Wybory samorządowe 2024

Józef Tomal starostą, Rafał Kudas wicestarostą. Radni wybrali też prezydium rady

Józef Tomal starostą, Rafał Kudas wicestarostą. Radni wybrali też prezydium rady
Fot. Starostwo Powiatowe

Podczas I sesji rady powiatu w kadencji 2024-29 radni odebrali zaświadczenia o wyborze oraz złożyli ślubowania. Wybrali starostę i wicestarostę, przewodniczącego rady oraz dwóch wiceprzewodniczących.

Kolejną kadencję starostą pozostaje Józef Tomal (FZM), a jego zastępcą Rafał Kudas (FZM). 

 

Pierwsza sesja rady powiatu w kadencji 2024-29 odbyła się w poniedziałek 6 maja. Podczas posiedzenia obecnych było 24 radnych, którzy odebrali zaświadczenia o wyborze oraz złożyli ślubowania. Z powodów zdrowotnych nieobecny był Ryszard Leśniak (FZM).

Następnie zgłaszano kandydatów na przewodniczącego. Radni wybierali pomiędzy Tadeuszem Żabą (Forum Ziemi Myślenickiej), a Waldemarem Wolskim (Prawo i Sprawiedliwość). Stosunkiem głosów 13 do 11 wygrał Tadeusz Żaba (FZM).

W głosowaniu na wiceprzewodniczącego radni wybierali dwie osoby. Do tego stanowiska nominowani zostali: Andrzej Pułka (Wspólnie dla Powiatu), który w głosowaniu uzyskał 13 głosów, Krzysztof Trojan (FZM) - 13 głosów, Jolanta Majka (PiS) - 11 głosów, Elżbieta Kudłacz (PiS). - 11 głosów. Wiceprzewodniczącymi zostali Andrzej Pułka (WDP) i Krzysztof Trojan (FZM).

 

Józef Tomal starostą, Rafał Kudas wicestarostą 

Po wprowadzeniu dodatkowych punktów w porządku obrad, radni głosowali nad wyborem starosty i wicestarosty. Z ramienia FZM kandydatem na to stanowisko został dotychczasowy starosta Józef Tomal, z kolei PiS wystawiło Roberta Pitalę. 

Stosunkiem głosów 13 do 11 wybrany na stanowisko starosty w kadencji 2024-29 został Józef Tomal (FZM). 

Józef Tomal, starosta myślenicki w kadencji 2024-29: Bardzo dziękuje za wybór, przede wszystkim tym radnym, którzy wierzą, że podołam kolejnej kadencji. Ten wybór jest odzwizerciedleniem woli mieszkańców powiatu myślenickiego, a w moim przypadku szczególnie gminy Myślenice. Nie ukrywam mój historyczny wynik - 2335 głosów świadczy o tym. Chcę podziękować żonie, rodzinie, wszystkim współpracownikom, którzy pomagali mi w kampanii, wszystkim samorządowcom, którzy przyczynili się do tego sukcesu w poprzednich latach.

Wczoraj minęła rocznica 15-lecia wyboru mnie po raz pierwszy na starostę. Przed nami kolejna kadencja. Gwarantuję, że będzie kadencja kontynuacji tych dobrych rzeczy, które wydarzyły się w poprzednich latach, ale będzie ta kadencja czasem zmian, tam gdzie to się nie udało. Czekają nas takie zmiany, o których państwo niedługo się przekonają.

Priorytetem będzie służba zdrowia, szczególnie chciałbym podkreślić i nacisk położyć na na profilaktykę zdrowotną. Szeroko rozumiane bezpieczeństwo mieszkańców - czyli drogi, chodniki, bezpieczne przejścia. Postaramy się wszystko to co obiecywałem i nasze komitety obiecywały - wypełnić. Liczę na współpracę z samorządowcami. Dziękuję burmistrzowi Tomaszowi Susiowi, który wiele lat mnie wspierał w powiecie, dzisiaj służbę pełni w gminie Dobczyce.

Jestem przekonany, że także z innymi samorządowcami z gmin powiatu myślenickeigo uda nam się współpracować. Oczekuję pomocy pana posła z sejmikiem i z zarządem województwa małopolskiego, bo ona była dość neutralna. Liczę na pomoc pana wojewody, rządu i myślę, że środki finansowe, które są potrzebne na rozwój naszego powiatu, na inwestycje oczekiwane przez mieszkańców znajdą się z różnych źródeł. To państwu gwarantuje, a myślę że nieskromnie moje doświadczenie pokazuje, że to wspólnie potrafimy.

