Miasto

Myślenice pożegnały druha Andrzeja Burzawę

Myślenice pożegnały druha Andrzeja Burzawę

 

Myślenice pożegnały druha Andrzeja Burzawę
W ostatniej drodze druha Andrzeja Burzawy wzięły udział setki mieszkańców oraz strażaków
W ostatniej drodze druha Andrzeja Burzawy towarzyszyły mu setki mieszkańców, strażaków oraz włodarzy z terenu powiatu myślenickiego. Nabożeństwo żałobne zostało odprawione w Kościółku Św. Jakuba na Stradomiu.
Andrzej Burzawa był wieloletnim funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach, prezesem zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP w Myślenicach, druhem OSP Myślenice Śródmieście i założycielem Strażackiego Klubu Honorowych Krwiodawców Krwi i Szpiku Kostnego.
Za działalność odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem za Zasługi, Złotą Odznaką Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej, Złotym Krzyżem Związku ZOSP RP oraz Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa.

W czwartek 1 marca w ostatniej drodze na cmentarz parafialny przy kościółku św. Jakuba na Stradomiu w Myślenicach rodzina i strażacy odprowadzili druha Andrzeja Burzawę

fot. Marek Gubała

 

Andrzej Burzawa zmarł w wieku 63 lat po krótkiej chorobie w dniu 28 lutego 2012 r. Na pogrzeb zjechali do Myślenic strażacy z całego województwa. Ponad 300 strażaków i druhów, ok. 70 pocztów sztandarowych, kompania honorowa złożona z druhów OSP pow. Myślenickiego oraz  orkiestra z OSP Myślenice Śródmieście.

Na pożegnanie  druha Andrzeja Burzawy przybyła delegacja Komendy  Głównej PSP na czele z gen. brygadierem Wiesławem Leśniakiewiczem Komendantem Głównym PSP, Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie oraz sąsiednich Komend Powiatowych PSP oraz przedstawiciele Zarządów Gminnych i Powiatowych ZOSP RP. Mszę św. w kościele św. Jakuba odprawił kapelan małopolskich strażaków ks. Władysław Kulig.

Podczas ceremonii nad trumną śp. Andrzeja Burzawy ostatni raz do niego przemówili przyjaciele: Henryk Migacz  wiceprezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP, Edward Siarka Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Małopolsce oraz gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz.

- A ilu jest bezimiennych, może w Krakowie, może w Poznaniu, a może w Warszawie, którzy żyją dzięki Andrzejowi  Burzawie - założycielowi Klubu Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego - powiedział nad trumną zmarłego Komendant Główny PSP.

Tak, jak kiedyś wyjeżdżał do pożarów, tak teraz tą ostatnią drogę pokonał na wozie strażackim. Towarzyszyła mu najbliższa rodzina oraz setki strażaków, którzy w smutku maszerowali równym krokiem w kondukcie żałobnym. „Panie aspirancie Andrzeju- Cześć Twojej Pamięci”.

Marian Rokosz

Sylwetka druha Andrzeja Burzawy

"Człowiek jest wielki nie przez to co ma, nie przez to kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" - tymi słowami Jana Pawła II, można opisać życie druha Andrzeja Burzawy.

Asp. sztab. w st. spocz. Andrzej Burzawa (ur. 14.10.1949 r.)

Służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął 1968 r. na stanowisku oficera Stanowiska Kierowania w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnych w Myślenicach. Następnie przechodząc przez poszczególne szczeble awansu zawodowego w 1994 r. został mianowany na stanowisko Zastępcy Komendanta Rejonowego PSP w Myślenicach, a w 1997 r. po 29 latach służby odszedł na zaopatrzenie emerytalne. Jednak pozostał nadal w służbie społecznej bo już w 1999 r. został wybrany na Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Myślenicach, którą to pełnił do ostatnich chwil życia.

Jednym z największych osiągnięć śp. Andrzeja Burzawy było wielkie zaangażowanie się w budowę nowego budynku obecnej KP PSP Myślenice, po utworzeniu w 1990 r. Zawodowej Straży Pożarnej, ale przede wszystkim założenie Klubu Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Myślenicach.

Śp. Andrzej dał się poznać jako dobry przyjaciel i kolega. Służył bezinteresowną pomocą innym i nigdy nie odmawiał wsparcia potrzebującym.  Był wielkim autorytetem wśród strażaków ochotników jak i zawodowców.

Za długoletnią zawodową i społeczną działalność na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego wyróżniony został wieloma odznaczeniami m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej, Złotym Znakiem Związku ZOSP RP, Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa.

 

 

Komentarze (42)

 • Brak zdjęcia
  2 mar 2012

  [*] spoczywaj w spokoju

  42 1 Odpowiedz
 • 2 mar 2012

  Odszedł wspaniały człowiek (*) (*)

  41 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 mar 2012

  Wielki szacunek dla Tego człowieka ........uczynił wiele dla naszego społeczeństwa ( * )

  41 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 mar 2012

  Człowiek, bez którego już nigdy nie będzie tak jak było...:(((

  Bóg powołuje do swojej remizy tylko najlepszych...

  Spoczywaj w pokoju [*]

  39 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 mar 2012

  [quote=gość: Kandydat] Nazwijmy rondo jego imieniem. [/quote]

  przynajmniej ten Pan coś dla Myślenic zrobił.

  38 2 Odpowiedz

Zobacz więcej