Miasto

Hurtowo podrabiali papierosy. Linie produkcyjne mieli w Myśleniach i Krzeszowicach

fot. KW Kraków

Policjanci z CBŚ zlikwidowali największą w Małopolsce nielegalną fabrykę papierosów. Hale produkcyjne mieściły się m.in. w Myślenicach i Krzeszowicach

Nielegalną fabrykę papierosów rozpracowali policjanci z krakowskiego Centralnego Biura Śledczego zajmujący się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości ekonomicznej. Wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celnej w Krakowie dotarli do magazynów, w których znajdowały się nielegalne wyroby akcyzowe. Zabezpieczono tam około 100 ton krajanki tytoniowej oraz prawie 3 mln sztuk gotowych, podrobionych papierosów. Policjanci natknęli się także na dwie kompletne linie technologiczne do produkcji i paczkowania papierosów.

fot. KW Kraków

Przestępcy podrabiali papierosy znanej marki. Zabezpieczone komponenty i tytoń były nielegalnie sprowadzane z Europy Południowej, a jak ustalono, produkt finalny miał trafić za zachodnią  granicę Polski.

Wartość rynkowa zatrzymanych nielegalnych papierosów  wynosiła ponad półtora miliona złotych, a wartość rynkowa zabezpieczonej nielegalnej krajanki tytoniowej to 60 mln zł. W przypadku wprowadzenia na rynek tych  wyrobów akcyzowych – bez dalszego ich przerabiania- Skarb Państwa straciłby z tytułu nieodprowadzonych podatków co najmniej 70 mln zł.

Policjanci zatrzymali sześć osób, którym przedstawione zostały już zarzuty – m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych polegających na produkcji poza składem podatkowym wyrobu akcyzowego w postaci papierosów i wprowadzania ich do obrotu gospodarczego bez oznaczenia znakami akcyzy, z podrobionym znakiem towarowym znanego producenta.

Trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane. Sprawcami są mężczyźni w wieku 25-60 lat mieszkający na terenie województwa małopolskiego. Sprawę nadzoruje prokuratura apelacyjna w Krakowie. Sprawa ma charakter rozwojowy. 

Komentarze

 • Tom 23 lip 2014

  czyli produkcja papierosów z zarobkiem dla producenta i rolników to ok 50 % ceny paczki papierosów... interesujące ;)

  25 1 Odpowiedz
 • 23 lip 2014

  na stronie rmf 24 piszą o Krzeszowicach, a nie Krzyszkowicach, więc gdzie to w końcu było?

  19 2 Odpowiedz
 • 23 lip 2014

  błąd już poprawiony :D

  5 3 Odpowiedz
 • Anna 23 lip 2014

  Ciekawe kto jest większym złodziejem: ci co podrabiali żeby zarobić, czy ci co nałożyli na producentów taki podatek...

  45 2 Odpowiedz
 • OKOKI 23 lip 2014

  Tusk podniósł akcyzę na wyroby tytoniowie i alkohol od 2014 r z tego tytułu skarb państwa stracił 700 mln zł ,/z powodu spadku sprzedaży /a nie 70 mln, i kto tu jest większym szkodnikiem??

  40 3 Odpowiedz
 • 23 lip 2014

  Powielanie po raz kolejny za JKM ewidentnych bzdur-PODATEK PŁACĄ KONSUMENCI A NIE PRODUCENCI-konsument jako ostatnie ogniwo nie ma na kogo przerzucić podatku.

  15 2 Odpowiedz
  • 24 lip 2014

   I tutaj nie do końca masz rację.
   VAT - płaci ostatni odbiorca towaru w tym przypadku nabywca papierosów
   Akcyza - jest płacona przez producenta akcyzowego wyrobu gotowego (nieważne czy go sprzeda czy nie) i ona oczywiście jest wliczana w cenę, ale ściśle mówiąc to producent tu płaci.

   3 7 Odpowiedz
   • 24 lip 2014

    A producent pewnie dokłada ze swego lub pożycza od rodziny?
    Tylko u nas opłaca się oszukiwać na podatkach bo kombinowanie to nasza cecha narodowa w innych krajach oszuści są ścigani i konfiskuje się im majątki .U nas kombinator jest bohaterem i dlatego tak mamy jak mamy.

    6 6 Odpowiedz
 • 23 lip 2014

  No niestety, Politycy też musza zarobić sobie, a gdyby to poszło w obieg to by nie było nowych samochodów, wycieczek, i delegacji bo kasy by nie było ^^

  20 2 Odpowiedz
 • 24 lip 2014

  Zna ktoś miejsce gdzie oni mieli ten magazyn ?

  14 3 Odpowiedz
 • Adolf Popartyopopulos 24 lip 2014

  Teraz będą palić głupa.

