Okolice

Bogdanówka: TUKA czyli jak się obchodzi święto ziemniaka

Bogdanówka: TUKA czyli jak się obchodzi święto ziemniaka

W Gminie Tokarnia żywe i ważne są zwyczaje kliszczackie, powracające z okazji świąt kościelnych i związane z pracą na roli. Jednym z nich jest TUKA - święto ziemniaka

W Bogdanówce po raz siódmy kilkadziesiąt osób przypomniało kultywowany przed laty w regionie zwyczaj „Tuki”. Tych którzy kopali ziemniaki oraz pozo¬stałych bawił gawędami regionalista Stanisław Funek, który przypominał że dawniej gospodarze, aby zachęcić ludzi do przyjścia na wykopki organizowali właśnie tukę podczas której częstowali plackami, a pracującym w polu towarzyszyła muzyka. Po skończonej pracy natomiast zapraszali wszystkich na poczęstunek.

Najlepszą grupą kopiących okazała się drużyna Zofii Janickiej z Tokarni. Ich przewodnicząca odebrała z rąk wójta Władysława Piaściaka dyplom i statuetkę złotego ziemniaka. Do pracy przygrywali muzykanci z ze¬społu „Cyrniawa”, a nieopodal paliło się ognisku w którym piekły się ziemniaki i korpiele.

Dalsza część imprezy regionalnej, odbyła się w stodole Andrzeja Słoniny w Bogda-nówce, która została specjalnie przygotowana. Na stole pojawiły się dawne potrawy: kulasina (kluski z tartych ziemniaków) okraszone skwarkami, kwaśnica, bukty itp. Zabawa trwała do późna, którą uświetniły występy zespołów „Cyrniawa” z Krzeczowa oraz „Kliszczaków” z obrzędem weselnym.

Spotkanie regionalne wzbogaciła wystawa ptaków, którą przygotował Piotr Jabcoń ze Skomielnej Czarnej oraz Krakowskie Stowarzyszenie Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych.

Andrzej Słonina

Komentarze (2)

  • 12 wrz 2013

    Panie Andrzeju podziwiam Pana zapał i determinację w krzewieniu lokalnej kultury! Mamy piękne tradycje i dobrze, że jest koś kto stara się je ocalić od zapomnienia! Pozdrawiam i życzę sił do dalszej Pana pracy.

    10 Odpowiedz
  • 12 wrz 2013

    bardzo piękny zwyczaj dobrze że jeszcze jest ktoś kto kultywuje dawne zwyczaje panie Andrzeju szacunek dla pana

    9 Odpowiedz

Zobacz więcej