Miasto

Hurtowo podrabiali papierosy. Linie produkcyjne mieli w Myśleniach i Krzeszowicach

Hurtowo podrabiali papierosy. Linie produkcyjne mieli w Myśleniach i Krzeszowicach
fot. KW Kraków

Policjanci z CBŚ zlikwidowali największą w Małopolsce nielegalną fabrykę papierosów. Hale produkcyjne mieściły się m.in. w Myślenicach i Krzeszowicach

Nielegalną fabrykę papierosów rozpracowali policjanci z krakowskiego Centralnego Biura Śledczego zajmujący się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości ekonomicznej. Wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celnej w Krakowie dotarli do magazynów, w których znajdowały się nielegalne wyroby akcyzowe. Zabezpieczono tam około 100 ton krajanki tytoniowej oraz prawie 3 mln sztuk gotowych, podrobionych papierosów. Policjanci natknęli się także na dwie kompletne linie technologiczne do produkcji i paczkowania papierosów.

fot. KW Kraków

Przestępcy podrabiali papierosy znanej marki. Zabezpieczone komponenty i tytoń były nielegalnie sprowadzane z Europy Południowej, a jak ustalono, produkt finalny miał trafić za zachodnią  granicę Polski.

Wartość rynkowa zatrzymanych nielegalnych papierosów  wynosiła ponad półtora miliona złotych, a wartość rynkowa zabezpieczonej nielegalnej krajanki tytoniowej to 60 mln zł. W przypadku wprowadzenia na rynek tych  wyrobów akcyzowych – bez dalszego ich przerabiania- Skarb Państwa straciłby z tytułu nieodprowadzonych podatków co najmniej 70 mln zł.

Policjanci zatrzymali sześć osób, którym przedstawione zostały już zarzuty – m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych polegających na produkcji poza składem podatkowym wyrobu akcyzowego w postaci papierosów i wprowadzania ich do obrotu gospodarczego bez oznaczenia znakami akcyzy, z podrobionym znakiem towarowym znanego producenta.

Trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane. Sprawcami są mężczyźni w wieku 25-60 lat mieszkający na terenie województwa małopolskiego. Sprawę nadzoruje prokuratura apelacyjna w Krakowie. Sprawa ma charakter rozwojowy. 

Komentarze (17)

 • Anna 23 lip 2014

  Ciekawe kto jest większym złodziejem: ci co podrabiali żeby zarobić, czy ci co nałożyli na producentów taki podatek...

  45 2 Odpowiedz
 • OKOKI 23 lip 2014

  Tusk podniósł akcyzę na wyroby tytoniowie i alkohol od 2014 r z tego tytułu skarb państwa stracił 700 mln zł ,/z powodu spadku sprzedaży /a nie 70 mln, i kto tu jest większym szkodnikiem??

  40 3 Odpowiedz
 • Tom 23 lip 2014

  czyli produkcja papierosów z zarobkiem dla producenta i rolników to ok 50 % ceny paczki papierosów... interesujące ;)

  25 1 Odpowiedz
 • 23 lip 2014

  No niestety, Politycy też musza zarobić sobie, a gdyby to poszło w obieg to by nie było nowych samochodów, wycieczek, i delegacji bo kasy by nie było ^^

  20 2 Odpowiedz
 • 23 lip 2014

  na stronie rmf 24 piszą o Krzeszowicach, a nie Krzyszkowicach, więc gdzie to w końcu było?

  19 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...