Myślenice

Myślenice. Ponad 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę na Rynku

Myślenice. Ponad 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę na Rynku
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Na płycie myślenickiego Rynku 109 ochotników w tym 19 kobiet reprezentujących Wojska Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową

 

Region, w którym odbyła się przysięga wojskowa, jest silnie powiązany z tradycjami Armii Krajowej dziedziczonymi przez 11 Małopolską Brygadę OT. Przysięga wojskowa została zorganizowana wspólnie z Urząd Miasta I Gminy W Myślenicach. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Obrony Terytorialnej. Licznie zgromadzeni goście mieli też możliwość skosztować wojskowej grochówki, uczestniczyć w prezentacji sprzętu i uzbrojenia jednostek wojskowych Garnizonu Kraków.

- Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza momentem który na zawsze pozostaje w pamięci. Przysięga złożona tu na myślenickiej ziemi  ma wymiar szczególny Miasto Myślenice dwukrotnie było brutalnie pacyfikowane przez Niemców, lecz opór jego mieszkańców przeciw zarazie spod znaku swastyki nigdy nie osłabł -mówił Dowódca 11 MBOT płk. Marcin Siudziński.

W tegorocznym szkoleniu w ramach „Ferii z WOT” uczestniczyli studenci, uczniowie szkół średnich,  nauczyciele i wykładowcy uczelni wyższych oraz pielęgniarki i lekarze. Do służby w 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zgłosiło się niemal 20 proc. kobiet. Wcieleni  podczas intensywnego kursu przede wszystkim uczyli się podstaw taktyki: obrony obiektu, organizowania zasadzek, skutecznego maskowania pozycji w terenie leśnym i zurbanizowanym. Wielokrotnie ćwiczyli obsługę broni i skuteczne kierowanie ogniem, podczas strzelania.

 

Komentarze (7)

 • 26 lut

  Dlaczego po raz kolejny ruch przy centrum miasta jest utrudniony przez jakieś tam przedstawienia na rynku? Niech sobie robią przysięgi np. na boisku Dalinu albo na plaży trawiastej.

  17 30 Odpowiedz
 • 27 lut

  Przejazd przez rynek powinien być zamknięty zawsze.

  19 9 Odpowiedz
  • 28 lut

   Dandel, przejazd przez rynek był zamknięty, zablokowany k/ Strażnicy ale wokół rynku uliczki się całkowicie korkowały. Zainteresowani szukali miejsc co zaparkowania co graniczyło z cudem... na Zarabiu tego problemu by nie było.

   2 5 Odpowiedz
  • 28 lut

   Dla cb internet i takich podobnych tobie też powinien być Internet zamknięty

   2 2 Odpowiedz
 • 27 lut

  szykują nas na wojnę pisiory zrobili podstawy do tego ciekawe czy szlachetka pójdzie walczyć z kotem

  12 8 Odpowiedz
 • 2 mar

  Piorą ludzia mózgi mówiąc że wojsko i wojna jest fajna bo dają ci mundur w którym fajnie wyglądasz i broń z której możesz strzelać. Nie mówią jednak o tym z czym to się wiąże tzn z tym że komuś będziesz musiał odebrać życie albo ktoś Tobie. Nie mówią o tym że prawdopodobnie zobaczysz flaki swojego umierającego przyjaciela, oderwana rękę, nogę etc. Nie mówią o tym że zgłaszając się do służby paramilitarnej prawdopodobnie będziesz na pierwszej linii na samym początku konfliktu bo najpierw będą brać przeszkolonych zolnierzy. Nie mówią o tym że prawdopodobnie wrócisz do domu w plastikowym worku, o tym że zostawisz żonę, dziecko,matkę czy ojca.

  5 2 Odpowiedz
  • 5 mar

   No tak, historia Polski wielokrotnie "pokazała" że najlepiej być krajem pacyfistycznym. Dobrze że jest WOT. Bardzo dobrze że instykt samozachowaczy wśród Polaków nie zginął.

   2 Odpowiedz

Zobacz więcej