Ekonomia

Wady i zalety kredytu walutowego - to warto wiedzieć

Wady i zalety kredytu walutowego - to warto wiedzieć

Zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu walutowego? Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jest zapoznać się z jego wadami i zaletami. Sprawdź, kto obecnie może ubiegać się o kredyt walutowy i czym te zmiany są spowodowane. Dowiedz się więcej już dziś

Jaka jest definicja kredytu walutowego?

Aby zrozumieć czym jest kredyt walutowy, najpierw należy zapoznać się z definicją kredytu. Definicje tą znaleźć można w prawie bankowym. Mówi ona o tym, że kredyt jest zobowiązaniem, które bank zgadza się przekazać Kredytobiorcy na określony czas, w określonej kwocie oraz na określonych w umowie kredytowej zasadach. 

Kredytobiorca, czyli osoba, która pożycza od banku pieniądze, zobowiązuje się do regularnej spłaty swojego zobowiązania, wydatkowania pieniędzy zgodnie z celem umowy kredytowej oraz przestrzegania warunków kredytu. Kredyt walutowy, to kredyt, który udzielany jest w walucie innej niż ta, która obowiązuje w danym kraju. W Polsce kredyt ten udzielany jest w walucie innej niż Polska złotówka. 

W jakiej walucie można uzyskać kredyt walutowy w Polsce?

Kredyt walutowy w Polsce uzyskać można w walutach takich jak:
Euro,
Frank szwajcarski,
Funt brytyjski,
Dolar amerykański. 

Kto obecnie może otrzymać kredyt walutowy?

Musisz wiedzieć, że obecnie nie każdy może otrzymać kredyt walutowy. Komisja nadzoru finansowego wprowadziła pewne zmiany. Dotyczą one tego, że obecnie o kredyt walutowy mogą ubiegać się jedynie osoby, które posiadają trwały dochód w walucie kredytu.

Nowelizacja przepisów nastąpiła po to, aby zabezpieczyć trwałą i regularną spłatę jak i obsługę kredytu. Dodatkowo, komisja nadzoru finansowego wprowadzając te zmiany chciała, aby już nigdy więcej nie miała miejsce sytuacja, która już miała miejsce w Polsce, kiedy to masowo udzielano kredytów we frankach szwajcarskich.

Jakie są zalety kredytu walutowego?

Każde rozwiązanie posiada zarówno zalety jak i wady. Warto jest zapoznać się z nimi przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jedną z głównych zalet kredytu walutowego jest z reguły niższe oprocentowanie tego kredytu niż oprocentowanie kredytu złotowego.

Dodatkową zaletą jest fakt, że osoby dokonujące spłaty kredytu w walucie kredytu likwidują koszt spreadu walutowego. Należy również pamiętać, że osoby zarabiające w walucie kredytu niweluje ryzyko walutowe. 

Jakie są wady kredytu walutowego?

Jedną z głównych wad kredytu walutowego jest bardzo mała liczba ofert kredytów walutowych jaką znaleźć można w bankach. Dodatkowo, osoby starające się o kredyt walutowy muszą posiadać o wiele wyższą zdolność kredytową, a także o wiele wyższy wkład własny niż w przypadku kredytu złotowego. 

Należy również pamiętać, że starając się o kredyt walutowy wszystkie dokumenty należy złożyć w języku polskim. Jeżeli posiadasz więc dokumenty spisane w innym języku należy skorzystać z usług tłumacza przysięgłego, który dokona ich profesjonalnego tłumaczenia. 

Jak wygląda sytuacja frankowiczów?

Obecnie coraz więcej osób, które posiadają kredyt we frankach szwajcarskich decyduje się na wstąpienie na drogę sądową. Jeżeli chcesz sprawdzić czy również możesz to zrobić najlepiej jest zgłosić się do jednej z najlepszych kancelarii zajmujące się sprawami frankowymi.

Jedną z najlepszych kancelarii w Polsce jest Kancelaria Frankowa Częstochowa. Zatrudnieni w kancelarii specjaliści dokładnie przeanalizuje umowę kredytową oraz inne dokumenty związane z kredytem. Następnie powiedzą jakie kroki prawne można podjąć w danej sytuacji.  Już dziś sprawdź jakie kroki prawne najlepiej jest podjąć w twojej sytuacji.