Samorządowcy debatują na temat działań przeciwpowodziowych
Kluczowe działania skupią się na budowie i modernizacji zbiorników retencyjnych, umocnieniach przeciwpowodziowych oraz przywróceniu funkcji ekologicznych terenów zalewowych
W Myślenicach przedstawiciele samorządów Skawiny, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony, Sułkowic, Świątnik Górnych, Mogilan, Sieprawia oraz Wód Polskich wzięli udział w roboczym spotkaniu dotyczącym wspólnych działań przeciwpowodziowych oraz wypracowania stanowiska i modelu współpracy. Cel? Zjednoczyć siły w staraniu o środki na zabezpieczenie mieszkańców przed klęskami żywiołowymi spowodowanymi powodzią.
Główną ideą projektu jest retencja wody i ochrona przeciwpowodziowa, która zostanie zintegrowana z rozwojem infrastruktury transportowej (w tym m.in. kolejowej) jako element wspomagający. Kluczowe działania skupią się na budowie i modernizacji zbiorników retencyjnych, umocnieniach przeciwpowodziowych oraz przywróceniufunkcji ekologicznych terenów zalewowych.
Włodarz Myślenic rozpoczął spotkanie zaproszeniem do współpracy i przedstawił wstępny zarys programu oraz współpracy samorządów w zakresie wspólnego przeciwdziałania powodziom, a także dostępnych narzędzi, dzięki którym będzie można wnioskować o środki rządowe, z Banku światowego, BGK lub innych źródeł. – Chcemy być przygotowani, aby mieć gotowe rozwiązania i propozycje, gdy nadarzy się okazja, by pozyskać środki zewnętrzne na realizację tych celów – dodał burmistrz Jarosław Szlachetka.
Podczas spotkania naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury UMiG Myślenice Wojciech Spyrka przedstawił plany koncepcyjne Gminy Myślenice, m.in. zbiorników na terenie gmin Myślenice, czy Sułkowice.
Odniesiono się też historycznie do miejsc, które w przeszłości dotykały powodzie, wezbrania lub długotrwałe susze, aby tam właśnie zaplanować ewentualnie zbiorniki retencyjne. Wskazywane przez Gminę Myślenice inwestycje z funkcją przeciwpowodziową to zbiorniki retencyjne w Krzyszkowicach i Głogoczowie, a także zbiornik na granicy Krzyszkowic, Zawady i Polanki. Inwestycje miałyby być też zintegrowane z budową linii kolejowej, gdzie nasypy pod tory miałyby pełnić podwójną funkcję, również wałów przeciwpowodziowych.
Następnie w dyskusji m.in. wiceburmistrz Skawiny Tomasz Ożóg dziękując za wspólną inicjatywę, poparł projekt, który może pozwolić na zabezpieczenie mieszkańców kilku gmin. Zwracał uwagę, że ulewne deszcze niekoniecznie na terenie Gminy Skawina w przeszłości powodowały szkody w ich obszarze terytorialnym. O planach zabezpieczenia przeciwpowodziowego w swoich gminach mówili też Tadeusz Pitala – wójt Sieprawia, czy Dariusz Melerowicz – zastępca burmistrza Sułkowic.
Projekt miałby być realizowany we współpracy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie (PGW Wody Polskie) oraz komplementarny do zainicjowanego już projektu Life Skawinka, który ma na celu kompleksowe podejście do retencji wód w zlewni rzeki Skawinka.
Gmina Myślenice wraz z partnerami będzie wnioskować o finansowanie rządowe aby rozszerzyć zakres działań i zabezpieczyć obszary narażone na skutki zmian klimatycznych. Dodatkowo, inwestycje mogą korzystać z funduszy przeznaczonych na rozwój wspomnianej infrastruktury kolejowej oraz ochronę środowiska.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.