Okolice

Wiśniowa: Manewry medyczne 2012: Strażacy z OSP Głogoczów najlepsi

Wiśniowa: Manewry medyczne 2012: Strażacy z OSP Głogoczów najlepsi

Strażacy z OSP Głogoczów zajęli pierwsze miejsce podczas manewrów medycznych odbywających się w Wiśniowej. Manewry sprawdzały umiejętności druhów z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy podczas symulowanych akcji ratunkowych

Na starcie stanęło 11 drużyn OSP dla których koordynator ratownictwa medycznego PSP w Myślenicach sekc. Piotr Kutrzeba przygotował cztery konkurencje, tzw. scenki tematyczne. W trakcie ich trwania druhowie mięli za zadanie udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy.


Scenka 1: „Dziecko”; Dziesięciomiesięczne niemowlę pod opieką matki zakrztusiło się prawdopodobnie cukierkiem. Pobudzone, nasilająca się sinica wokół ust, nosa i na palcach rąk. Widoczne krótkie, nieefektywne wdechy. Brak odruchu kaszlowego. Dziecko nie płacze.


Scenka 2: „Paralotniarz”; Mężczyzna podczas lądowania w trudnym terenie uderza z dużą prędkością o ziemię, uskarża się że go boli prawa noga poniżej kolana. W trakcie badania kończyny dolnej widoczne otwarte złamanie.


Scenka 3: „Terenówka”; Wypadek samochodu terenowego , mężczyzna podczas jazdy w trudnym terenie nagle zjechał z drogi i uderza w przydrożne drzewo. Jest nieprzytomny, podróżował bez pasów na szybie widoczne są pęknięcia, tzw. „pajączek”.


Scenka 4:„ Piłkarz”; Mężczyzna lat 45 podczas gry w piłkę na ,,Orliku” łapie się za serce krzyczy, że czuje kłucie w klatce piersiowej i nagle upada.

Wśród mieszkańców gminy Wiśniowa znalazło się kilkanaście osób, które spróbowały swych sił w wykonaniu próby resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie medycznym pod okiem instruktora mł.asp. Szymona Jopka.

Najlepszą drużyną manewrów został reprezentacja z OSP Głogoczów.

Wyniki:
1. OSP Głogoczów
2. OSP Łyczanka
3. OSP Myślenice Śródmieście
4. OSP Zawada
5. OSP Myślenice Dol. Przedm.
6. OSP Siepraw
7. OSP Poznachowice Dolne
8. OSP Zakliczyn
9. OSP Sułkowice
10. OSP Wiśniowa
11. OSP Zasań

- Impreza z pewnością przyczyniła się do podniesienia kwalifikacji w dziedzinie ratowniczej oraz nabrania pewności w udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym- podkreślił na zakończenie st.kpt. Wojciech Murzyn Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Myślenicach.

tekst i foto asp. sztab. Marian Rokosz

Komentarze (6)

Zobacz więcej