Miasto

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Myślenicach

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Myślenicach

Około 100 osób zebrało się w sali Domu Parafialnego w Myślenicach podczas spotkania z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim

Na początku ksiądz Tadeusz opowiedział o swojej codziennej pracy duszpasterskiej w Fundacji im. Brata Alberta w podkrakowskich Radwanowicach. Następnie odniósł się do wkroczenia sowietów na teren RP 17 września 1939 r. oraz do następnych represji ze strony ZSRR na Polakach. 

W swoim wystąpieniu nie pominął także sprawy związanej z ludobójstwem popełnionym przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i Wschodniej Małopolsce oraz ze współczesnym ukraińskim nacjonalizmem oraz kultem OUN-UPA. Nawiązał również do zarzutów o antyukraińskość jakie często padają pod jego adresem. Odpierając je, opowiedział o swojej rodzinie. Mówił, że w jego żyłach płynie krew polska, ormiańska i ukraińska. Jego prapradziadek był księdzem greckokatolickim, zaś babcia jeszcze w Krakowie chodziła do kościoła grekokatolickiego. 

W swoim wystąpieniu ksiądz Tadeusz często odwoływał się do swoich felietonów w których dotyka bolesnych wydarzeń ze współczesnej historii Polski („Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej"), a w szczególności wcześniej wspominanych stosunków polsko-ukrainskich. Rezultatem jego badań są m.in. dwie publikacje „Nie zapomnij o Kresach" oraz „Przemilczane ludobójstwo”. W czasie spotkania można było nabyć książki autora a dochody ze sprzedaży zostały przekazane na Fundację im. Brata Alberta.

Uczestnicy zadawali pytania dotyczące lustracji, sytuacji kościoła w Polsce oraz na tematy związane ze sprawami, które dzieją się współcześnie w naszym kraju. Na zakończenie ksiądz Isakowicz-Zaleski otrzymał na pamiątkę od Przewodniczącego KGP Jarosława Szlachetki publikacje Z. Kalinowskiego „Bohaterowie wyklęci na Ziemi Myślenickiej 1945-1956”.
Spotkanie „O Bogu, o Ludziach, o Polsce i Jej Kresach” w 74 rocznicę agresji ZSRR na Polskę zorganizował myślenicki Klub Gazety Polskiej.

Komentarze (6)

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...