Miasto

34 mln euro dla Myślenic na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej

34 mln euro dla Myślenic na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej

Komisja Europejska zatwierdziła prawie 34 mln euro na dofinansowanie dla projektu "Czysta woda dla Krakowa" w ramach którego na terenie gminy Myślenice do sieci kanalizacyjnej zostanie podłączonych 13 tys. mieszkańców a do sieci wodociągowej 5 tys.

Wartość projektu to ponad 217 mln zł (ponad 112 mln stanowi dotacja ze środków unijnych a dokładnie rzecz biorąc z Funduszu Spójności), dlatego niezbędna była decyzja Komisji Europejskiej, która zatwierdziła finansowanie inwestycji. Projekt realizowany w latach 2007 – 2013 obejmuje wybudowanie 244 km sieci kanalizacyjnej, 72 km wodociągu oraz oczyszczalni ścieków, czy powstała już oczyszczalnia ścieków w miejscowości Krzyszkowicach.

Obecnie podłączone do sieci są już miejscowości Krzyszkowice i Polanka. Trwają przyłącza w Jasienicy do sieci kanalizacyjnej, w Bysinie do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, w Łękach do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Budowę sieci zakończono w Borzęcie, Zawadzie Jaworniku i Bęczarce. Po formalnym zakończeniu pracy mieszkańcy otrzymają wiadomość o tym, kiedy będą mogli rozpocząć przyłączanie się do sieci.

MACIEJ OSTROWSKI, burmistrz Myślenic: W wyniku realizacji projektu „Czysta Woda dla Krakowa…” do sieci kanalizacyjnej zostanie podłączonych blisko 13 tys. mieszkańców i prawie 5 tys. do sieci wodociągowej. Inwestycja pozwoliła na skanalizowanie gminy w blisko 90%. To ogromna skala biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców gminy (42 tys). To także duże wyzwanie dla Myślenic jako samorządu.

Planujemy także rozszerzenie projektu wodno-ściekowego i jeśli będzie taka możliwość, to obejmie on Zasań oraz Myślenice. W mieście będzie to głównie rozdzielenie wód opadowych od ścieków sanitarnych wraz z odtworzeniem nawierzchni dróg oraz wymiana wodociągów w celu zminimalizowania ich awarii.

Komentarze (7)

 • Artur 6 mar 2013

  I co z tego, skoro będą to najdroższe ścieki w regionie. Ludzie nie mają na życie a Wy im będziecie fundować złudny luksus...

  25 2 Odpowiedz
 • 6 mar 2013

  Uważam że przy takim budżecie warto by było pomyśleć wreszcie o odwodnieniu Osieczany Temat od czasów powodzi został historią i pewnie kolejne tragedie będą dopiero przyczyna kolejnych zapewne TYLKO rozmów i obietnic!!!

  12 2 Odpowiedz
 • 7 mar 2013

  Dofinansowanie dofinansowaniem a nas tak czy inaczej po kieszeniach uderzy.

  6 1 Odpowiedz
 • 7 mar 2013

  .....a woda niby pitna ŚMIERDZI , wielokrotnie interweniowałem w tej sprawie u pana Urbańczyka, za każdym razem uzyskiwałem odpowiedź że "jego woda nie śmierdzi" , facet jest odklejony i oderwany od rzeczywistości.....

  4 Odpowiedz
 • 7 mar 2013

  Na szczęście nie mieszkam tylko w Myślenicach, ale woda faktycznie jest śmierdzącym ściekiem. Dziwi mnie że ludzie tutaj nic nie robią by to zmienić, a dają się truć i jeszcze za to płacić. A ten Urbańczyk musi być niezłym odklejeńcem jeżeli uważa że to JEGO woda i w dodatku nie śmierdząca :)

  Fajne też jest to, że to Myślenice dostają kasę od Unii, co oczywiście nie zwalnia ich z dopłat do interesu, a woda będzie czysta - ale dla Krakowa. PARODIA :)

  2 1 Odpowiedz
 • Marek 12 mar 2013

  pieniądze pójdą w błoto !

  Odpowiedz
 • 15 lis 2013

  Ta firma to omega co robila kanalizacje w Jasienicy to naprawde omega do potegi. tak porobili kolektory we wsi ze teraz po podlaczeniu do sieci smrod w calym domu .Nie da sie zyc w takim smrodzie ,Kazali robic przylacz ci z zarabia z oczyszczalni bo jak kto nie zrobi to bedzie kara to niech przyjda wachac te smrody a nie liczyc zyski jakie beda miec od ludzi naiwnych co beda placic krocce za scieki ktore maja w domu z powodu smrodu.Gdzie teraz jestescie ,sracie w stolki i zbieracie pieniadze sprawdzcie najpierw po domach jak smierdzi.Dlaczego Burmistrz sie tym nie zajmie.Owszem sa w Jasienicy rodziny co wyladzily od urzedu gminy pieniadze zeby udostepnic linie a inni glupcy nie dosc ze nic nie maja tylko koszty wysokie z powodu przylacza to teraz truja sie.GDZIE DO CHOLERY SA EKOLODZY

  Odpowiedz

Zobacz więcej