  6 4 Odpowiedz
 • 24 lip 2014

  Im wyższe podatki tym częściej będą takie sprawy wychodzić, bo zwyczajnie będzie się im to opłacać....

  10 3 Odpowiedz
 • 24 lip 2014

  W Myśleniach? acha w Myśleniach mieli fabryke, dobrze wiedziec:) a gdzie leżą Myślenie?

  8 15 Odpowiedz
 • 24 lip 2014

  Nie wiem dlaczego, ale przyszedł mi na myśl zaginiony Pan Zbigniew Przewrocki.
  Związany był z tą branżą, a jakiś czas temu zaginął....
  Może należało by powiązać te dwa aspekty? Pieron wie co to za mafia prowadziła te nielagalne interesy....Może potrzebowała jakiegoś rozeznania.....i znalazła na zywca kogoś kto by im w tym nielegalnym precederze pomagał....??????

  :-(

  5 2 Odpowiedz
 • 25 lip 2014

  czegoś tu nie rozumiem wartość rynkowa to 60 mln czyli za tyle by sprzedali a skarb państwa traci 70 mln jak to jest/???

  9 2 Odpowiedz
  • 26 lip 2014

   te 10mln to pewno akcyza i inne pierdoły za które nasz rząd ma na nowe samochody, wycieczki, hotele, i inne pierdoły :)

   5 Odpowiedz
 • 26 lip 2014

  złodzieje złapali złodziei

  9 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Zmarł sierż. szt. Łukasz Płachta. To dla niego mieszkańcy zbierali krew
Myślenice 4

Zmarł sierż. szt. Łukasz Płachta. To dla niego mieszkańcy zbierali krew

W pomoc choremu na białaczkę policjantowi z Myślenic w ostatnich dniach włączyły się setki mieszkańców, którzy oddawali dla niego krew. Nie udało się go uratować, a walkę z postępującą chorobą sierż. szt. Łukasz Płachta zakończył dzisiaj Jak informują policjanci Łukasz Płachta przegrał walkę z błyskawicznie postępującą chorobą, mimo ofiarnej pomoc...

Zebrali 18 litrów krwi. Ciągle można pomóc Łukaszowi Płachcie
Myślenice 1

Zebrali 18 litrów krwi. Ciągle można pomóc Łukaszowi Płachcie

W czasie trwania niedzielnych imprez sportowych na Zarabiu zorganizowana została kolejna zbiórka krwi na rzecz sierż. szt. Łukasza Płachty, policjanta Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach, który zmaga się z ostrą białaczką Kilka dni temu pisaliśmy o policjancie z Myślenic, który o chorobie dowiedział się nagle i potrzebuje krwi. Na nasz apel o...

ALARMUJECIE! "Kładka wisząca nad Rabą wymaga interwencji"
Alarmujecie 5

ALARMUJECIE! "Kładka wisząca nad Rabą wymaga interwencji"

W weekend otrzymaliśmy od kilku z naszych czytelników zgłoszenia dotyczące uszkodzonej kładki nad Rabą. Dzisiaj ubytki zostały uzupełnione, ale jak sugerujecie "kładka wymaga interwencji" Dla jednych "wiszący most", dla innych "kładka", ale większość wiadomości jakie w ostatnim czasie przesyłacie na redakcja@miasto-info.pl dotyczy jej stanu. W min...

Zablokowana Zakopianka. Trzy rozbite samochody. Jedna osoba ranna 
Drogi 0

Zablokowana Zakopianka. Trzy rozbite samochody. Jedna osoba ranna 

Przez kilkadziesiąt minut przed godz. 8 zamknięta była Zakopianka po tym jak przed wiaduktem w Myślenicach zderzyły się trzy samochody. Jedna osoba trafiła do szpitala Do wypadku doszło o godz. 7.55 na drodze krajowej nr 7 przy wiadukcie nad ul. Piłsudskiego. Kiedy strażacy z JRG Myślenice dotarli na miejsce, zastali trzy rozbite samochody i jedną...

Zaczęło się! Ruszyła rewitalizacja Rynku. Drogowcy zdzierają asfalt z otaczających go ulic
Myślenice 28

Zaczęło się! Ruszyła rewitalizacja Rynku. Drogowcy zdzierają asfalt z otaczających go ulic

W pierwszej kolejności drogowcy zajęli się ulicami Gałczyńskiego i Bema, z których zdzierany jest asfalt. Odcinek od skrzyżowania z ul. Jordana i Reja jest wyłączony z ruchu. Piesi mogą przechodzić wzdłuż bloku na ul. Gałczyńskiego oraz budynków przy ul. Bema To na ul. Gałczyńskiego i Bema, które jako pierwsze przechodzą remont, utrudnienia potrwa...