Kultura

TARG: Wystawa sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej

TARG: Wystawa sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej

Na targu przy ul. Traugutta spotkali się artyści, uczestnicy warsztatów i widzowie, by podsumować pierwsze z wydarzeń zaplanowanych podczas realizacji projektu “30 kilometr. Kierunek. Przestrzeń dla Sztuki”

 
fot. Karina Kiczek

Wystawa, której kuratorem był Artur Wabik ożywiła przestrzeń miejskiego targowiska w czasie, kiedy jest ono jedynie pustym placem, autorami byli pracujący przez trzy dni przede wszystkim koncepcyjnie młodzi ludzie. Wspólnie z doświadczonymi artystami stworzyli oni prace – instalacje dla których kontekstem był targ.

Prace powstawały w oparciu o zdjęcia, filmy, odgłosy nagrane na targowisku, które stały się elementami, ale też daleką inspiracją. Szkieletem wystawy była istniejąca infrastruktura targu, każdy z uczestników decydował która z handlowych “budek” stanie się miejscem jego pracy i w jaki sposób najcelniej “opowie” swoją historię z nią związaną. 

Istotnym elementem dla powstawania prac była informacja o nieodległym w czasie przeniesieniu targu i ulokowaniu go w innym miejscu, to też stało się inspirujące. Wśród projektów uwagę zwracała “odlatująca” balonami na Dolne Przedmieście budka autorstwa Kuby Krzyszkowskiego, portretująca kupców instalacja Kariny Kiczek, wywołująca refleksje o przemijaniu “budka muzealna” autorstwa Karoliny Korduli, Gabrieli Halek, Natalii Wróbel. 

Refleksję na temat przemijających współcześnie na targach miejsc rękodzieła wzbudziła instalacja Iwony Dobrzyńskiej, której elementem były zrobione własnoręcznie przez autorkę i zaprzyjaźnione z nią Karinę Kiczek i Olę Rylewicz ptaki. O pamięci na swój sposób opowiedziały: Izabela Jeleń tworząc pracę opartą o zdjęcia i przedmioty pokazujące upływ czasu i Joanna Twardosz, która z opakowań często nieistniejących już produktów spożywczych ze swojego dzieciństwa utworzyła napis “Smak Przeszłości”.

Artur Wabik, kurator wystawy, ale jednocześnie jej uczestnik sięgnął do zapomnianych form spędzania wolnego czasu tworząc stanowisko oglądania kaset VHS. Charakter targowiska i co istotne jego wartości komunikacyjne przywołał Arkadiusz Kantor, tworząc wizualno-dźwiękową instalację połączoną jego własną interpretacją obrazu, on też zaprosił gości piątkowego spotkania by w zaczerpniętych z komiksu “dymkach” utrwalili swój głos na targu.

W miejscu placu targowego powstanie parking

Justyna Dziura używając szablonowych napisów opisała chaos panujący tu zwykle w dni targowe. Dużo optymizmu niosła budka z koszykiem rodzącym tęczę Roksany Żaby i Karoliny Leśniak i Karola Sragi. O przedmiotach opowiedziały nam Paulina Lichwicka i Weronika Kasprzyk, które obwinęły budkę przezroczystą folią uniemożliwiając dokładne ”zbadanie” produktów – przedmiotów, które zawierała.

Jakub Mateja zagrał z przestrzenią blatów tworząc iluzjonistyczną przestrzeń, w której pokazał konkretne przedmioty tworzące kompozycję będącą zapisem dnia. Estetyką kramu zainspirowała się Natalia Nowacka, tworząc abstrakcyjny obraz z przywróconych do powtórnego obiegu tkanin, będących zniszczonymi ubraniami. Interakcję podjęła Jolanta Czernecka, dając widzom możliwość wyjścia z targu z optymistycznym cytatem oderwanym z budki z “Dobrym Słowem Gratis”.

Projekt TARG zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Gminy Myślenice.

Powiązane tematy

Busem na nowy plac targowy. Zalążek komunikacji miejskiej?
Miasto 14

Busem na nowy plac targowy. Zalążek komunikacji miejskiej?

Po przenosinach placu targowego z centrum miasta na Dolne Przedmieście nie brakowało głosów dotyczących sposobu dotarcia do niego i propozycji uruchomienia komunikacji miejskiej. Na przeciw pomysłowi wychodzą prywatni przewoźnicy

Dolne Przedmieście: Otwarcie placu targowego
Miasto 15

Dolne Przedmieście: Otwarcie placu targowego

W sobotę, 24 sierpnia, otwarto nowy plac targowy w Myślenicach na Dolnym Przedmieściu, który będzie czynny przez cały tydzień. Przeniesiony zostanie tutaj handel z placu przy ul. Traugutta.

Komentarze (8)

 • Bartek Bartkowski 3 paź 2012

  nazwijcie mnie głupim,wybaczcie że nie rozumiem, a najlepiej wytłumaczcie gdzie w tych instalacjach schowana jest sztuka. nie potrafię jej dostrzec w bibule na budce lub w budce podswietlonej lampa... no ale mowie - nie znam sie lub moze nie jestem dostatecznie wrazliwy, mimo to chetnie dowiem sie na czym ta sztuka polega...

  12 Odpowiedz
 • 4 paź 2012

  Bartek nie przejmuj się,to nie my mamy problem.

  5 Odpowiedz
 • mirek@ 3 paź 2012

  szkoda ze nie mozna zobaczyc waszych prac... ciezko oceniac sztuke bo wygladzie artystow, ale ja sie nie znam

  5 3 Odpowiedz
 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 3 paź 2012

  Jak spłyną do nas wszystkie fotografie, to niezwłocznie za pośrednictwem tego portalu je Państwu udostępnimy :)

  4 2 Odpowiedz
 • mav 7 paź 2012

  http://miasto-info.pl/images/gallery/large/11680.jpg
  Świetna instalacja ! połączenie budki targowej z tak elastycznym materiałem jak stado kolorowych balonów. Widać przemyślany zabieg artystyczny inspirowany takimi filami jak "Up"(2009) czy "Balon"(1967)
  A tak już całkiem na poważnie to czas zmarnowanym na rozstawianie i składanie "tego czegoś" spokojnie można przeznaczyć na ćwiczenie rysunku czy malowania.

  4 4 Odpowiedz

Zobacz więcej

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024
Kultura 0

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024

Szósta edycja Myślenickiego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Jazz nad Rabą” to pochodów w stylu nowoorleańskim oraz koncerty   Festiwal Jazzu rozpoczął się poc...