logo-web9
Miasto

Urzędnicy wyjaśniają: Jak będziemy segregować śmieci?

Urzędnicy myślenickiego magistratu odwiedzają 50 domów dziennie i wyjaśniają nowe zasady gospodarki odpadami. Co zawiera rozdawany przez nich informator?

Ruszyła kampania informacyjno - edukacyjna podczas której urzędnicy odwiedzają mieszkańców całej gminy. Pierwsi przyjmują ich mieszkańcy Głogoczowa. Urzędnicy starają się odpowiedzieć na pytania oraz wytłumaczyć problemy z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w zakresie gospodarki odpadami.

Urzędnicy zazwyczaj chodzą parami, powinni wręczyć ulotkę - informator dotyczący gospodarki odpadami. Posiadają specjalne identyfikatory i upoważnienia z urzędu. W celu ich weryfikacji można również zadzwonić do sekretariatu Urzędu Miasta w Myślenicach pod nr 12 639 23 03.

Co zawiera informator?

W ramach podstawowej opłaty za śmieci w nowym systemie otrzymamy:

Brązowy pojemnik na BIOODPADY: Do niego trafiać będą odpady pochodzenia biologicznego, które podlegają naturalnym procesom rozkładu, czyli biodegradacji. Zalicza się do nich przede wszystkim odpady kuchenne/spożywcze i odpady zielone, a także odpady kuchenne (stałe), skorupki jaj, odpadki z ryb i z mięsa, drobne kostki, skorupki orzechów, resztki owoców i warzyw, zepsuta żywność, filtry do kawy i herbaty z zawartością, kwiaty i rośliny, liście, trawa, przycięte części drzew i krzewów, ręczniki papierowe, husteczki, papier toaletowy, serwetki, popiół drzewny, małe zwierzęce odchody z trocinami.

Minimalna częstotliwość odbioru pojemnika brązowego w sezonie 11 razy (maj-wrzesień), poza sezonem 10 razy (październik-kwiecień)

Szary pojemnik na ODPADY POZOSTAŁE: Do niego trafiać będą worki z odkurzacza, sznurki, wstążki, kobiece artykuły higieniczne, zużyta wata, waciki, lustra, szkło zbrojone, szkło płaskie, spodki, ceramika, popiół z węgla i koksu, niedopałki papierosów itp.

Minimalna częstotliwość odbioru pojemnika szarego w sezonie 4 razy (maj-wrzesień), poza sezonem 7 razy (październik-kwiecień).

Zielony worek na SZKŁO: Do niego trafiać będą butelki, szklane opakowania po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, słoiki (bez nakrętek, zacisków gumowych, uszczelek), szklane opakowania po kosmetykach, inne opakowania szklane.

Wywóz odbywać się będzie w tych samych dniach co worków żółtych (w zależności od zapełnienia). Minimalna częstotliwość odbioru worka zielonego w sezonie 5 razy (maj-wrzesień), poza sezonem 3 razy (październik-kwiecień).

Zółty worek: PAPIER, PLASTIK, METAL TEKSTYLIA: Do żółtego worka wrzucać będziemy plastikowe butelki po napojach, środkach czystości, zmiękczających tkaniny, płynach do prania, środkach do pielęgnacji ciała, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania po słodyczach, ciastkach, owocach, mrożonkach, opakowania ze steropianu, metalowe puszki, gazety, papier, tekturę, zużyte ubrania, buty, tworzywa sztuczne itp.

Zaleca się oczyszczanie silnie zabrudzonych tworzyw i opakowań. Minimalna częstotliwość odbioru worka żółtego w sezonie 11 razy (maj-wrzesień), poza sezonem 7 razy (październik - kwiecień).

W zależności od potrzeb gospodarstwa domowego będzie można zamówić dodatkowych worków na pieluchy i odpady zielone. Zapisy informatora nie dotyczą regulacji związanych z odbiorem nieczystości w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Jaką drogę przebywają nasze śmieci? 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!