Miasto

Hurtowo podrabiali papierosy. Linie produkcyjne mieli w Myśleniach i Krzeszowicach

Hurtowo podrabiali papierosy. Linie produkcyjne mieli w Myśleniach i Krzeszowicach
fot. KW Kraków

Policjanci z CBŚ zlikwidowali największą w Małopolsce nielegalną fabrykę papierosów. Hale produkcyjne mieściły się m.in. w Myślenicach i Krzeszowicach

Nielegalną fabrykę papierosów rozpracowali policjanci z krakowskiego Centralnego Biura Śledczego zajmujący się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości ekonomicznej. Wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celnej w Krakowie dotarli do magazynów, w których znajdowały się nielegalne wyroby akcyzowe. Zabezpieczono tam około 100 ton krajanki tytoniowej oraz prawie 3 mln sztuk gotowych, podrobionych papierosów. Policjanci natknęli się także na dwie kompletne linie technologiczne do produkcji i paczkowania papierosów.

fot. KW Kraków

Przestępcy podrabiali papierosy znanej marki. Zabezpieczone komponenty i tytoń były nielegalnie sprowadzane z Europy Południowej, a jak ustalono, produkt finalny miał trafić za zachodnią  granicę Polski.

Wartość rynkowa zatrzymanych nielegalnych papierosów  wynosiła ponad półtora miliona złotych, a wartość rynkowa zabezpieczonej nielegalnej krajanki tytoniowej to 60 mln zł. W przypadku wprowadzenia na rynek tych  wyrobów akcyzowych – bez dalszego ich przerabiania- Skarb Państwa straciłby z tytułu nieodprowadzonych podatków co najmniej 70 mln zł.

Policjanci zatrzymali sześć osób, którym przedstawione zostały już zarzuty – m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych polegających na produkcji poza składem podatkowym wyrobu akcyzowego w postaci papierosów i wprowadzania ich do obrotu gospodarczego bez oznaczenia znakami akcyzy, z podrobionym znakiem towarowym znanego producenta.

Trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane. Sprawcami są mężczyźni w wieku 25-60 lat mieszkający na terenie województwa małopolskiego. Sprawę nadzoruje prokuratura apelacyjna w Krakowie. Sprawa ma charakter rozwojowy. 

Komentarze

 • Tom 23 lip 2014

  czyli produkcja papierosów z zarobkiem dla producenta i rolników to ok 50 % ceny paczki papierosów... interesujące ;)

  25 1 Odpowiedz
 • 23 lip 2014

  na stronie rmf 24 piszą o Krzeszowicach, a nie Krzyszkowicach, więc gdzie to w końcu było?

  19 2 Odpowiedz
 • 23 lip 2014

  błąd już poprawiony :D

  5 3 Odpowiedz
 • Anna 23 lip 2014

  Ciekawe kto jest większym złodziejem: ci co podrabiali żeby zarobić, czy ci co nałożyli na producentów taki podatek...

  45 2 Odpowiedz
 • OKOKI 23 lip 2014

  Tusk podniósł akcyzę na wyroby tytoniowie i alkohol od 2014 r z tego tytułu skarb państwa stracił 700 mln zł ,/z powodu spadku sprzedaży /a nie 70 mln, i kto tu jest większym szkodnikiem??

  40 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 lip 2014

  Powielanie po raz kolejny za JKM ewidentnych bzdur-PODATEK PŁACĄ KONSUMENCI A NIE PRODUCENCI-konsument jako ostatnie ogniwo nie ma na kogo przerzucić podatku.

  15 2 Odpowiedz
  • 24 lip 2014

   I tutaj nie do końca masz rację.
   VAT - płaci ostatni odbiorca towaru w tym przypadku nabywca papierosów
   Akcyza - jest płacona przez producenta akcyzowego wyrobu gotowego (nieważne czy go sprzeda czy nie) i ona oczywiście jest wliczana w cenę, ale ściśle mówiąc to producent tu płaci.

   3 7 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    24 lip 2014

    A producent pewnie dokłada ze swego lub pożycza od rodziny?
    Tylko u nas opłaca się oszukiwać na podatkach bo kombinowanie to nasza cecha narodowa w innych krajach oszuści są ścigani i konfiskuje się im majątki .U nas kombinator jest bohaterem i dlatego tak mamy jak mamy.

