Miasto

Strażacy przypominają: Właściciele budynku mają obowiązek usuwania sopli i śniegu z dachu

Strażacy przypominają: Właściciele budynku mają obowiązek usuwania sopli i śniegu z dachu

Strażacy przypominają o obowiązku usuwania sopli i śniegu z dachów budynku. Przed nami opady śniegu i deszczu, roztopy a w zimie mróz. Warunki będą sprzyjać powstawaniu sopli i zwałów śniegu

- Śnieg jest często groźnym obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu - przypomina Marian Rokosz z PSP Myślenice. 

Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów. Podobnie jest z soplami, które w czasie odwilży spadają na ziemię. - Właściciele i zarządcy muszą patrzeć nie tylko pod nogi, ale i w górę. Mają obowiązek usunąć zwisające sople i zrzucić śnieg z dachu - dodaje Marian Rokosz.

Runął dach szopki bożonarodzeniowej. Nie wytrzymał naporu śniegu

Pogoda będzie sprzyjać gołoledzi

Na wtorek 29 stycznia synoptycy przewidują duże i całkowite zachmurzenie. Przejaśnienia pojawią się w pierwszej części dnia. W regionie początkowo występować będą opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem, miejscami marznący. Temperatura maksymalna wyniesie około 1 stopnia. Wiatr słaby, południowo-zachodni. Ciśnienie w samo południe wyniesie 1014 hPa i będzie spadać.

W nocy zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu. Temperatura minimalna spadnie do około -2 stopni. Wiatr słaby w dalszym ciągu wiejący z południowego-zachodu. Ciśnienie o północy wyniesie 1013 hPa i będzie spadać.

Prognozy pogody dla powiatu myślenickiego przygotowuje Polskie Centrum Ostrzegania

Powiązane tematy

Komentarze (10)

 • 29 sty 2013

  Zapraszam Straż Miejską pod budynek Starostwa Powiatowego Wydział Komunikacji - sopel ma jakieś 2 metry długości i wisi nad głowami przechodniów. Ciekawe komu SM wystawi mandat?

  20 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  29 sty 2013

  Musiał runąć dach szopki bożonarodzeniowej na Rynku aby strażacy obudzili się z zimowego snu?Wcześniej nikt nie widział?
  PS.Z ostrzeżeniem trzeba było wcześniej wystąpić albo poczekać z dzień,tak narażacie się na kpiny że dopiero dach szopki wyrwał was z letargu?

  17 7 Odpowiedz
 • lukasz 29 sty 2013

  przeciez napisane jest w artykule, ze pogoda sprzyja powstawaniu sopli. Idzie odwilz i dlatego przypominaja wlasnie teraz.
  Lepiej idz odrabiac lekcje bo juz po feriach. Za kare zostaniesz w kozie i bedziesz nadrabiac czytanie ze zrozumieniem.

  9 2 Odpowiedz
 • 29 sty 2013

  Nie mieli zgloszenia to nie przyjechali
  proste.

  8 Odpowiedz
 • 31 sty 2013

  Konstrukcja dachu to fachowa robota i wizytówka URZĘDU

  2 1 Odpowiedz

Zobacz więcej