Wiśniowa: XV Jubileuszowe Dożynki Powiatu Myślenickiego
Tegoroczne święto plonów powiatu myślenickiego odbyło się w Wiśniowej w ostatnią niedzielę sierpnia. Korowody dożynkowe oraz grupy z pięknymi wieńcami zebrały się na Placu Rajskim przy kościele pw. św. Marcina w Wiśniowej.
- Piękne wieńce, które tu dziś przynieśliście są dziękczynieniem za plony, jakie wydała nasza matka ziemia. To owoce ludzkiej pracy i szacunku do tej ziemi - powiedział w homilii ksiądz Wacław Bednarz proboszcz Parafii p.w. Św. Marcina w Wiśniowej, który odprawił mszę świętą dziękczynną za tegoroczne zbiory.
Po mszy świętej dożynkowy korowód, któremu przewodziła Orkiestra Dęta z Wiśniowej, przemaszerował z kościoła na estradę przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Po koncercie orkiestry wójt Wiśniowej Wiesław Stalmach oraz starosta myślenicki Józef Tomal przywitali wszystkich gości i dokonali otwarcia XV Jubileuszowych Dożynek. Otrzymali bochny chleba od starostów dożynek: Urszuli Moryc z Wiśniowej i Józefa Murzańskiego z Węglówki.
Na scenie zaprezentowały się grupy dożynkowe z poszczególnych gmin powiatu, biorące udział w Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego. Jury pod przewodnictwem Grażyny Pitali, kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myślenicach, oceniało wieńce, biorąc pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tradycją regionu (kształt wieńca, sposób zdobienia, użycie tradycyjnych materiałów) oraz ogólny wyraz artystyczny. Na scenie prezentowały się zespoły z poszczególnych gmin, "ośpiewując wieńce": KGW z Brzączowic, z Jasienicy, z Trzebuni, z Czasławia, z Czechówki, Grupa Wieńcowa z Lipnika, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Krzczonów, Zespół „Sułkowicka Podkowa” i Zespół Regionalny ”Cyrniawa”.
Jury uznało, że poziom konkursu był wysoki i wyrównany, a każdy zaprezentowany wieniec spełniał kryteria oceny. W związku z tym Komisja postanowiła przyznać wszystkim grupom nagrody pieniężne w wysokości 700 złotych każda.
Za najpiękniejszy wieniec został uznany wieniec dożynkowy wykonany przez Zespół Regionalny ”Cyrniawa” z Gminy Lubień, który otrzymał specjalną nagrodę starosty w wysokości 1000 złotych. Będzie on reprezentował nasz powiat podczas XV Dożynek Województwa Małopolskiego, które odbędą się 8 września w Rodakach (Gmina Klucze). Wieniec powstał w Krzeczowie jako dzieło Zespołu Regionalnego„ Cyrniawa”. Jego autorką jest pani Janina Kowalczyk i jej mąż.
- Każdy wieniec jest przemyślany, ma nieść przekaz. Tym razem, w związku z Rokiem Wiary, postanowiłam odnieść się do wiary i jej podstaw. Stąd cztery drzewa symbolizujące czterech ewangelistów, połączone u góry płomieniem, który z kolei symbolizuje Ducha Świętego. Jest też baranek – symbol męki Pańskiej i hostia –symbol przemienienia – podkreśliła pani Janina.
Wszystkie nagrody i dyplomy zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach. Dodatkowo zwycięzcy oraz grupy wieńcowe otrzymały także nagrody ufundowane przez BNP Paribas Bank Polska Oddział w Myślenicach, które uroczyście wręczyła dyrektor Barbara Fugiel oraz przez Bank BGŻ Oddział w Myślenicach, reprezentowany przez dyrektor Beatę Zarębę.
Podczas tegorocznych Dożynek wicewojewoda małopolski Andrzej Haręźlak odznaczył uroczyście Orderem Serca Matkom Wsi członkinie KGW z Gminy Wiśniowa: Władysławę Knapik, Barbarę Hebda, Marię Łacną i Barbarę Murzyn Irzyk.
Podczas tegorocznych Dożynek wyróżniono także wiodących rolników z terenu powiatu. Starostwo Powiatowe w Myślenicach ufundowało nagrody rzeczowe i dyplomy dla wyróżniających się producentów mleka z terenu powiatu, które otrzymali: Antoni Święchowicz z Kwapinki, Mieczysław Stalmach z Poznachowic Dolnych i Walenty Hanusiak z Tokarni. LGD „Między Dalinem i Gościbią” nagrodziło Antoniego Suktę z Poręby za wybitne osiągnięcia w hodowli bydła polskiego czerwonego. Rolnicy, którzy sprzedają rocznie ponad 100 tys. litrów mleka zostali nagrodzeni przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską z Limanowej: Plewa Henryk z Gruszowa, Zygmunt Podmokły z Trzemeśni, Józef Konieczny z Lipnika oraz Piotr Szymoniak z Glichowa. KGW z Wiśniowej otrzymało także specjalną nagrodę od Powiatowej Izby Rolniczej.
W programie artystycznym przybyli na dożynki goście mogli obejrzeć występy artystyczne zespołów: dziecięcej grupy wokalno-tanecznej z ZPO w Węglówce, Cheerleders - grupy tanecznej z ZPO w Wiśniowej, Zespołu Regionalnego "Banda-Burek" z GOKiS oraz wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej OSP w Węglówce.
Dożynkom towarzyszyła jak co roku wystawa firm i podmiotów związanych z produkcją i przetwórstwem rolniczym oraz degustacja potraw regionalnych przygotowana przez koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu.
Podsumowując tegoroczne dożynki, starosta Józef Tomal zaprosił wszystkich na przyszły rok do Tokarni, którym Zarząd Powiatu postanowił powierzyć organizację XVI Dożynek Powiatowych w 2014 roku. Jednocześnie uroczyście przekazał symboliczną rzeźbę "Parę Kliszczaków", przyszłorocznemu gospodarzowi dożynek Wójtowi Tokarni Władysławowi Piaściakowi.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.