logo-web9
Kultura

Noc w myślenickim muzeum

W ramach kolejnej edycji Europejskiej Nocy Muzeów, również placówki w Polsce przygotowały na ten czas specjalne programy. W myślenickim Muzeum Niepodległości można było przenieść się w czasie do dawnych myślenickich wsi

Muzealnicy przygotowali grę rodzinną „Przygoda na wsi”, na trasie której można było spotkać bajkowe postacie wtopione w dawny wiejski krajobraz. Najmłodsi odwiedzający mogli m.in. poćwiczyć pranie u wiejskiej praczki, odwiedzić chatę zielarki, przejść szkolenie pod okiem stajennego, a w kuchni gospodyni przyglądać się dawnemu wiejskiemu jadłospisowi.

W progach dworu szlacheckiego zamieszkiwanego przez dziedzica odkrywali tajemnice zapisane w herbie, z kolei u plebana ćwiczyli się w rozszyfrowywaniu ksiąg metrykalnych; mogli zatańczyć do ludowych melodii, które rozbrzmiewały na ekspozycji za sprawą akordeonisty Kazimierza Marszałka.

Pod okiem ogrodniczki zagospodarowywali opuszczoną zagrodę i sadzili nasiona, by muzeum opuścić z wiejską chatą, przed którą wyrośnie ogród. Odkrywali też drogę od ziarna do chleba, od kawałka drewna do wielobarwnej myślenickiej zabawki, seansu filmowego z gwarą Kliszczaczką, czy poznawania z bliska eksponatów i archiwalnych fotografii.

Chętni w ramach warsztatów plastycznych mogli wcielić się w ludowego twórcę, a także sprawdzić się w roli rzeźbiarza - pod okiem artysty Jerzego Ćwierzyka.

W czasie nocy nastąpiło także otwarcie wystawy czasowej „Twórcy ludowi Ziemi Myślenickiej” z muzealnych zbiorów, które zainaugurował występ zespołu „Mali Krzczonowianie”. Goście mieli okazję poznać warsztat malowania na szkle Zdzisława Słoniny, przyjrzeć się z bliska pracom twórców i rękodzielników „ziemi myślenickiej”. Wystawę można oglądać w naszym muzeum do 30 września 2025 roku.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!