Zdrowie

Wizyta u okulisty - jak wygląda i jak się do niej przygotować?

Wizyta u okulisty - jak wygląda i jak się do niej przygotować?

Problemy ze strony narządu wzroku dotyczą znacznej części społeczeństwa. Krótkowzroczność, dalekowzroczność, jaskra, zaćma, nadciśnienie tętnicze, odklejenie siatkówki to tylko niektóre choroby, na które cierpią dorośli i dzieci.

W przypadku zauważania jakichkolwiek nieprawidłowości np. pogorszenia wzroku, pieczenia, uczucia piasku pod powiekami należy udać się do okulisty.

Jak wygląda wizyta u tego specjalisty? Jak przygotować się do badania?

Jak wygląda wizyta u okulisty?

Wizyty u okulisty powinny odbywać się w razie zauważenia problemów z narządem wzroku, a także profilaktycznie, co 1-2 lata. Wizyta zaczyna się zazwyczaj od wywiadu lekarskiego. Lekarz pyta pacjenta o powodów wizyty, objawy, ich częstotliwość, choroby występujące w rodzinie, przyjmowane leki i suplementy. Nie warto pomijać żadnych szczegółów, ponieważ mogą być bardzo istotne dla wykrycia przyczyny choroby. Wywiad pomaga ustalić wstępną diagnozę.

Kolejnym etapem jest badanie okulistyczne za pomocą lampy szczelinowej. Okulista sprawdza stan przedniego odcinka oka, ogląda brzegi powiek, spojówkę, rogówkę, tęczówkę aż po soczewkę. Po tych czynnościach lekarz przeprowadza komputerowe badanie wzroku, które pozwala ocenić stan pola widzenia, ostrość wzroku z bliska i daleka. Bardzo często okulista wykonuje również pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie pola widzenia oraz badanie dna oka. W razie potrzeby specjalista może zlecić dalsze badania tj. tomografia oka czy angiografia.

W przypadku wykrycia wady wzroku lekarz wystawia receptę na okulary lub soczewki kontaktowe. Po badania przedstawiane są spostrzeżenia, a pacjent może zadać pytania, poprosić o dokładne wyjaśnienie dalszego postępowania. Wizyta u okulisty trwa najczęściej 15-40 minut. Czas konsultacji jest zależny od wielu czynników m.in. przyczyny wizyty, wieku pacjenta, przeprowadzanych badań, konieczności podania kropli do oczu. Więcej można przeczytać na stronie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/badanie-wzroku-ile-kosztuje-prywatnie-i-jak-przebiega/222.html.

Przygotowanie do badania okulistycznego?

Wizyta u okulisty nie wymaga specjalnego przygotowania, dlatego do lekarza można umówić się zarówno rano, jak i w godzinach popołudniowych. Do okulisty należy zabrać soczewki kontaktowe oraz okulary, dzięki czemu możliwe będzie sprawdzenie, czy nie ma potrzeby wymiany szkieł. Panie powinny zmyć makijaż oczu, który może utrudniać wykonanie badania. W niektórych przypadkach, do badania siatkówki lub soczewki podaje się krople rozszerzające, które powodują kilkugodzinne pogorszenia widzenia. Warto o tym pamiętać i nie wracać z wizyty samochodem. Przydadzą się także okulary przeciwsłoneczne, ponieważ oczy mogą być podrażnione. Do okulisty należy również zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem, niezbędny do wystawiania recepty czy zaświadczenia lekarskiego, a także wszystkie posiadane badania, dotyczącego zgłaszanego problemu.

Kiedy udać się do okulisty?

Lekarze okuliści przyjmują zarówno w ramach NFZ, a także w prywatnie, w gabinetach i klinikach. Do specjalisty można umówić się na badania profilaktyczne lub w przypadku zauważania nieprawidłowość. Do umówienia wizyty powinny skłonić takie niepokojące objawy jak:

·       Zaburzenia ostrości widzenia,
·       Problem z czytaniem,
·       Zmętnienie i zaciemnienie obrazu,
·       Zwiększona wrażliwość na światło,
·       Zaburzenie percepcji kolorów,
·       Częste bólu głowy,
·       Uczucie piasku pod powiekami,
·       Łzawienie, zaczerwienie oczu itp.

Z wizytą nie należy zwlekać, ponieważ im szybciej będzie postawione rozpoznanie, tym szybciej będzie można podjąć leczenie. Warto wykupić ubezpieczanie, które będzie pomocne w razie zdiagnozowania groźnej choroby www.rankingubezpieczennazycie.pl.

Choroby oczu mogą być niebezpieczne, wiele z nich utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego nie należy odkładać wizyty w gabinecie okulistycznym. Warto znaleźć dobrego okulistę i wykonać niezbędne badania, które pomogą cieszyć się dobrym wzrokiem.