Okolice

Sułkowice: Kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił nowy ołtarz

Sułkowice: Kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił nowy ołtarz

W ramach 50-lecia parafii w Sułkowicach konsekracji nowego ołtarza dokonał ks. kardynał Stanisław Dziwisz

Przygotowania objęły gruntowny remont świątyni oraz budowa nowego ołtarza głównego. Prace prowadzone były przez ks. proboszcza wraz z parafianami pod kierunkiem architektów, którzy dbali o to, by zachować pierwotny zamysł architektoniczny kościoła neoromańskiego.  Historia powstania świątyni oraz jej renowacji zawarta została w książce - cegiełce wydanej przez parafię, a dochód z niej jest przeznaczony na pokrycie pozostałych jeszcze do spłacenia kosztów remontu.

Parafia przygotowywała się do tego wydarzenia duchowo poprzez spotkania modlitewne (łącznie z "Modlitewnym Jerycho"), misje święte w ubiegłym roku oraz renowację misji świętych tuż przed uroczystościami konsekracji, którą prowadził ks. Mateusz Hosaja - prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W parafii trwa peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa do rodzin. Organizowane też były pielgrzymki wiernych do miejsc kultu.  

Podczas liturgii śpiewał chór Apassionata,  grała sułkowicka orkiestra dęta, a każda z grup duszpasterskich działających przy kościele dołożyła starań, aby wzbogacić oprawę tej uroczystości.

Ostatnia konsekracja w tym miejscu odbyła się w 1964

Podczas uroczystości przypomniano też historię budowy świątyni, sięgającą czasów XX-lecia międzywojennego i daru przekazanego dla sułkowickiego kościoła  przez rodaka ks. Andrzeja Łojka. Pierwszy komitet budowy powstał w roku 1937 i zaczęto prace przy fundamentach, przerwane jednak przez wybuch wojny na wiele lat. Po wojnie powrócono do idei budowy nowego kościoła, a w 1949 roku poświęcono i wmurowano kamień węgielny. Budowa trwała do 1961 roku. Wtedy to kościół został poświęcony przez ks. biskupa Karola Wojtyłę. Odprawiane już w nim były nabożeństwa i Msze św., ale przez 4 lata trwały jeszcze prace wykończeniowe. 8 listopada 1964 roku konsekracji świątyni dokonał ks. biskup Julian Groblicki.

 

Komentarze (25)

 • mirek@ 10 paź 2014

  Rzekł Jezus: „Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam".
  Ewangelia Tomasza

  ale my ciagle budujemy coraz to wieksze swiatynie do ktorych przychodzi coraz mniej ludzi...

  41 7 Odpowiedz
 • limex limex 10 paź 2014

  mirekm -zgadzam się z Tobą w 100% ..Kiedy wreszcie nasz Kosciół to zrozumie..kiedy biskupi otworzą oczy ..przecież zasmucają Chrystusa swoją pychą i ulubowaniem luksusów...

  32 3 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 10 paź 2014

  rok cudow: odnowione koscioly w mcaach i sulkowicach, wszedzie buduja sie ronda, drogi, chodniki - piekny rok naprawde to jest niesamowite!

  20 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 paź 2014

  za ile poswięcił ?

  16 3 Odpowiedz
 • 10 paź 2014

  Co łaska + VAT

  13 1 Odpowiedz

Zobacz więcej