Okolice

Sułkowice: Kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił nowy ołtarz

Sułkowice: Kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił nowy ołtarz

W ramach 50-lecia parafii w Sułkowicach konsekracji nowego ołtarza dokonał ks. kardynał Stanisław Dziwisz

Przygotowania objęły gruntowny remont świątyni oraz budowa nowego ołtarza głównego. Prace prowadzone były przez ks. proboszcza wraz z parafianami pod kierunkiem architektów, którzy dbali o to, by zachować pierwotny zamysł architektoniczny kościoła neoromańskiego.  Historia powstania świątyni oraz jej renowacji zawarta została w książce - cegiełce wydanej przez parafię, a dochód z niej jest przeznaczony na pokrycie pozostałych jeszcze do spłacenia kosztów remontu.

Parafia przygotowywała się do tego wydarzenia duchowo poprzez spotkania modlitewne (łącznie z "Modlitewnym Jerycho"), misje święte w ubiegłym roku oraz renowację misji świętych tuż przed uroczystościami konsekracji, którą prowadził ks. Mateusz Hosaja - prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W parafii trwa peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa do rodzin. Organizowane też były pielgrzymki wiernych do miejsc kultu.  

Podczas liturgii śpiewał chór Apassionata,  grała sułkowicka orkiestra dęta, a każda z grup duszpasterskich działających przy kościele dołożyła starań, aby wzbogacić oprawę tej uroczystości.

Ostatnia konsekracja w tym miejscu odbyła się w 1964

Podczas uroczystości przypomniano też historię budowy świątyni, sięgającą czasów XX-lecia międzywojennego i daru przekazanego dla sułkowickiego kościoła  przez rodaka ks. Andrzeja Łojka. Pierwszy komitet budowy powstał w roku 1937 i zaczęto prace przy fundamentach, przerwane jednak przez wybuch wojny na wiele lat. Po wojnie powrócono do idei budowy nowego kościoła, a w 1949 roku poświęcono i wmurowano kamień węgielny. Budowa trwała do 1961 roku. Wtedy to kościół został poświęcony przez ks. biskupa Karola Wojtyłę. Odprawiane już w nim były nabożeństwa i Msze św., ale przez 4 lata trwały jeszcze prace wykończeniowe. 8 listopada 1964 roku konsekracji świątyni dokonał ks. biskup Julian Groblicki.

 

Komentarze

 • mirek@ 10 paź 2014

  Rzekł Jezus: „Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam".
  Ewangelia Tomasza

  ale my ciagle budujemy coraz to wieksze swiatynie do ktorych przychodzi coraz mniej ludzi...

  41 7 Odpowiedz
 • limex limex 10 paź 2014

  mirekm -zgadzam się z Tobą w 100% ..Kiedy wreszcie nasz Kosciół to zrozumie..kiedy biskupi otworzą oczy ..przecież zasmucają Chrystusa swoją pychą i ulubowaniem luksusów...

  32 3 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 10 paź 2014

  rok cudow: odnowione koscioly w mcaach i sulkowicach, wszedzie buduja sie ronda, drogi, chodniki - piekny rok naprawde to jest niesamowite!

  20 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 paź 2014

  za ile poswięcił ?

  16 3 Odpowiedz
 • 10 paź 2014

  za dwa gile

  6 6 Odpowiedz
 • 10 paź 2014

  Co łaska + VAT

  13 1 Odpowiedz
 • OKOKI 10 paź 2014

  Ten Dziwisz to się spasł jak prosię ,taki tłusty.Co tam takie dymy idą na tej fotce, mieli święcić a nie podpalać .

  12 6 Odpowiedz
 • 11 paź 2014

  A oni sie nadal w to bawia... Dobre:)

  4 7 Odpowiedz
 • 11 paź 2014

  Jacy "oni"?

  2 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 12 paź 2014

  Nie Ewangelia Tomasza tylko apokryf Tomasza, a właściwie cytat z filmu który z diabelskim sprytem próbuje przekonać, że kościoły są niepotrzebne. Diabeł zawsze działa małymi kroczkami próbując coś złego ukazać jak coś dobrego, a coś dobrego jako coś złego. Film z którego ten cytat pochodzi jest tego bardzo dobrym przykładem.