    6 6 Odpowiedz
 • 23 lip 2014

  No niestety, Politycy też musza zarobić sobie, a gdyby to poszło w obieg to by nie było nowych samochodów, wycieczek, i delegacji bo kasy by nie było ^^

  20 2 Odpowiedz
 • 24 lip 2014

  Zna ktoś miejsce gdzie oni mieli ten magazyn ?

  14 3 Odpowiedz
 • Adolf Popartyopopulos 24 lip 2014

  Teraz będą palić głupa.

  6 4 Odpowiedz
 • 24 lip 2014

  Im wyższe podatki tym częściej będą takie sprawy wychodzić, bo zwyczajnie będzie się im to opłacać....

  10 3 Odpowiedz
 • 24 lip 2014

  W Myśleniach? acha w Myśleniach mieli fabryke, dobrze wiedziec:) a gdzie leżą Myślenie?

  8 15 Odpowiedz
 • 24 lip 2014

  Nie wiem dlaczego, ale przyszedł mi na myśl zaginiony Pan Zbigniew Przewrocki.
  Związany był z tą branżą, a jakiś czas temu zaginął....
  Może należało by powiązać te dwa aspekty? Pieron wie co to za mafia prowadziła te nielagalne interesy....Może potrzebowała jakiegoś rozeznania.....i znalazła na zywca kogoś kto by im w tym nielegalnym precederze pomagał....??????

  :-(

  5 2 Odpowiedz
 • 25 lip 2014

  czegoś tu nie rozumiem wartość rynkowa to 60 mln czyli za tyle by sprzedali a skarb państwa traci 70 mln jak to jest/???

  9 2 Odpowiedz
  • 26 lip 2014

   te 10mln to pewno akcyza i inne pierdoły za które nasz rząd ma na nowe samochody, wycieczki, hotele, i inne pierdoły :)

   5 Odpowiedz
 • 26 lip 2014

  złodzieje złapali złodziei

  9 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ogień im nie straszny. Boją się raka
Społeczeństwo 1

Ogień im nie straszny. Boją się raka

Jak się okazuje 60% strażaków umiera na raka. Nieprane przez lata mundury bojowe mogą być dla nich sporym zagrożeniem, ponieważ na nich osadzają się rakotwórcze substancje. Rozwiązaniem może być pralnica, ale czy uda się ją zorganizować na terenie powiatu myślenickiego? Jak pokazują najnowsze badania, prawie dwie trzecie strażaków, którzy w wieku...

Pacjent w Myślenicach z ujemnym wynikiem. Lekarze czekają na wynik obywatelki Francji
Koronawirus 28

Pacjent w Myślenicach z ujemnym wynikiem. Lekarze czekają na wynik obywatelki Francji

U 45-letniego pacjenta, który przebywał na oddziale zakaźnym myślenickiego szpitala nie wykryto koronawirusa. Lekarze czekają na wynik badania obywatelki Francji, która trafiła na oddział zakaźny z ośrodka wypoczynkowego w Mszanie Górnej koło Limanowej artykuł aktualizowany Badania na obecność koronawirusa u 45-latka ze Skawiny wykluczyły jego o...

Na chodniku przy szpitalu nie zaparkujesz. Wjazdu blokują słupki
Myślenice 58

Na chodniku przy szpitalu nie zaparkujesz. Wjazdu blokują słupki

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że na dwóch końcach ul. Szpitalnej gmina postawiła parkomaty. Kierowcy ignorowali urządzenia, pozostawiając samochody na chodniku - po drugiej stronie ulicy. Od teraz to niemożliwe, bo wjazd na niego blokują słupki W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o parkomatach jakie stanęły po obu stronach ul. Szpitalnej. To dalszy ci...

Dwa zderzenia pod estakadą. Ucierpiały trzy osoby
Myślenice 3

Dwa zderzenia pod estakadą. Ucierpiały trzy osoby

Dwa dni z rzędu na skrzyżowaniu ul. Słowackiego z Zakopianką pod estakadą doszło do dwóch zderzeń w których ucierpiały trzy osoby W dniach 7 i 8 marca doszło do dwóch zderzeń w obrębie skrzyżowania ul. Słowackiego z Zakopianką. W pierwszej kolizji uszkodzone samochody częściowo blokowały przejazd wyłączając jeden pas ruchu. Strażacy zabezpieczyli...