Kiedy wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i radnych? Premier Tusk podał najbardziej prawdopodobne daty
„Najbardziej prawdopodobne daty wyborów samorządowych to 7 oraz 21 kwietnia w przypadku drugiej tury elekcji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast” – zapowiedział premier Donald Tusk
O określenie daty wyborów samorządowych premier został zapytany podczas konferencji prasowej po środowym posiedzeniu rządu (3 stycznia). Odnosząc się do zawartej w pytaniu sugestii, że może chodzić o dni 7 i 21 kwietnia, premier stwierdził, że daty te są najbardziej prawdopodobne „ze względów kalendarzowych”.
Jak wyjaśnił, chodzi o uniknięcie zbieżności daty wyborów ze świętami wielkanocnymi z jednej strony, a długim weekendem majowym, gdy frekwencja mogłaby być mniejsza, z drugiej.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy, przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na siedem dni przed upływem kadencji rad. Ta kończy się 30 kwietnia 2024 r. Oznacza to, że wybory samorządowe muszą się odbyć między 31 marca a 23 kwietnia 2024 r.
Oficjalny termin do 30 stycznia musi ogłosić premier Donald Tusk po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej.
W wyborach samorządowych wybierani są radni gmin, powiatów i województw, a także wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast.
Obecni politycy w samorządach władze sprawują rekordowo długo, ponieważ w 2018 r. PiS wydłużył kadencję samorządów z 4 do 5 lat.
Zgodnie z wprowadzoną 5 lat temu zasadą dwukadencyjności, wybrani w 2018 roku wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast w najbliższych wyborach samorządowych mogą ubiegać się o swą funkcję po raz ostatni.
Tak oceniacie pracę starosty, burmistrzów i wójtów gmin powiatu myślenickiego w kadencji 2018-2024:
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.