to się całe miasto nie składało !

  25 28 Odpowiedz
 • 21 gru 2023

  Czy komuś jest to potrzebne ???

  17 24 Odpowiedz
  • 21 gru 2023

   Tak
   Pisiorom wzamian za pochlebne kazania i wsparcie przy wyborach !
   Taki pewien sposób łapówki tylko się to dotacja nazywa …

   18 27 Odpowiedz
 • 22 gru 2023

  Mimo wszystko, wsparcie kościoła milionem z groszami, i za to odnawiana jest zabytkowa polichromia, to znakomicie wydane pieniądze i robota w dobrej cenie nawet przy dołożeniu kolejnego miliona.

  A wydanie na remont kamienicy miejskiej 30 mln, gdzie polichromii mie ma, nie ma też złotych klamek, pozłacanej balustrady. Jest pomieszczenie dla uzależnień, PiS i PO.
  I za te 30 mln zrobią z kamienicy świątynię?

  13 1 Odpowiedz
 • 22 gru 2023

  Zastanawiam się, co tam będzie można zrobić za 30 lat. Dyskoteka, muzeum, hala targowa?

  9 9 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 23 gru 2023

  Kościół powinien sam to finansować bo i tak swoich nie wyłoży tylko to co od wiernych a druga połowa z podatków więc to obywatele finansują te obrazy za miliony

  7 9 Odpowiedz

Zobacz więcej