Kultura

W weekend spójrzcie w niebo. Przetnie je deszcz meteorytów

W weekend spójrzcie w niebo. Przetnie je deszcz meteorytów

W nocy z soboty na niedzielę oraz z niedzieli na poniedziałek na naszym niebie widoczny będzie deszcz meteorytów. Może ich spadać od 40 do nawet 100 na godzinę

Ziemia wchodzi powoli w zasięg oddziaływania pozostałości po komecie 209P/LINEAR, która została przesunięta bliżej Ziemi na skutek oddziaływania grawitacyjnego Jowisza. Kometa, której szczątki dały początek temu rojowi została odkryta 3 lutego 2004 roku. Jest to keta okresowa, która powraca w okolice Słońca co 5 lat. 

Na skutek tego kosmicznego zdarzenia nasza planeta doświadczy spotkania z nowym rojem meteorów powstałym na skutek przelotu komety. Możliwe są obserwacje od 40 do 100 obiektów na godzinę, lecz nowe roje są nie przewidywalne i może nas to zjawisko zaskoczyć. Jeśli pogoda dopisze w nocy z 24-25 maja oraz 25-26 maja możemy spodziewać się spektaklu deszczu meteorów. 

Najlepsze warunki obserwacyjne są w drugiej części nocy. Czyli w przypadku ładnej pogodny czeka nas kolejna bezsenna noc. 

Tekst nadesłał Radosław Ambroży, autor bloga Z głową w gwiazdach

Powiązane tematy

Komentarze (6)

 • 23 maj 2014

  znowu w Polance komuś będzie się zdawać że coś spadło.

  26 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 maj 2014

  Zachęcam do obserwacji już dzisiejszej nocy od 24 do 2 , gdyż rój jest dość rozległy a pogoda na weekend nie zapowiada się rewelacyjnie. Czekam na wrażenia i mam nadzieję że się nie zawiedziemy.

  5 Odpowiedz
 • Adolf Popartyopopulos 23 maj 2014

  niech spadnie na głowe komendanta SM

  3 6 Odpowiedz
 • 24 maj 2014

  O ile niebo będzie widać w weekend. ......

  4 2 Odpowiedz
 • 24 maj 2014

  Rewelacji nie było, coś tam kapnęło gdzieniegdzie ale częściowe zamglenie nieba skutecznie ograniczyło widoczność. Jednym słowem - jeśliby któryś młodzian chciał w tę noc poderwać dziewczynę na "Burzę meteorów" to niestety... klapa ;)

  7 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 maj 2014

  Niestety meteory bardzo zawiodły z oczekiwanych 400 / godz. było ledwo 5 / godz. to już druga taka klapa po ubiegłorocznej komecie która miała być wydarzeniem sezony i nie przeżyła spotkania ze Słońcem. Dopiero muszą być źli Ci którzy pojechali na ten rój do Kanady tam było podobnie jak u nas. No cóż kolejne zjawiska niebawem - obserwujmy i czekajmy na kolejna spektakle. W sierpniu rój który nigdy nie zawodzi :)

  5 1 Odpowiedz

Zobacz więcej