Zlot 100+Open z okazji stulecia harcerstwa [WIDEO]
W listopadzie 2012 roku minęło 100 lat od powstania pierwszych drużyn harcerskich w Myślenicach. Hufiec ZHP Myślenice świętował tę rocznicę przez cały rok
Realizując program „100+Mce” harcerze i zuchy uczestniczyły w akcjach organizowanych dla drużyn jak i dla wszystkich mieszkańców Powiatu Myślenickiego, poznając historię harcerstwa na Ziemiach Myślenickich.
Podsumowaniem rocznej pracy Hufca stał się Zlot „100+Open” zorganizowany na terenie Parku Przygody na Zarabiu, gdzie powstało miasteczko harcerskie, na terenie którego zamieszkały zuchy i harcerze z Hufca ZHP Myślenice.
Pierwszego dnia zlotu rozpoczęli zabawę od rozgrzewki podczas tańców integracyjnych, aby zaraz potem wskoczyć w mundury i zaprezentować się na apelu inauguracyjnym, na który przybył Komendant Chorągwi Krakowskiej ZHP hm. Paweł Grabka. Po zmroku przyszedł czas na ognisko, podczas którego harcerze przekonali się, że są członkami ruchu młodzieżowego który łączy nie tylko pokolenia, ale i kraje.
Czerpiąc z francuskich tradycji wszyscy członkowie Zlotu wymienili się chustami, które symbolizują przynależność do drużyn. Zadaniem każdego uczestnika Zlotu było spełnienie dobrego uczynku dla zucha lub harcerza, który posiadał ich chustę.
O poranku zuchy i harcerze pomaszerowali śladami hm. Kazimierza Sobolewskiego . Na terenie całego miasta wykonywali przeróżne zadania, za które otrzymywali naklejki symbolizujące nowych członków drużyn harcerskich. Część punktów gry przygotowana była przez stowarzyszenia, organizacje i instytucje, które wspierały pracę Hufca przez cały czas trwania akcji „100+Mce” i są ciekawą propozycją dla dzieci i młodzieży.
Na na trasie uczestnicy gry mogli zmieniać koło w UAZIE, wesprzeć Maltę Służbę Medyczną w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, odnaleźć wskazane eksponaty w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki”, spróbować sił na polu minigolfowym na Zarabiu a także podczas gry z Myślenickim Klubem Petanque, czy na Stadionie Dalinu, gdzie pokonywali kolejne okrążenia na rowerkach czterokołowych.
Do punktów organizowanych przez zewnętrzne organizacje dołączyły punkty harcerskie – tyrolka, strzelanie z łuku do celu i przeprawa pontonowa. Wieczorem odbyły się dwie obrzędowe formy. Zuchy wzięły udział w wodopuszczaniu, które polegało na puszczeniu małych ogników na wodę, połączonym z gawędą. Harcerze, harcerze starsi i wędrownicy uczestniczyli w ogniobraniu, które polegała na pobieraniu światła od instruktorów na punktach, na których czytane są fragmenty gawędy.
Na końcu drogi czekało ognisko, przy którym harcerze przypomnieli sobie słowa gen. Roberta Baden-Powella o tym, że w życiu najważniejsze jest szczęście i miłość braterska. Na koniec ogniska zostały wręczone pagony wędrownicze, wędrownikom którzy ukończyli próby. Noc upłynęła na harcerskim, radosnym śpiewograniu do białego rana.
Plan na niedziele był nie mniej napięty. Od samego rana w miasteczku harcerskim odbywały się warsztaty artystyczno-wokalno-kulinarne. Zaraz po nich odbyła się polowa msza święta, którą odprawiał kapelan Hufca ZHP Myślenice ks. phm. Filip Pajestka. O godzinie 15 na myślenickim rynku odbył się uroczysty apel, z udziałem Komendanta Chorągwi oraz byłego Komendanta Hufca ZHP Myślenice, hm. Jerzym Fedirko. Na apelu zostały wręczone odznaki hufcowe za realizację programu „100+Mce” oraz nagrody za całoroczną pracę drużyn.
Pierwsze miejsce w tegorocznej rywalizacji zdobyła 10 MGZ Mini Kinderki z Dobczyc. Nie zabrakło słodkiego tortu od Cukierni Sawiccy. A wieczorem wielki koncert. Na scenie Parku Przygody wystąpił zespół Wszyscy Byliśmy Harcerzami, który nadał nowe – punkowe i rockowe aranżacje do starych, dobrze znanych harcerskich piosenek, m.in. „Płonie ognisko”, czy „Krajka”. Na koncercie bawiły się nie tylko zuchy i harcerze, ale także ich rodzice i mieszkańcy Myślenic.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.