Jan Kanty Pawluśkiewicz w Domu Greckim [WIDEO]
W Muzeum Regionalnym w Myślenicach można oglądać prace Jana Kantego Pawluśkiewicza, współzałożyciela zespołu „Anawa”. Podczas wernisażu artysta zaprezentował pokaz multimedialny "Ściany" w 3D. Fragment u nas
Artysta - muzyk daje się poznać od drugiej strony – plastycznej. Oprócz tego, że jest muzykiem ukończył też architekturę. Jan Kanty posługuje się metodą żel-artu, z której w Polsce korzysta tylko on. Kompozytor wykorzystuje... żel wydobyty z długopisów i piór. Efekt może wywołać wrażenie, zwłaszcza na kimś, kto nie wie, że jeden centymetr kwadratowy takiej pracy to ponad 400 kropek naniesionych długopisem żelowym.
W sensie warsztatowym jest to używanie współczesnych technologii, czyli żelu pochodzenia japońskiego. Obrazy buduje tysiącami kresek, zygzaków, wzorków i zawijasów. Widzimy egzotyczny melanż w intensywnych barwach.
-Początkowo korzystałem z kropki, ale teraz odchodzę od tego sposobu i bazuję na wiedzy absolwenta architektury. Te studia nauczyły mnie rzetelności i porządku. Architektura pokazana w żelu stanowi nową jakość. Żel, którego używam w malarstwie, jest wynikiem poszukiwań technologicznych ostatnich kilkunastu lat. To żel hinduski, organiczny, który Japończycy umieścili w piórach i długopisach. Stał się dla mnie absolutnym odkryciem technologicznym. Wśród znanych mi tworzyw nie ma takiego, które byłoby równie ekscytujące - mówił artysta.
Jak powstają prace? - Najpierw robię projekty obrazów, a następnie żelem zapełniam skomponowane kształty. Realne, nierealne, bliskie realizmowi. W ten sposób powstaje coś, co nazywam abstrakcją figuralną - tłumaczy.
Multimedialny pokaz - czyli "Ściany" w 3D
Piątkowy wernisaż w „Domu Greckim” rozpoczął multimedialny pokaz filmu pt. „Ściany” w 3D, zrealizowany w kwietniu 2012 r. na Placu Szczepańskim w Krakowie na fasadzie Teatru Starego. Dzięki zastosowaniu trójwymiarowej techniki prezentacji obrazów Jana Kantego Pawluśkiewicza, której towarzyszyły kompozycje muzyczne artysty, widzowie mogli podziwiać jego wielobarwne i osobliwe obrazy z cyklu „Ściany”.
Pawluśkiewicz, od lat związany z krakowską Piwnicą pod Baranami i Teatrem Stu, podczas wernisażu sypał anegdotami. Opowiadał o tym, jak pokochał twórczość Papuszy i pod jej wpływem powstał cykl obrazów zatyt. „Pheniben”, co w języku cygańskim oznacza „Dialog” oraz jak technicznie „wykorzystuje” długopisy żelowe za pomocą strzykawki.
Myślenicka wystawa "VOYAGE" to ekspozycja 21 zarówno wcześniejszych obrazów Jana Kantego Pawluśkiewicza, pochodzących z cykli: „Wędrówki po Morzu Czerwonym”, „Krajobrazy”, a także najnowszych: „Sensy Byty Mary”, „Pheniben”. Prezentowane prace to podróże artysty do różnych zakamarków Jego wyobraźni, miejsc do których chętnie powraca.
Prezentowane obrazy pochodzą z kolekcji Galerii Autorskiej Żel-Art J. K. Pawluśkiewicza prowadzonej przez Katarzynę Cybertowicz.
Wystawę można oglądać w myślenickim Muzeum do 20 marca
Sylwetka
Jan Kanty Pawluśkiewicz to twórca wszechstronny: utalentowany malarz, znakomity kompozytor muzyki teatralnej, filmowej, wybitny autor monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych, pianista. Karierę rozpoczął w 1967 roku jako jeden ze współzałożycieli zespołu "Anawa". Piosenki z jego muzyką w wykonaniu Marka Grechuty i innych artystów były wielokrotnie nagradzane, m.in. w Opolu (Nagroda Główna 1977). Współpracuje z Piwnicą pod Baranami. Związany jest też z wieloma polskimi scenami, m.in. Starym Teatrem i Teatrem Stu w Krakowie, Teatrem Narodowym i Teatrem Powszechnym w Warszawie. Komponuje muzykę do filmów, współpracował z Agnieszką Holland, Feliksem Falkiem, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Kieślowskim, Tomaszem Zygadło, Waldemarem Krzystkiem. (m.in. Filmy "Gorączka" czy "Zawrócony").
W 2005 roku otrzymał Laur Krakowa XXI Wieku.
Maluje od zawsze. „Moje rysunki na partyturach powstawały jak zapisy kardiogramu, jak wykresu, które pomagały mi rozpisać ślady narracji, opowieści". Artysta swoje obrazy po raz pierwszy wystawił w 1999 roku w Piwnicy pod Baranami. Dziesięć miesięcy później w krakowskiej Galerii Szalom pokazał cykl:” 21 trudnych obrazków na karnawał”.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.