Kultura

Myślenickie dyktando: Dlaczego warto wziąć w nim udział?

- Przede wszystkim dla dobrej zabawy, ale to również okazja do sprawdzenia swojej wiedzy i zasobów słów - mówią Magda i Kamil Ścibor, pomysłodawcy pierwszego myślenickiego dyktanda, które odbędzie się w najbliższą niedzielę

Dyktando – lubię to! Myślenice 2014 - to nowa inicjatywa na terenie powiatu myślenickiego…

Rzeczywiście, wcześniej nie było tego typu wydarzeń skierowanych do szerokiego grona uczestników. Organizowane dyktanda miały zasięg międzyszkolny.  Na pomysł wpadliśmy razem z mężem, dosyć spontanicznie i od razu zaczęliśmy układać w głowach plan działania. Udaliśmy się do Wydział Strategii Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta i Gminy Myślenice w celu konsultacji i uzyskania wsparcia dla tego pomysłu. Dzięki przychylnej postawie i pozytywnemu nastawieniu ludzi tam pracujących, rozpoczęliśmy współpracę.

Skąd pomysł na taką imprezę? 

Zawsze podobała nam się inicjatywa np. Dyktanda Ogólnopolskiego i zdarzało się, że wspólnie wprowadzaliśmy rywalizację w domu, sprawdzając swoje umiejętności przy wykorzystaniu gotowych tekstów. Wtedy stwierdziliśmy, że podobny „konkurs” mógłby zaciekawić szersze grono osób i stać się alternatywą do spędzenia wolnego czasu.

Dyktando nie musi być kojarzone wyłącznie z doświadczeniami szkolnymi. Myślę, że to dobry sposób, aby każdy, w szczególności dla własnej satysfakcji mógł się sprawdzić. Obecnie korzystamy z wielu zapożyczeń i uproszczeń językowych, a wyrazy o których często zapominamy, są niejednokrotnie dużo bardziej „cool”.

Zazwyczaj tego typu wydarzenia przeprowadzają instytucje posiadające misję lub realizujące pewien program lub misję. W tym przypadku to nieformalna grupa ludzi. Co was motywuje do działania? 

Chyba motywacją jesteśmy sami dla siebie. Często podczas rozmów rodzą się różne pomysły.

Część z nich wydaje się na tyle realna, że zaczynamy się w nie zagłębiać. Jednak, nie ma chyba większej motywacji, niż pozytywne reakcje innych ludzi. Nawet kiedy podczas najzwyklejszej rozmowy coś zyskuje aprobatę, jest to sygnał, że działania są słuszne.

Czy to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, które realizujecie? Z jakimi problemami musieliście się zmagać podczas przygotowań? 

Dotąd mocno angażowaliśmy się w wolontariat i różne projekty społeczne, aż postanowiliśmy zorganizować coś samodzielnie. Dyktando jest naszym drugim wspólnym przedsięwzięciem. Pierwszym jest realizowany właśnie projekt „Zawodowa przyszłość” skierowany do podopiecznych Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej w Myślenicach.

Przygotowując Dyktando najtrudniejszy był początek, aby zainteresować i zaangażować inne osoby, a przede wszystkim pozyskać zaufanie, ponieważ byliśmy całkiem anonimowi. Jako, że jest to nasze pierwsze działanie na tak dużą skalę, musieliśmy się liczyć z różnymi nieoczekiwanymi komplikacjami. Tym bardziej chcemy podziękować wszystkim osobom, firmom i instytucjom, które udzieliły nam wsparcia.

Dlaczego warto wziąć udział w dyktandzie?

Przede wszystkim dla dobrej zabawy. Zdajemy sobie sprawę, że u wielu osób sama nazwa „dyktando” może wywołać nagły powrót do wspomnień ze szkolnej ławy, ale tak naprawdę, ten dreszczyk i sięgnięcie pamięcią wstecz, są niezwykle pozytywnymi uczuciami.

Dla większości, będzie to okazja żeby sprawdzić swoją wiedzę, zasób słów i to na pewno jeden z powodów do wzięcia udziału. Nie możemy również zapomnieć o nagrodach dla uczestników. W czasie, kiedy prace konkursowe będą sprawdzane wśród wszystkich uczestników odbędzie się losowanie dodatkowych nagród.

Kto może wziąć udział w dyktandzie i w jaki sposób można zgłaszać swój udział?

W dyktandzie może wziąć udział niemal każdy. Przewidziane jest dla osób, które ukończyły 15 rok życia. Nie prowadzimy wcześniejszych zapisów pozwalających na udział. Wystarczy pojawić się w niedzielę 15 czerwca o godzinie 11:00 w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Myślenicach. Mamy nadzieję, że taka forma zachęci też osoby które zdecydują się w ostatniej chwili oraz spacerowiczów. Podczas zapisów, uczestnikom zostaną przydzielone numery.

O czym będzie traktował tekst dyktanda? Kto odpowiada za jego przygotowanie i kto będzie dyktował go uczestnikom?

Tekst dyktanda jest już gotowy, a jego stworzenia i odczytu podjął się dr Maciej Malinowski, mistrz ortografii polskiej i autor książek z zakresu poprawności i kultury języka. przygotował również wykład o zasadach językowych, który zostanie przedstawiony uczestnikom. Sam tekst, specjalnie na pierwszą edycję dyktanda, jest związany z rejonem Myślenic. Mamy nadzieję, że taka tematyka dodatkowo wpływa na jego atrakcyjność oraz może być formą promocji miasta.

Myślenickie dyktando ma szansę stać się imprezą cykliczną?

Szczerze w to wierzymy!


Dyktando – lubię to! Myślenice 2014 na facebooku

 

Powiązane tematy

Komentarze

 • profesor profesor 14 cze 2014

  Zabawa językiem! PYSZNIE! Wspaniała i do tego oddolna inicjatywa. Gratuluję!

  19 6 Odpowiedz
 • mirek@ 14 cze 2014

  Fajny pomysł, aż dziwne że wydzialy edykacji starostwa, gmin, biblioteki ani instytucje mające nieść kaganek oświaty nie wpadły na coś takiego, a tu prosze wystarczy chciec!

  16 3 Odpowiedz
 • ania 14 cze 2014

  Szkoda, że nie organizują takich imprez w grupach wiekowych. Np 7-10, 11-16 i reszta. Mój dzieci chętnie wziął by udział. Ale wiek go nie puścił.

  6 2 Odpowiedz
 • 14 cze 2014

  beka hahaha :P

  3 9 Odpowiedz
 • 14 cze 2014

  zaproście prezydenta komorowskiego niech sie wykaże ha ha

  14 2 Odpowiedz
 • 15 cze 2014

  Magda i Kamil Ściborowie - tak chyba gwoli ścisłości. No chyba że pani Magdalena nie posiada nazwiska. Jako (brak przecinka) że staramy się odmieniać droga Redakcjo.

  1 5 Odpowiedz
 • ppp ppp 15 cze 2014

  Kiedyś języka polskiego uczył mnie p. Emil Biela. I chwała mu za to . Takiego nauczyciela już nie będzie. Jego lekcja zaczynała się od dyktanda i to do dzisiaj procentuje.

  9 3 Odpowiedz
 • 15 cze 2014

  Mnie też uczył Pan Biela. Dzięki jego oryginalnym metodom nauczania faktycznie rzadko kto miał problemy z ortografią i nie było w tym nic wyjątkowego. A dziś, jak ktoś umie napisać coś poprawnie, to aż nagrodę za to dostaje. Nie mam nic do dzisiejszego dyktanda, może kogoś zmobilizowało do utrwalenia lub przypomnienia sobie zasad poprawnej pisowni. Uczniowie Profesora Bieli mają to w jednym palcu!

  3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wróble smażone
Historia Lekkostrawna 4

Wróble smażone

Skoro znalazły miejsce w książce kucharskiej, musiały często gościć na polskich stołach. I faktycznie tak było. Pozostaje zadać pytanie - dlaczego? Dlaczego poświęcano tak wiele wysiłku, aby pozyskać symboliczną ilość mięsa? Odpowiedź jest prosta i dość typowa dla XIX i początku XX wieku… przez głód! Historia lekkostrawna to najzwięźlej rzecz ujmu...

XXI Dożynki Powiatu Myślenickiego
Powiat myślenicki 0

XXI Dożynki Powiatu Myślenickiego

Tegoroczne święto plonów powiatu myślenickiego obchodziliśmy 1 września w Tenczynie. Dożynki to podziękowanie dla wszystkich rolników za codzienny trud, który wkładają w pracę na roli Grupy z wieńcami zebrały się w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Tenczynie, aby wspólnie podziękować za tegoroczne zbiory. Po mszy, dożynkowy ko...

Orkiestra Węglówka koncertuje w Pradze!
Kultura 1

Orkiestra Węglówka koncertuje w Pradze!

Orkiestra Węglówka wzięła udział w „International Folklore Dance and Music Festival – Dancing in Prague” w Czachach Folkowe forum zebrało ponad 200 artystów z Turcji, Polski, Chorwacji i Rumunii. Festiwal Orgnizawany przez EAFF (European Association of Folklore Festivals) odbył się w Pradze po raz pierwszy. Zaproszone zespoły miały możliwość zapre...

Ziemia Myślenicka: Zapisy dla dorosłych
Myślenice 0

Ziemia Myślenicka: Zapisy dla dorosłych

Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka ogłasza zapisy do grupy wokalno-tanecznej dla kobiet i mężczyzn od 30 roku życia. Jeśli chcesz przeżyć przygodę swojego życia, poznać wspaniałą polską kulturę i nie tylko, a przede wszystkim odnaleźć i rozwijać w sobie artystyczne umiejętności, zapisz się do Ziemi Myślenickiej. - Wszystkiego...

W wieku 78 lat zmarł Ryszard Judasz. Człowiek sułkowickiej kultury
Sułkowice 0

W wieku 78 lat zmarł Ryszard Judasz. Człowiek sułkowickiej kultury

Umarł, jak żył – w pracy, w którą wkładał serce i pasję. Całe swoje życie zawodowe poświęcił sułkowickiej kulturze. W ostatnich latach był założycielem i kustoszem Izby Tradycji w Starej Szkole przy Gminnej Bibliotece Publicznej im. ks. dr Józefa Sadzika Był nie tylko kustoszem sułkowickiego minimuzeum regionalnego, ale również strażnikiem histori...

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”
Kultura 3

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”

Wernisaż odbył się w ramach wydarzeń związanych z Kulturalnymi Dniami Myślenic 2019. Bogna Becker wróciła ze swoją twórczością do Myślenic po 15 latach przerwy, mimo że na co dzień mieszka i pracuje w Drogini Jej prace zostały zaprezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu w Myślenicach. Wernisaż był inauguracj...