Wiśniowa

Wiśniowa. Co dalej z pomnikiem przyrody? Wójt prezentuje wyniki konsultacji

Wiśniowa. Co dalej z pomnikiem przyrody? Wójt prezentuje wyniki konsultacji

Za zniesieniem statusu pomnika przyrody dla ok. 250-letniego dębu rosnącego przy drodze powiatowej w Wiśniowej opowiedziało się 6 mieszkańców, przeciw było 8. To wynik ogłoszonych przez wójta konsultacji. 

W dniu 8 marca radni zdecydowali o zniesieniu statusu pomnika przyrody dla wspomnianego drzewa i w konsekwencji o jego wycięciu. 

 

Dąb szypułkowaty uznawany za pomnik przyrody rośnie przy drodze powiatowej w Wiśniowej. Jego wiek szacowany jest pomiędzy 220 a 280 lat. Ma 21 metrów wysokości, a jego pień w obwodzie mierzy 710 cm.

Drzewo uznane jest za pomnik przyrody i zostało wpisane do Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody (CRFOP). Zdania na jego temat są podzielone. Jedni uważają, że zagraża bezpieczeństwu i należy je wyciąć, z kolei inni twierdzą, że nie należy tego robić. 

Na zlecenie gminy w listopadzie 2023 r. inspektor nadzoru w specjalności urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni, przeprowadził ocenę stanu zachowania drzewa.

„Jak wynika z przedmiotowego opracowania, statyka drzewa jest zagrożona, drzewo jest narażone na rozłamanie lub powalenie, a niebezpieczeństwo to będzie wzrastać z upływem czasu. Dalsze istnienie drzewa z koroną częściowo nad publiczną drogą powiatową i chodnikiem ogólnodostępnym jest istotnym zagrożeniem bezpieczeństwa ludzi i mienia” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały rady gminy.

Wójt gminy Bogumił Pawlak zorganizował konsultacje społeczne w tej sprawie w sprawie „zniesienia statusu pomnika przyrody w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego”

W ramach konsultacji wniesiono 14 ankiet. Wyniki ankiet przedstawiają się następująco: odpowiedzi „jestem za”- 6 ankiet; „jestem przeciw”- 8 ankiet. Po wyznaczonym terminie konsultacji, w dniu 1 marca 2024 r. wpłynęła jedna ankieta do przedstawionego projektu uchwały, opowiadająca się za zniesieniem statusu pomnika przyrody – informuje wójt Bogumił Pawlak.

Drzewo do wycięcia

Podczas sesji rady, która odbyła się 8 marca, radni zdecydowali o zniesieniu statusu pomnika przyrody dla wspomnianego drzewa "w związku z koniecznością zapewniania bezpieczeństwa powszechnego". Uchwała mówi m.in. o ty, że podczas usuwania drzewa należy pozostawić tzw. 'świadka', czyli odcinek kłody o wysokości ok 1,5 m.

Wybory Samorządowe 2024: Wójtem gminy Wiśniowa zostanie:

  • PAWLAK Bogumił PAWLAK Bogumił 64%
  • WILKUS Adam WILKUS Adam 36%
  • Głosów: 820

 

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej