Zdrowie

Codzienna rutyna pielęgnacyjna nie działa? Poznaj skin cycling

Codzienna rutyna pielęgnacyjna nie działa? Poznaj skin cycling

Jeśli efekty codziennej pielęgnacji skóry nie są dla Ciebie zadowalające, może pora pomyśleć o drobnych zmianach i sprawdzić inny sposób dbania o cerę. Możesz także wprowadzić go tylko na kilka dni pod rząd lub jedynie okazjonalnie. Poznaj skin cycling i zobacz, czy to jest podejście dla Ciebie.

Co to jest skin cycling?

Ta metoda polega na tym, że stosujesz tylko trzy rodzaje składników kosmetycznych w ciągu czterech dni. Możesz powtarzać każdy cykl dowolną ilość razy, do momentu aż zauważysz różnicę, a nawet wprowadzić ją jako stałą rutynę pielęgnacyjną. Kluczowe dla tej metody jest to, że pozwala połączyć mocniejsze składniki, takie jak kwasy i retinoidy, ale również daje skórze regenerację. Może być stosowana do każdego rodzaju cery, nawet jeśli masz cerę wrażliwa. Co ciekawe, sprawdza się również w przypadku tłustej skóry, gdzie problemem są zanieczyszczenia. Ten schemat ma również dobroczynne działanie dla skóry ze zmarszczkami. Jak zatem można zauważyć, naprawdę warto wypróbować to podejście, bo może okazać się, że jest idealnym rozwiązaniem na nasze problemy skórne. Nie da się ukryć, że codzienna rutyna pielęgnacyjna opiera się na stosowaniu bardzo różnych kosmetyków każdego dnia i nie każdemu taka kolejność odpowiada. Z kolei skin cycling znacznie upraszcza zasady pielęgnacji, bo każdy dzień opiera się na innym składniku.

Dzień pierwszy i drugi, czyli złuszczanie kwasami i kuracja retinoidami

Cały cykl pielęgnacji rozpoczyna się od złuszczania skóry dość mocnymi kwasami. Są to takie kwasy jak AHA, ale także BHA, czyli mlekowy, migdałowy, glikolowy, salicylowy i inne podobne. Taki sposób pielęgnacji pozwala na dokładne oczyszczanie cery i usuwanie martwego naskórka. Dzięki temu jest ona gotowa na dalsze zabiegi i przyjmowanie substancji aktywnych. Już następnego dnia stosujemy retinoidy, czyli retinol lub retinal. To właśnie te substancje są odpowiedzialne za odnawianie komórek naskórka, wygładzanie skóry i spłycenie zmarszczek. Mają bardzo ważną funkcję jeśli chodzi o wpływ na syntezę kolagenu, który ma kluczowe znaczenie w przeciwdziałaniu procesom starzenia się skóry. Wiele osób uznaje ten drugi dzień za kluczowy w całym cyklu pielęgnacyjnym, bo retinoidy jako substancje aktywne mają mocny wpływ na skórę.

Zregeneruj skórę dzięki ceramidom, w trzecim i czwartym dniu

Pierwsze dwa dni pielęgnacji opierają się na mocnych substancjach, jakimi są kwasy i retinoidy. Dlatego właśnie to podejście zakłada późniejszy odpoczynek skóry w ostatnich dwóch dniach. Wysokie działanie regeneracyjne mają substancje zwane ceramidami, które odbudowują naskórek. Ceramidy to inaczej cement międzykomórkowy i jest to znany i przebadany składnik kremów. Oprócz ceramidów można sięgnąć także po inne cenione składniki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, mocznik, aloes, gliceryna. Najlepiej jest wybrać krem zawierający kilka aktywnych składników, wtedy jego działanie jest wzmocnione. Cały cykl powinien przynieść takie efekty jak wyrównanie kolorytu skóry, zmniejszenie widoczności przebarwień, spłycenie zmarszczek, ujędrnienie skóry, a także zmniejszenie stanu zapalnego.