Powiat myślenicki

Ponad 2300 zgłoszeń na krajowej mapie zagrożeń. Co sygnalizujemy najczęściej?

Ponad 2300 zgłoszeń na krajowej mapie zagrożeń. Co sygnalizujemy najczęściej?

Szybka jazda, nieprawidłowe parkowanie i nielegalne rajdy samochodowe to najczęściej sygnalizowane wykroczenia przez mieszkańców powiatu myślenickiego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców w rejonie ich zamieszkania. Aplikacja pozwala w anonimowy sposób przekazać policji informacje o zagrożeniach w wybranych kategoriach, które według zgłaszających negatywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

W trakcie 2023 roku mieszkańcy powiatu myślenickiego korzystali z tego narzędzia 2344 razy. Mundurowi potwierdzili z tego 1077 zgłoszonych przez mieszkańców zagrożeń.

Najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, między innymi przekraczanie dozwolonej prędkości (1265), nieprawidłowe parkowanie (270), nielegalne rajdy samochodowe (164) i niewłaściwa infrastruktura drogowa (87). Kolejna grupa zgłoszeń dotyczyła spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (170), grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją (83), dzikich wysypisk śmieci (57), poruszania się po terenach leśnych quadami (57), aktów wandalizmu (41) oraz znęcania się nad zwierzętami (24). Pozostałe kategorie zgłoszeń liczyły od 20 do 1.

Znaczna część, naniesionych na mapę zgłoszeń pokrywała się i dotyczyła tych samych miejsc, co było dodatkowym sygnałem dla mundurowych, a zarazem potwierdzeniem na to, że dany rejon może być zagrożony. Część ze wskazanych przez obywateli zagrożeń była również zbieżna z informacjami, którymi dysponowali dzielnicowi, czy policjanci ruchu drogowego, dbający na co dzień o bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu.

Każde zgłoszenie naniesione na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa było weryfikowane przez policjantów. Funkcjonariusze potwierdzali sygnały wskazane na mapie przez mieszkańców, a dzielnicowi tworzyli na tej podstawie plany działań priorytetowych, które miały na celu wyeliminowanie istniejących zagrożeń

– mówi Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Komentarze (1)

Zobacz więcej