Miasto

Ostatnia taka przysięga

Ostatnia taka przysięga

Na przysiędze obowiązkowo muszą zjawić się rodzice i dziewczyna w myśl cytatu "Przyjedź mamo na przysięgę". Rodzina to nie wszystko, a prawdziwa przysięga, jak udana impreza, nie może odbyć się bez znajomych. To największe święto dla żołnierza.

W przyszłości przysięgi nie będą obchodzone tak hucznie, jak w piątek, 5 grudnia na myślenickim Rynku. Przysięgę złożyło 60 żołnierzy z 5 Batalionu z dowodzenia Kraków Rząski. Od nowego roku Wojsko Polskie kończy pobór i staje się armią zawodową. Żołnierka staje się zawodem, a do armii wstępować będą ochotnicy.

- Chcemy pokazać, że to nie zwykła służba a zawód. Za wyjątkiem uzbrojenia nasza armia niczym nie ustępuje wojskom zachodnim. Natomiast przodujemy w świecie na innych płaszczyznach (polscy żołnierze wygrywają m.in. międzynarodowe konkursy wojskowe) – powiedział nam st. szeregowy Sebastian Gawronek.

Aktualna pensja zawodowego żołnierza to 2200 zł dla szeregowych plus 280zł dodatku za oddanie skoków spadochronowych (co najmniej 5 miesięcznie). Żołnierze będą mogli liczyć na mieszkania wojskowe lub ekwiwalent pieniężny, a wszystko po to, aby żołnierz mógł się osiedlić i swoje życie związać z wojskiem, godząc je z prywatnym.

Aby wstąpić do wojska, trzeba mieć obywatelstwo polskie, nie więcej niż 35 lat, być niekaranym, posiadać kategorię A, być sprawnym fizycznie i wykazać się psychiką na wysokim poziomie. Wśród żołnierzy mile widziane jest prawo jazdy, znajomość języków obcych, kurs płetwonurka lub spadochronowy.

Żołnierz szeregowy zawodowy ma zapewnione bezpłatne zakwaterowanie,  26 dni urlopu dodatek za rozłąkę (dla żonatych), zapomogi w razie zdarzeń losowych, nagrody uznaniowe i odprawę po zakończeniu służby.

Komentarze (3)

 • 8 gru 2008

  "Za mundurem panny sznurem" :D
  Kurcze... Na rynku było tylu przystojnych żołnierzy,a ja w szkole siedziałam! :( :( :(

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  14 gru 2008

  Czy jest ktoś w posiadaniu większej ilości zdjęć z tej przysięgi? Jeżeli ktoś mógł by się ze mną podzielić bardzo poproszę na maila ciekawy5@op.pl

  Odpowiedz
 • Mariusz Drzyzga 18 gru 2008

  no ja mam sporo...ale jedynie moge udostepnic do obejzenia
  wiadomości na PW :-) pozdrawiam

  Odpowiedz

Zobacz więcej