logo-web9
Kultura

Ponad 1100 osób obejrzało dwa występy Ziemi Myślenickiej

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” zatańczył, zaśpiewał i zagrał przed myślenicką publicznością. Podczas dwóch dni ponad 1100 osób obejrzało widowisko prezentujące polską kulturę ludową


Blisko 170 artystów, ponad 150 kostiumów z 8 różnych polskich regionów, m.in. Łowicza, Krakowa Wschodniego czy Nowego Sącza. Muzyka, entuzjazm tancerzy i wokalistów. Wszystko to sprawiło, że publiczność po zakończonych występach zachwycała się spektaklem.

Podczas koncertu wykonano wiązanki pieśni i tańców Lachów Sądeckich czy Górnego Śląska, ale także stylizacja pieśni „Mój wianeczku”.

- Ziemia Myślenicka udowodniła, że mimo różnych przeciwności losu nadal jest najważniejszą i największą grupą twórczą naszego regionu integrującą różne środowiska – zarówno artystów amatorów, jak i profesjonalistów, starszych i młodszych. Najważniejsze by rozwijać pasie i talenty wśród mieszkańców naszej gminy i powiatu. Nie sięgać po gotowy materiał gdzieś z zewnątrz, a tworzyć i budować tu na miejscu, bowiem to ma największy sens - mówi kierownik zespołu Piotr Szewczyk.

Tegoroczny koncert oceniali eksperci Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF: Alina Kościółek - Rusin i Jerzy Dynia. Zespół otrzymał rekomendację do prezentacji programu na międzynarodowych festiwalach w kraju i za granicą na okres pięciu lat, czyli najdłuższy z możliwych.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem. Cały koncert bardzo mi się podobał. Gratuluję takiego zaangażowania i programu. Z przyjemnością obejrzałam i oceniałem to, co widziałam w sobotę na scenie – komentowała Alina Kościółek – Rusin, ekspert Polskiej Sekcji CIOFF.

Podczas omówienia programu Jerzy Dynia porównał kapelę „Ziemi Myślenickiej” do jednego z Zespołów z czeskiej Olzy, którego kultura wykonawcza i poziom muzyczny był jednym z najlepszych, jakie do tej pory słyszał. Słuchając „Ziemi Myślenickiej” odczuł bardzo podobne emocje.

Wielopokoleniowa struktura Zespołu jest jednym z atutów całej formacji. W chwili obecnej w grupach dziecięcych (od 4 do 13 roku życia) występuje blisko 150 osób, natomiast w grupie reprezentacyjnej (tanecznej, wokalnej i instrumentalnie) ponad 80 osób. Zespół od września pracuje w swojej nowej siedzibie (budynek OSP Śródmieście Myślenice).

- To są autentyczne statystyki, którymi możemy się pochwalić. Nie jest tak, że przed koncertami są zrywy i nagle wzrasta nam frekwencja. Nasi młodsi i starsi artyści regularnie uczestniczą w zajęciach raz lub dwa razy w tygodniu.  Śmiało można powiedzieć, że jesteśmy największym Zespołem w Gminie Myślenice i jednym z najliczniejszych w Małopolsce – wyjaśnia Karolina Druzgała, choreograf i instruktor tańca.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!