logo-web9
Miasto

Urząd Skarbowy sprawdził czy przedsiębiorcy wydają paragony

Od 1 lipca do 31 sierpnia urzędnicy przeprowadzili 406 kontroli sprawdzając, czy przedsiębiorcy w prawidłowy sposób ewidencjują przychody. Niemal 70% kontrolowanych robi to prawidłowo, jednak w 135 przypadkach nie obyło się bez kary grzywny

Zakończyła się kolejna edycja akcji „Weź paragon” organizowana przez Ministerstwo Finansów we współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Głównym celem akcji było informowanie i edukacja skierowana do przedsiębiorców konsumentów. 

Klientom starano się przede wszystkim uświadomić korzyści płynące z posiadania paragonów, tj. możliwość dochodzenia swoich praw w sytuacji, gdy towar lub usługa nie odpowiada deklarowanej jakości, możliwość kontroli finansowej przeprowadzonej transakcji oraz porównania cen stosowanych na rynku, zyskanie dowodu, że zapłacony przez nas, zawarty w cenie towaru podatek, zostanie odprowadzony do budżetu państwa oraz uzyskanie potwierdzenia, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji.

Dla większości sprzedawców wydanie paragonu to norma 

Prowadzone równolegle z akcją edukacyjną działania kontrolne w zakresie wywiązywania się z obowiązku ewidencjonowania obrotów z tytułu sprzedaży na rzecz osób nie prowadzących działalności gospodarczej miały wspierać uczciwych, sumiennych przedsiębiorców przyczyniając się do eliminowania zjawiska nieuczciwej konkurencji.

- Wyniki akcji prowadzonej przez myślenicką skarbówkę wskazują, że dla przeważającej większości przedsiębiorców wydanie paragonu stanowi naturalne zakończenie transakcji sprzedaży. Pracownicy myślenickiego urzędu przeprowadzili łącznie 406 wyrywkowych kontroli, z czego znacząca większość, bo niemal 70% zakończyło się potwierdzeniem, że przedsiębiorcy w prawidłowy sposób wywiązują się z obowiązków w zakresie ewidencjonowania przychodów. Należy zauważyć, że kontrole przeprowadzono w obszarach, które oceniono jako szczególnie wrażliwe, co pozwala sądzić, że ogólna sytuacja w tym zakresie jest znacznie lepsza niż wynika to z powyższej statystyki - tłumaczy Anna Boryczko z Urzędu Skarbowego w Myślenicach.

135 mandatów: najczęściej za nie używanie kasy fiskalnej i wadliwość paragonów

Nadal jednak zdarzały się sytuacje, w których stwierdzono naruszenia przepisów. W przypadkach nieprawidłowości większej wagi wystąpiła konieczność wymierzenia kary grzywny. W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia miało to miejsce łącznie w 135 sprawach. 

Podczas kontroli najczęściej stwierdzanymi nieprawidłowościami była sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej oraz wadliwość paragonów. Pozostałe naruszenia przepisów dotyczyły niewydawania paragonów oraz wadliwości ewidencjonowania przychodów w zakresie między innymi formy i miejsc przechowywania ewidencji. Ponieważ ideą akcji była edukacja i prewencja wysokość wymierzanych kar była minimalna, choć maksymalnie może wynieść nawet 3000 zł. 

- Konsekwentne działania informacyjno-edukacyjne pozwoliły o kolejny krok zbliżyć się do stanu idealnego, w którym ewidencjonowanie przychodów i wydawanie paragonów oraz żądanie ich wydania stanie się dla przedsiębiorców i klientów normą. Rosnące poparcie społeczeństwa dla tego typu działań pozwala sądzić, że z czasem okażą się one skuteczniejsze od kontroli - dodaje Anna Boryczko.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!