Okolice

OSP Sułkowice ma najnowocześniejszy wóz bojowy w powiecie

OSP Sułkowice ma najnowocześniejszy wóz bojowy w powiecie

Mercedes Atego 1329 AF to najnowszy nabytek OSP w Sułkowicach, a zarazem najnowocześniejszy w powiecie myślenickim. Zastąpił trzydziestoletniego Stara

Samochód kosztował 626 400 zł. Złożyła się na niego gmina Sułkowice (220 tys. zł), Związek Ochotniczych Straży Pożarniczych (150 tys. zł) po 100 tys. zł dołożyli komendant główny PSP oraz Krajowy System Ratowniczo–Gaśniczy, 5 tys. zł pochodziło od starostwa powiatowego w Myślenicach, natomiast brakujące 56 tys. 400 zł to pieniądze zebrane przez strażaków z Sułkowic.

Starania o nowy samochód dla jednostki rozpoczęły się w grudniu 2012 roku. Złożono wnioski do Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Komendantów Państwowej Straży Pożarnej: Głównego, Wojewódzkiego i Powiatowego.

Przetarg wygrała firma Moto-Truck z Kielc. W związku z tym, że podwozie, na którym wykonywana jest zabudowa znajdowało się "na stanie" firmy, wykonanie zabudowy pożarniczej, niezbędnych atestów i badań trwało miesiąc..

Samochód jest obecnie najnowocześniejszym wozem ratowniczo–gaśniczym w powiecie. Pojazd o mocy 290 KM waży z wyposażeniem, pełnymi zbiornikami oraz załogą prawie 16 ton.

Będzie wykorzystywany podczas wypadków drogowych

Samochód wyposażony jest m.in. w: napęd 4x4; autopompę o wydajności max. 2900 l/min z możliwością podawania piany; działko wodno–pianowe na dachu pojazdu; linię szybkiego natarcia o długości 60 metrów; pneumatyczny maszt oświetleniowy o wysokości 4,5m i mocy 2000W; instalację zraszaczową; drabinę; kamerę cofania; oświetlenie ledowe skrytek i pola pracy; sprzęt ratowniczy i wyburzeniowy.

Będzie doposażony m.in. w sprzęt hydrauliczny, zestaw ratownictwa medycznego R1, tak aby mógł służyć do ratowania życia i zdrowia ludzkiego głównie przy wypadkach komunikacyjnych.

Jednostka OSP Sułkowice dysponuje trzema samochodami ratowniczo–gaśniczymi: nowym Mercedesem Atego, który zastąpił wysłużonego, 30-letniego Stara 266 (jednostka otrzymała go w 1983 r.) oraz Mercedesem 1932AK, a także Lublinem.

Jakub Światłoń

Komentarze (14)

 • 21 lis 2013

  Jestem dumny ze starostwa za taką hojność.

  34 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  21 lis 2013

  Wóz piękny!!! Ale ten poczciwy STAR może jeszcze utrzeć nosa w terenie nie jednemu cudowi techniki. na własne oczy widziałem jak te nowe wozy dowoziły tylko wodę a poczciwy STAR(6x6) drapał się po górkach do pożaru.

  22 2 Odpowiedz
 • mirek@ 21 lis 2013

  haha rzeczywiście, wkład starostwa znaczny i zacny :)

  19 2 Odpowiedz
 • 21 lis 2013

  ładny sprzęcik oby służył tyle ile poczciwy star

  15 Odpowiedz
 • 22 lis 2013

  Znak, że wybory coraz bliżej skoro strażacy dostają nowe wozy;)

  15 1 Odpowiedz

Zobacz więcej