Po przemówieniu Józef Tomal zgłosił kandydaturę Rafała Kudasa (FZM) na wicestarostę. Poparło go 13 radnych przy 11 będących przeciw. Tym samym na stanowisku starosty i wicestarosty pozostają te same osoby, co w poprzedniej kadencji.   

Starosta: Józef Tomal (FZM)
Wicestarosta: Rafał Kudas (FZM)

Przewodniczący rady: Tadeusz Żaba (FZM)
Wiceprzewodniczący: Andrzej Pułka (WDP)
Wiceprzewodniczący: Krzysztof Trojan (FZM)

Etatowy członek zarządu: Kamil Ostrowski (WDP)
Członek zarządu: Ewa Kęsek (WDP)
Członek zarządu: Andrzej Słonina (WDP)

W ramach kolejnego głosowania starosta Józef Tomal wskazał na etatowego członka zarządu Kamila Ostrowskiego (WDP), a na pozaetatowych członków Ewę Kęsek (WDP) i Andrzeja Słoninę (WDP). Każda z kandydatur została poparta stosunkiem głosów 13 do 11.    

 

Radnymi powiatowymi w kadencji 2024-2029 zostali:

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

1. PITALA Robert, Krzyszkowice (43 l.) - 1 773 głosów
2. RAPACZ Anna, Lubień (57) - 1 506
3. KUDŁACZ Elżbieta, Krzczonów (68) - 1 221
4. GAJEK Marta, Stojowice (64) - 1 051
5. MAJKA Jolanta, Zegartowice (67) - 1 022
6. BYLICA Jan, Myślenice (59) - 1 014
7. WOLSKI Waldemar, Rudnik (57) – 932
8. KUROWSKI Daniel, Jawornik (27) - 896
9. MITANA Lilianna, Bysina (46) – 860
10. DZIADKOWIEC Piotr, Stróża (61) – 718
11. LENCZOWSKI Jan, Siepraw (67) – 673

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW FORUM ZIEMI MYŚLENICKIEJ

1. TOMAL Józef, Myślenice (59) - 2 335
2. ŻUŁAWIŃSKI Krzysztof, Dobczyce (28) - 1 050
3. TROJAN Krzysztof, Sułkowice (55) – 859
4. KUDAS Rafał, Myślenice (41) – 855
5. ZADORA Edward, Tokarnia (78) - 741
6. CERANOWICZ Piotr, Myślenice (56) – 690
7. ŻABA Tadeusz, Siepraw (60) – 619
8. LEŚNIAK Ryszard, Węglówka (65) – 527

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNIE DLA POWIATU

1. OSTROWSKI Kamil, Myślenice (40) - 1 248
2. PUŁKA Andrzej, Sułkowice (50) - 1 133
3. PASIOWIEC Jacek Andrzej, Lubień (54) – 875
4. POZNAŃSKA Bożena, Siepraw (60) – 569
5. KĘSEK Ewa, Łęki (54) – 568
6. SŁONINA Andrzej, Bogdanówka (62) – 461

Powiązane tematy

Komentarze (22)

 • 6 maj

  Jak robi to samo ekipa pisu to jest dla ciebie wszystko ok ?
  Wiesz jak się to nazywa ?
  Hipokryzja!

  58 23 Odpowiedz
 • 6 maj

  Ciekawe kiedy w końcu ten spod znaku zegara pozdejmuje/posprząta swoje banery wyborcze, bo pomijając wygląd miasta i gminy upstrzony twarzą tego ...przystojniaka..., to powinna istnieć jakaś kultura sprzątania po sobie.
  Darsal, przekaż komu tam trzeba, bo chyba zapomnieli.

  53 16 Odpowiedz
 • 6 maj

  Masz rację Darsal- pod zegarem bez zmian.

  53 19 Odpowiedz
 • 6 maj

  Warto się zastanowić . Po co isc do wyborów jak jedne i te sqme osoby są wybierane.

  44 8 Odpowiedz
 • 6 maj

  Były na listach nowe nazwiska, ludzie którzy mają swoje zdanie i pomysł na życie, ale jak zwykle ciemnota zagłosowała na te same gęby przy żłobie, bo ciężko jest przy urnie pomyśleć.
  Teraz będą narzekania że te same osoby, no te same skoro lud tak wybiera.

  43 9 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 7

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów

Spośród kandydatów, którzy walczyli o głosy w okręgu wyborczym nr 10, do którego należy powiat myślenicki, mandat europosła otrzymało 7 z nich. PiS ma 3 europ...