Myślenice

Myślenice. Kolekcjonował broń i amunicję z czasów II wojny światowej. Zatrzymała go policja

Myślenice. Kolekcjonował broń i amunicję z czasów II wojny światowej. Zatrzymała go policja

Myśleniccy kryminalni zatrzymali 57-letniego mieszkańca gminy Myślenice, który w miejscu zamieszkania posiadał nielegalnie zgromadzone znaczne ilości broni oraz amunicji różnego kalibru z okresu II wojny światowej

 

Myśleniccy policjanci w wyniku działań operacyjnych znaleźli nielegalną domową kolekcję broni i amunicji, która należała do 57– letniego mieszkańca gminy Myślenice. Mężczyzna od ponad 20 lat, w różnych miejscach Polski znajdował niebezpieczne przedmioty, które następnie kolekcjonował w miejscu zamieszkania.

Jak informuje policja; myśleniccy kryminalni na ogrodzonej, trudno dostępnej posesji, znajdującej się w otoczeniu lasu zatrzymali 57-letniego mieszkańca gminy Myślenice, który w miejscu zamieszkania posiadał nielegalnie zgromadzone znaczne ilości broni oraz amunicji różnego kalibru z okresu II wojny światowej, a także materiały wybuchowe.

Podczas czynności zabezpieczono pistolet maszynowy MP28, 13 sztuk elementów broni palnej, granatnik przeciwpancerny pancerfaust, 47 sztuk pocisków oraz skorup pozbawionych ładunku prochowego z zapalnikami. Znaleziono również przedmiot metalowo-betonowy w kształcie walca w bliżej nieustaloną substancją prochową, 53 sztuki amunicji różnego rodzaju i kalibru oraz 25 sztuk zapalników.

Na miejsce skierowana została grupa minersko pirotechniczna z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Niebezpieczne przedmioty zabezpieczono do dalszych badań.

Zatrzymanemu mężczyźnie został postawiony zarzut z art. 109 c Ustawy o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami, za który grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Obecnie trwają czynności z udziałem biegłych sądowych, których opinia da odpowiedź na pytanie, czy podejrzany dopuścił się czynu z art. 171 KK (wytwarzanie lub obrót substancjami niebezpiecznymi) oraz 263 par. 2 KK (posiadanie broni palnej lub amunicji bez zezwolenia). Kolekcjonerowi może grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji: Uwaga na niewybuchy! Mimo wielu lat spędzonych głęboko w ziemi nadal mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem dotykać ani przenosić, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy nim grozi wybuchem, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią osoby przebywającej w jego pobliżu!

W przypadku znalezienia niewybuchu czy amunicji należy natychmiast powiadomić Policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce i nie dopuścić, by inne osoby nieświadome zagrożenia naraziły się na niebezpieczeństwo.

Następnie policjanci będą zabezpieczać takie znalezisko do czasu przyjazdu specjalistycznego patrolu saperskiego, który zabierze amunicję czy niewypały do detonacji lub zneutralizuje je na miejscu.

Komentarze (10)

 • 10 maj

  K.... wa jakiej broni???? Jakiej amunicji??? Troszkę nieszkodliwego złomu, starych karabinów pewnie wygrzebanych gdzieś na strychu albo na wykopkach.... Ze zdjęć wynika, że ładnie zakonserwowane, zadbane, a tak to by pewnie zgniły gdzieś do reszty......No jeszcze kryminalistę z niego zrobią...... Obajtkiem by się zajęli...

  61 9 Odpowiedz
 • 10 maj

  Szkoda , miał gościu fajne hobby i mu zarypali 20 lat z życia .... U Nich (komisariat) napewno szlag to trafi

  52 2 Odpowiedz
 • 10 maj

  Całe szczęście że złapali tego groźnego bandytę. Wreszcie będzie można bezpiecznie wyjść z domu. Brawo państwo polskie, niezmiennie od lat silne wobec słabych, słabe wobec silnych 👍

  51 4 Odpowiedz
 • 10 maj

  Milicyjny kraj, nic nie wolno, za wszystko kara, strach żyć

  50 4 Odpowiedz
 • 10 maj

  Oficjalnie będzie zutylizowane a w realu rozejdzie się na lewo, poczytajcie na forum odkrywców, milicja (teraźniejsza, spadkobierca tej z PRL) nie takie przekręty robiła

  38 3 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...