Kultura

"Skald. Karmiciel kruków" literacki debiut Łukasza Malinowskiego

"Skald. Karmiciel kruków" literacki debiut Łukasza Malinowskiego

Łukasz Malinowski z Myślenic promował swoją debiutancką książkę "Skald. Karmiciel Kruków" podczas spotkania autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej

"Skald. Karmiciel Kruków" to książka fantastyka historyczna, a jej akcja osadzona została średniowiecznej Skandynawii i Irlandii. To przestrzeń bardzo dobrze znana autorowi, ponieważ tej tematyce poświęcił swoją pracę magisterską, a następnie doktorat. Dzięki jego wiedzy, książka to nie tylko historia, ale również spora dawka informacji na temat życia i zwyczajów Skandynawów żyjących w X wieku.

Lokalnie władcy walczą o władzę i bogactwa, chrześcijańscy misjonarze z miernym skutkiem próbują wprowadzić nową wiarę. Wojownicy wolą wyruszyć za morza na łupieżcze wyprawy niż bronić ludności przed demonami i czarownicami. To czas ludzi silnych i walecznych. Czy takim okaże się główny bohater Ainar Skald? Przekonajcie się sami…

Książka jak na razie zbiera pozytywne recenzje, a przez niektórych krytyków została oceniona m.in. jako "Bardzo obiecujący i wciągający debiut" czy "Znakomitą powieść przygodową, potrafiącą porwać i zapewniającą kilka godzin naprawdę inteligentnej rozrywki".

Na temat książki dyskutujecie również na forum

Fragment książki:


Na świeżym powietrzu Skald dał Haraldowi czas, by ten obejrzał pobojowisko. A było co podziwiać, jeśli ktoś lubował się w rzeziach. Jucha szybko krzepła i wsiąkała w ziemię, przybierając ciemnobrunatny kolor. Martwi kochali się z ziemią w najróżniejszych pozach, dla większości niedostępnych za życia. Z uciętą nogą pod pachą, z głową leżącą na ramieniu, z jelitami obwiązanymi wokół dłoni, z przetrąconymi kręgosłupami, z połamanymi żebrami i z cudzymi stopami w ustach. A ranni jęczeli. W ustach niektórych odgłosy te przeradzały się w błagania o łaskę szybkiej śmierci, w ustach innych - w wezwania bliskich lub przeklinania wrogów. Dwaj konający nadal szarpali się za włosy, jakby nie zdawali sobie sprawy, że wypływa z nich życie. Kruki i wrony, które już podczas bitwy krążyły nad lasem, teraz rozpoczęły ucztę. Nie wszystkie ich dania były martwe. Ci, którzy byli w stanie to robić, odganiali ptaszyska, ale te nigdy nie odlatywały daleko. Stały nieopodal, kręciły głowami z boku na bok, wpatrywały się w ofiary i cierpliwie czekały, aż te staną się zdatne do spożycia.

Łukasz Malinowski: Urodzony w 1983 roku, studiował historię na Uniwerytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie w Oslo, gdzie przeprowadzał badania do swojej książki. Zajmuje się historią, kulturą i religią średniowiecznej Skandynawii, szczególnie Norwegii i Islandii. W obręb jego zainteresowań wchodzi średniowieczna etyka północnej Europy, a zwłaszcza kulturowe zderzenie pogańskiego etosu z chrześcijańską moralnością.

W 2010 roku obronił na Unwersytecie Jagiellońskim doktorat z historii. Autor książek "Berserkir i Ulfhednar w historii, mitach i legendach" oraz przekładu "Sagi o Viga-Glumie". Przygotowuje do druku monografię "Heros i łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii". Publikował w takich czasopismach jak: "Wiedza i życie", " Fokus Historia", " Mówią wieki" i "Nowej Fantastyce". Literacko debiutuje z powieścią " Skald. Karmiciel Kruków".

Komentarze

 • profesor profesor 2 sie 2013

  Chętnie sięgnę po tę pozycję. Nieczęsto zdarza się, aby myśleniczanin wydał powieść.

  33 30 Odpowiedz
 • profesor profesor 2 sie 2013
  Mysleniczanin007 napisał/a:

  profesor napisał/a:Chętnie sięgnę po tę pozycję. Nieczęsto zdarza się, aby myśleniczanin wydał powieść.A Monografię Myślenic czytałeś?

  Mówię o powieści literackiej nie próbie stworzenia opracowania historycznego

  32 30 Odpowiedz
 • 2 sie 2013

  W monografię można by było wpisac wątki fabularne i mielibysmy piękną baśń.

  30 31 Odpowiedz
 • 3 sie 2013

  Czy tę książkę można nabyć w naszych księgarniach?

  31 29 Odpowiedz
  • 3 sie 2013

   Dla Twej wiadomości: Nie wiem, czy książkę tą można nabyć w naszych księgarniach ale po wpisaniu jej tytułu w google można nabyć ją w księgarniach internetowych.

   Jeśli zaś chodzi o samą książkę to miałbym pytanie do Autora czy "pojedynki na pieśni" były charakterystyczne dla całej literatury bądź mitologii skandynawskiej, czy Autor zaczerpnął tenże wątek bezpośrednio z Kalevali?
   Opisy i streszczenia trochę zalatują postacią Väinämöinena, czy ten bohater stanowił dla Autora źródło inspiracji?

   6 10 Odpowiedz
 • 3 sie 2013

  Ja chcę otrzymać jakąś wiadomość na pytanie a nie plusy i minusy. Nic mi po nich.

  30 10 Odpowiedz
 • 3 sie 2013

  Rozbawiłeś mnie :D

  30 10 Odpowiedz
 • 3 sie 2013

  To akurat był jedyny cel mojego posta gdyż na plusy i minusy nic nie poradzę.

  12 29 Odpowiedz
 • 5 sie 2013

  Przeczytałem i polecam wszystkim! Wciąga, trzyma w napięciu, a i pośmiać się można...

  5 7 Odpowiedz
 • 9 sie 2013

  W Myślenicach książkę (z autografem lub bez - jak komu pasuje) można nabyć w kiosku na ul. Słowackiego, pod blokiem nr. 21 (nieopodal sklepu meblowego). Pozdrawiam.

  2 Odpowiedz
 • 9 sie 2013

  Pojedynek na pieśni był ważnym elementem wikińskiej kultury. Jego opisy można znaleźć w różnych sagach, np. w Sadze o Orwarze-Oddzie. Kalevala, choć kulturowo bliska Skandynawii, nie była dla mnie źródłem inspiracji. Pozdrawiam.

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Umarł dziś Towarzysz Stalin
Historia Lekkostrawna 1

Umarł dziś Towarzysz Stalin

Myślenice, rok 1953. Poniedziałkowy wieczór zgasił światło i tak przykrótkiego marcowego dnia. Jest zimno. Strach skuł miasto cienką warstwą lodu. Trwa epidem...