Okolice

Biertowice: Rozpoczęli budowę mostu. Obok tamę stawiają... bobry

Biertowice: Rozpoczęli budowę mostu. Obok tamę stawiają... bobry

Rozpoczęły się prace nad budową mostu w Biertowicach. Pracownicy przygotowując teren podbudowę natrafili na tamę wybudowaną przez… bobry. Zwierzęta te są pod ochroną


Podczas pomiarów pracownicy firmy wykonującej prace natknęli się na budowle pozostawione przez bobry

W Biertowicach w miejscu zniszczonej kładki powstaje most łączący przysiółek Za rzeką z centrum wsi. Prace wykonuje firma Mosty Chrzanów sp. z o.o. Całkowity koszt budowy wynosi 1,270 350 zł. Planowany termin ukończenia budowy to czerwiec 2014 r.

W trakcie budowy, pracownicy natknęli się na tamę zbudowaną przez bobry. To dobry znak, bo zwierzęta te osiedlają się wyłącznie w miejscach, gdzie woda jest czysta. Bobry są gatunkiem objętym częściową ochroną. Są bardzo pożyteczne w utrzymywaniu ekosfery, jednak często zdarza się, że budowane przez nich tamy, powodują zalewanie nadrzecznych pól i łąk.

Co jednak robić, jeżeli z ich winy uszczerbku dozna praca człowieka? Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „w przypadku podtopienia przez bobry gruntów objętych płatnościami, płatności te będą wypłacane pod warunkiem pisemnego wystąpienia rolnika do kierownika powiatowego biura ARiMR”. Więcej na ten temat na bobry.org.

Komentarze (6)

 • Marek 11 lis 2013

  Kto tym razem dostał w łape na tą inwestycje ? Dramat ...

  8 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  11 lis 2013

  Myślę że bobry zrobiłyby to o wiele taniej?
  Ponad milion złotych za kładkę na strumyku ?To chyba jakaś kosmiczna technologia albo kosmiczny przekręt?
  Odbiegając od tematu,do czego prowadzi ingerencja człowieka w naturę,bobry z gatunku któremu groziło wyginięcie stają się plagą podobnie jak kormorany wilki nie mówiąc już o lisach .

  13 8 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   12 lis 2013

   Czy Ty inteligentny człowieku widziałeś nagłówek? "Budowa mostu", nie kładki. Oczywiście najwięcej do powiedzenia ma ten, kto nie ma o danej sytuacji zielonego pojęcia. Budują most, w miejscu, gdzie dotychczas była kładka. W razie powodzi (do tej pory) do tej częsci wsi nie dojechało ani pogotowie, ani straż.

   9 2 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 12 lis 2013

  kładka za 1,2 mln !! ludzie toż to bobry wybudują taniej...

  7 6 Odpowiedz
 • mateusz nowakowski 12 lis 2013

  REPLAY ludzie niech się nauczą czytać ze zrozumieniem, a dopiero potem niech komentują .

  7 2 Odpowiedz
 • 13 lis 2013

  zwał jak zwal,ale suma i tak jest 'bajeczna"

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Balkon w stylu boho - praktyczne aranżacje
Lifestyle 0

Balkon w stylu boho - praktyczne aranżacje

Styl boho na balkonie to nie tylko popularna estetyka, ale także sposób na stworzenie przytulnej i relaksującej przestrzeni na świeżym powietrzu. W tym artyku...