Kościół

Myślenice. W kościele NNMP rusza drugi etap odtworzenia polichromii

Myślenice. W kościele NNMP rusza drugi etap odtworzenia polichromii
Fot. Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej

Przed Bożym Narodzeniem w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach wykonano pierwszy etap związany z odtworzeniem polichromii w Sanktuarium. Właśnie rusza kolejny

 

Przed Świętami Bożego Narodzenia, po dwóch miesiącach zamknięto pierwszy etap robót, który obejmował m.in. wykonanie dwóch gruntów sklepiennych oraz dwóch sklepień wraz z portretami bł. Jerzego Popiełuszki oraz św. Andrzeja Boboli. „Ten widok może oznaczać tylko jedno - w Sanktuarium rozpoczął się II etap prac związanych z odtworzeniem polichromii!” – obecnie informuje parafia.

We wrześniu 2023 r. radni zdecydowali o przekazaniu 2,3 mln zł dotacji z budżetu gminy na remont zabytkowych kościołów w Myślenicach, Trzemeśni i Jaworniku.

Gmina Myślenice złożyła 4 wnioski o dotacje z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, na remont zabytków znajdujących się na jej terenie. Otrzymała dofinansowanie na trzy z nich. Rządowe pieniądze mają zostać przekazane na remont kościołów w Myślenicach, Jaworniku i Trzemeśni. Dotacji na renowację budynku tzw. „starej szkoły” w Krzyszkowicach nie przyznano.

Jako pierwsze prace ruszyły w parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Pieniądze mają zostać wydane na „konserwację ścian, sklepień prezbiterium oraz nawy wraz z przywróceniem polichromii”.

Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 2.204.449,65 zł. Z Rządowego Programu Odnowy Zabytków „Polski Ład”, Gmina Myślenice pozyskała na ten cel dofinansowanie w kwocie 1.150.061,38 zł. Wkład własny Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach (z ofiar wiernych składanych na ten cel) wynosi 1.054.388,27 zł.

- Prace będą finansowane w czterech transzach: pierwsza i druga ze środków własnych Parafii, trzecia i czwarta z dofinansowania z Rządowego Programu Odnowy Zabytków „Polski Ład” – wyjaśnia ks. proboszcz Zdzisław Balon.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej