Okolice

Biertowice: Trwa budowa mostu. Będzie gotowy we wrześniu 2015

Biertowice: Trwa budowa mostu. Będzie gotowy we wrześniu 2015

Prace nad budową nowego mostu w Biertowicach potrwają do września 2015 roku. Mają na tym skorzystać piesi - po obu stronach powstaną chodniki

Nowy most na Skawince w Biertowicach powstanie w miejscu dotychczasowej przeprawy, która zostanie rozebrana. W miejscu dotychczasowego, wysłużonego już obiektu, na zlecenie krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wybuduje go firma Skanska. Nowa przeprawa przez rzekę Skawinkę będzie gotowa we wrześniu przyszłego roku. Koszt budowy wyniesie 3,4 mln zł brutto.

Inwestycja, którą Skanska wykona dla GDDKiA obejmuje nie tylko budowę mostu, ale też przebudowę drogi krajowej. - Wykonamy ją na długości 200 m w ciągu DK 52. Przebudujemy również pobocza, a na budowie mostu zyskają także piesi. Ich bezpieczeństwo w tym rejonie poprawią chodniki, które wybudujemy po obu stronach mostu – mówi Robert Jaskot reprezentujący wykonawcę. 

Most, który powstanie w Biertowicach, będzie miał konstrukcję łukową, do której będzie podwieszony ustrój nośny za pomocą wieszaków wysokiej wytrzymałości.  Znajdą się na nim bariery betonowe i odwodnienie.

Prace zlecone przez GDDKiA firmie Skanska zakładają ponadto remont umocnienie dna Skawinki za pomocą narzutu kamiennego oraz umocnienie stożków skarpowych w rejonie przyczółków mostu.

Samochody pojadą mostem objazdowym

Z uwagi na to, że nowy most w Biertowicach zostanie wybudowany w miejscu obecnie istniejącego obiektu, najpierw konieczna będzie budowa mostu objazdowego. Następnie stary most zostanie rozebrany i rozpocznie się budowa nowego obiektu.

– Dzięki temu ruch będzie zachowany, a kierowcy nie odczują tak bardzo utrudnień związanych z budową – mówi Łukasz Gawron z firmy Skanka. – Po moście objazdowym będą mogły się poruszać zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe. Most objazdowy będzie też wyposażony w przejście dla pieszych.

Komentarze (7)

 • ania 18 cze 2014

  no ciekawe, w Krzywaczce też właśnie rozpoczęli budowę nowego mostu, zakres prac niemal identyczny, koszt 1,6 mln, przetarg wygrała firma z Nowego Targu. Dokumenty przetargowe wraz ze specyfikacją można znaleźć w internecie.

  8 2 Odpowiedz
 • 18 cze 2014

  To jakaś kicha ten most - jest za tanio. Kładka na zakopiance powstaje za 7.5mln i będzie najnowocześniejszą kładką na świecie.

  14 3 Odpowiedz
 • OKOKI 18 cze 2014

  A ta kładka za 7,5 melona będzie z windą i ruchomą podlogą?? Za taką kasę to można wybudować 3 wille z basenami.7,5 melona to chyba z łapówkami,przezież każdy coś musi uszczknąć dla siebie z pieniążków podatników.Jesli będzie najnowocześniejsza na świecie to można liczyć na wycieczki z całego świata które będą po niej spacerować oczywiście za drobną opłatą i koszty budowy kładki oraz łapówki zwrócą się.

  15 1 Odpowiedz
 • 19 cze 2014

  Most będzie na rzece harbutówka a nie na skawince.

  6 2 Odpowiedz
  • 20 cze 2014

   harbutówką jest zwana potocznie, bo plynie przez HARBUTOWICE. O ile mi wiadomo, w Harbutowicach nie ma źródła. To jest dla Was taka Harbutówka, jak dla mnie (sądząc po zapachu) SMRÓDKA
   pozdrawiam :D

   2 2 Odpowiedz
 • 21 cze 2014

  smrodka to moze kiedys byla jak wszystkie rzeki w polsce,a jak pewnie juz na info myslenice czytales zalegly sie na tej rzece bobry,to chyba swiadczy o jej czystosci,a most faktycznie stawiany jest na harbutowce,harbutowka wpada do glogoczowianki gdzies za krzywaczka

  2 2 Odpowiedz

Zobacz więcej