Jan Płoszczyca: Szlachetna Paczka uczy jak przemienić świat
"Szlachetna Paczka" nie jest dawaniem kolejnej paczki żywnościowej, lecz pragnie zaspokoić potrzeby rodziny tak, aby dostrzegła ona szansę na zmianę swojego dotychczasowego położenia - mówi Jan Płoszczyca, lider regionu "Szlachetnej Paczki" w Myślenicach
fot. nadesłał Jan Płoszczyca, wyk. Maciej Hołuj
Baza Szlachetnej paczki rozpoczęła swoją działalność na terenie powiatu myślenickiego. Co to oznacza w praktyce?
- Przed nami jeszcze rekrutacja liderów rejonu i ich szkolenie. Następnie liderzy rejonu będą rekrutować wolontariuszy, a następnie ich szkolić. Kolejny etap akcji to pozyskiwanie i weryfikacja adresów rodzin w potrzebie, wywiady u rodzin, ich weryfikacja, tworzenie opisów rodzin i wprowadzanie ich do ogólnopolskiej anonimowej bazy. Dopiero wtedy będziemy mogli otworzyć bazę dla potencjalnych darczyńców.
Gdzie będzie jej siedziba?
- Przygotowujemy magazyn w PSP w Myślenicach przy ul. Przemysłowej 9. Będzie działał w dniach 9-10 grudnia.
Czym Szlachetna Paczka różni się od innych akcji tego typu?
- Szlachetna Paczka chce zmienić tych, którzy się w nią angażują. Zarówno rodziny w potrzebie, jak i darczyńców, a przede wszystkim wolontariuszy. Uczy jak przemienić świat. Nie jest dawaniem kolejnej paczki żywnościowej, lecz pragnie zaspokoić potrzeby rodziny tak, aby dostrzegła ona szansę na zmianę swojego dotychczasowego położenia. Stąd właśnie hasło tegorocznej akcji: "Do przerwy 0:3", nawiązujące do pamiętnego meczu Liverpoolu i naszego bramkarza Jerzego Dudka...
Jaka jest Pana rola w myślenickim sztabie Szlachetnej Paczki?
- Jestem liderem rejonu. Odpowiadam za dobór wolontariuszy, stworzenie i weryfikację listy rodzin, poprawiam i akceptuję wszystkie opisy rodzin wprowadzane przez wolontariuszy, odpowiadam za pozyskanie kierowców oraz organizację i prawidłową działalność magazynu. Wspomagam również wolontariuszy na każdym etapie akcji, a także odpowiadam na setki telefonów w dzień i w nocy.
Kto i w jaki sposób może jeszcze przyłączyć się do akcji?
- W chwili obecnej najbardziej liczymy na darczyńców lub grupy osób, którzy przygotują paczkę dla potrzebujących. Potrzebujemy też dobroczyńców, którzy wesprą akcje (wolontariuszy) dobrowolnymi datkami, abyśmy mogli lepiej pomagać i kierowców zapewniających pomoc przy rozwożeniu paczek w piątek i sobotę w dniach 9-10 grudnia.
Ilu wolontariuszy z powiatu myślenickiego bierze udział w akcji?
- Oficjalnie mamy 72 wolontariuszy, którzy ukończyli szkolenie stacjonarne i e-learning i mają nadane uprawnienia. W rzeczywistości jest ich ponad 100. Mamy jedna z najliczniejszych grup wolontariuszy w Polsce. Mamy również wspaniałych darczyńców i dobroczyńców. W tym roku wspierają nas m. in. władze samorządowe posłowie, wiele firm i instytucji. Już dziś im za to dziękujemy. Jednak, biorąc pod uwagę skalę ubóstwa w naszym powiecie - niestety darczyńców mamy zbyt mało. Duża grupa darczyńców, którzy wspomagają mieszkańców naszego powiatu, to mieszkańcy innych miejscowości, a nawet województw.
Czy myśleniczanie i mieszkańcy naszego powiatu chętnie biorą udział w akcji?
- Mieszkańcy Powiatu włączali się sporadycznie w akcję już od samego początku, czyli od 2000 roku. Jednak byli albo darczyńcami albo, co zdarzało się bardzo rzadko korzystali z pomocy innych rejonów. Rejon w Myślenicach powstał w roku ubiegłym i od tego czasu potrzebujące rodziny mogą korzystać z pomocy.
Ile rodzin w ubiegłym roku udało się obdarować?
- W roku ubiegłym pomoc otrzymało jedynie 16 rodzin z naszego rejonu. Trzeba jednak pamiętać, że był to pierwszy rok działania rejonu, brakowało pełnoletnich wolontariuszy oraz wsparcia ze strony władz.
Ile rodzin z powiatu myślenickiego znajduje się w bazie Szlachetnej Paczki w tym roku?
- Jest ich 76 i 1 w akceptacji. Mamy również pod opieką 2 rodziny spoza naszego powiatu.
Czy można jeszcze zgłaszać rodziny? W jaki sposób wolontariusze docierają do potrzebujących?
- Otwarcie bazy rodzin jest równoznaczne z zakończeniem zgłaszania nowych rodzin. Część przechodzi jeszcze proces sprawdzania prawidłowości opisów. Wolontariusze docierają do rodzin, korzystając z pomocy innych podmiotów zajmujących się pomocą rodzinom. Myślę tu o parafiach, Caritasie, i OPS-ach.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.