Okolice

Krzyszkowice, Głogoczów: Policja lata nad Zakopianką. Dron najczęściej filmuje przejścia dla pieszych

Krzyszkowice, Głogoczów: Policja lata nad Zakopianką. Dron najczęściej filmuje przejścia dla pieszych

Teren nad Zakopianką na odcinku od Myślenic do Krakowa patroluje policyjny dron. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach ujawnili 10 przypadków wyprzedzania przed oraz na przejściu dla pieszych

 

Tylko podczas jednego dnia pracy w piątek 12 kwietnia policjanci z myślenickiej drogówki prowadzili działania przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego na drodze krajowej numer 7, na odcinku z Myślenic do Krakowa.

Znajduje się tam kilka przejść dla pieszych, które to podczas realizowanych działań zostały objęte szczególnym nadzorem, jak informuje policja; w trosce o bezpieczeństwo tych niechronionych użytkowników drogi. Podczas działań policjanci kontrolowali przejścia dla pieszych w Krzyszkowicach i w Głogoczowie.

Policjanci przy użyciu drona ujawniali w szczególności wykroczenia kierujących polegające na wyprzedzaniu i omijaniu pojazdów bezpośrednio przed przejściem dla pieszych oraz na przejściu dla pieszych. Podczas akcji ujawniono 10 tego typu naruszeń.

- Wyprzedzanie i omijanie pojazdów bezpośrednio przed jak i na przejściu dla pieszych jest bardzo niebezpiecznym manewrem w ruchu drogowym. Jest jedną z dominujących przyczyn powstawania groźnych wypadków drogowych w tych miejscach. Za takie zachowanie, kierujący może otrzymać mandat karny w wysokości 1500 zł oraz 15 punktów karnych

– informuje Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Jak zapewnia; chcąc ograniczyć nieprawidłowe zachowania kierujących, policjanci podczas działań starali się także edukować i uświadamiać tych uczestników ruchu drogowego, na jakie narażają niebezpieczeństwo zarówno siebie, jak i innych.

Przypominali także, że kierujący, który zbliża się do przejścia dla pieszych, ma zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu oraz znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Piesi, korzystając z przejścia dla pieszych, muszą również zachować szczególną ostrożność. Zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

Komentarze (19)

 • mknp@o2.pl 15 kwi

  Zakopianka na odcinku Myślenice <-> Kraków, to nie jest droga szybkiego ruchu, a wielu tak ją właśnie traktuje. Zamiast fotoradarów lepiej sprawdziłyby się tam systemy odcinkowego pomiaru prędkości, inwestycja zwróciłaby się momentalnie, a jednocześnie droga stałaby się znacznie bezpieczniejsza.

  32 15 Odpowiedz
 • 15 kwi

  Dzielne zuchy! A najbardziej mokry się robię, gdy gladiatorzy prawa i porządku zatrzymują tego który leciał 50km/h obok tego który leciał 45km/h. Mmmmmm.

  26 4 Odpowiedz
 • 15 kwi

  Kontrowersyjny przepis który policja nagminnie nagina dla zarobku. Nigdzie nie jest jasno określone ile to jest bezpośrednio.

  25 6 Odpowiedz
 • 16 kwi

  To wszystko dla Waszego bezpieczeństwa. Witajcie w Nowym Wspaniałym Świecie.

  11 4 Odpowiedz
 • 16 kwi

  Myślisz, że Twoje bezpieczeństwo to główny powód działań Policji? Tak jeszcze zapytam, czy też uważasz, że lockdown, który powoli wymazujemy z pamięci, też był po to by Twe życie ochronić przed dziesiątkującym populacje wirusem?

  9 4 Odpowiedz

Zobacz więcej