Motoryzacja

Nowa benzyna na stacjach. Sprawdź czy twój samochód jest przystosowany do korzystania z paliwa E10

Nowa benzyna na stacjach. Sprawdź czy twój samochód jest przystosowany do korzystania z paliwa E10

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach benzynowych paliwa E5 o liczbie oktanowej 95 zostały zastąpione benzyną E10 zawierającą do 10 proc. biokomponentów.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska stworzyło wyszukiwarkę w której można sprawdzić, czy nasz samochód jest przystosowany do korzystania z nowej mieszanki

 

Od 1 stycznia 2024 r. obecnie dostępna na stacjach paliw benzyna E5 o liczbie oktanowej 95 zostanie zastąpiona benzyną E10 z zawartością do 10 proc. biokomponentów, o takiej samej liczbie oktanowej.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przygotowało wyszukiwarkę, w której będzie można sprawdzić "kompatybilność swojego pojazdu z benzyną E10". Jak podał resort, wyszukiwarka jest dostępna na stronie e10.klimat.gov.pl. Wpisując w wyszukiwarce markę pojazdu, model oraz rocznik można uzyskać informację, czy dany pojazd może tankować benzynę E10, czy też nie.

Jak informuje MKiŚ "znaczna większość pojazdów osobowych z silnikiem o zapłonie iskrowym wyprodukowanych po 1 stycznia 2010 r. jest przystosowana do stosowania benzyny silnikowej E10, ale nie wszystkie. Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego średni wiek samochodu osobowego w 2020 r. wynosił w Polsce 14,3 roku” - wskazało ministerstwo.

Na stacjach paliw pojawią się też obowiązkowe oznakowania dystrybutorów dla nowego paliwa. Jak podała Krajowa Izba Biopaliw; Polska będzie 18 krajem w UE, który wprowadzi paliwo E10. Wskazała, że paliwo to jest już dostępne w Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niderlandach, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Węgrzech. Dodatkowo w Europie E10 jest dostępna także m.in. w Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Komentarze

Zobacz więcej