  8 5 Odpowiedz
 • 12 paź 2014

  Okradli nas z naszej wiary, teraz okradają z naszych pieniędzy...

  7 7 Odpowiedz
 • Paweł Stanisław Latoń 12 paź 2014

  A niby dlaczego okradają z naszych? Chcesz to dajesz nie chcesz to nie dajesz! Ludzie przestańcie pitolić głupoty! Ktoś się chce czuć dobrze w kościele to daje na niego i tyle. Czy kradnie ktoś twoje pieniądze czy ty dajesz je z przymusu? Każdy powinien pilnować własnego sumienia a nie cudzego.

  4 4 Odpowiedz
  • Anna 14 paź 2014

   kościół dostaje część pieniędzy z naszych podatków a podatnika nikt o wiare nie pyta...

   3 2 Odpowiedz
 • 12 paź 2014

  za slub musisz dac,za pogrzeb musisz dac za msze musisz dac
  pawel laton przestan pitolic glupoty.....

  4 3 Odpowiedz
 • Paweł Stanisław Latoń 12 paź 2014

  Jeśli ci to tak przeszkadza to ożeń się w urzędzie gminy za darmo albo znajdź jakiegoś kapłana co ci da ślub pod wierzbą będzie romantyczniej. Widziałeś jakąś instytucję nie katolicką której nie musisz zapłacić za pogrzeb? Za trumnę płacisz komu. Za darmo może cię pochować komunalna w papierowej trumnie. A jak nie chcesz płacić za msze to nie płać po co tam idziesz? Ja nigdy nie płacę za mszę bo nigdy jej nie zamawiam i nie skomlę że ktoś ją zamawia bo to nie moja sprawa i tyle. Panie Albert

  3 4 Odpowiedz
 • 12 paź 2014

  Panie Pawle zapominasz Pan o konkordacie, a cóż to innego jak nie okradanie nas z naszych pieniędzy?

  8 1 Odpowiedz
 • 13 paź 2014

  a ci ksieza ze swoich pienidzy utrzymuja ten kosciol ta plebanie czy ze skladek niedzielnych,co to ich prywatny folwark ze za kazda usluge trzeba im placic,niech wystawia wlasny kosciol ,wlasna plebanie i niech odprawiaja platna msze podczas uroczystosci slubnych badz pogrzebowych,wtedy moga sobie ustalac stawki nikt im wtedy nie bedzie wypominal,

  1 1 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 13 paź 2014

  Dla mojego kolegi z pracy było czymś obrzydliwym nie dotrzymywanie ślubów składanych podczas święceń, a jednocześnie czymś nienormalnym bycie wiernym ślubom składanym podczas sakramentu małżeństwa.
  To mnie chyba w tych wszystkich dyskusjach o księżach boli, że w stosunku do księży stosujemy kilkadziesiąt razy ostrzejszą miarę niż do innych ludzi z politykami na czele. Tak to prawda, ksiądz powinien być wzorem dla innych, więc stosowanie ostrzejsze miary dwa albo może nawet trzy razy jestem w stanie zrozumieć i nawet czasami poprzeć. Jednak stosowanie dziesięciokrotnie bardziej ostrej miary jest dla po prostu chamską niesprawiedliwością.

  3 3 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 13 paź 2014

  Jak już to konkordat co najwyżej w sprawie pieniędzy powoduje, iż państwo w mniejszym stopniu zdziera ze mnie pieniądze. Dodatkowo zmniejsza koszty ze ślubem cywilnym przez moją rodzinę poniesione.

  3 3 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 1 lis 2014

  Jakie pieniądze kościół (nie ksiądz) dostaje z pieniędzy podatnika oprócz pieniędzy na renowację zabytków?

  Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 10 lis 2014

  Po pierwsze mało kto chce pamiętać dlaczego powstał Fundusz Kościelny.
  Po drugie według Wikipedii (w której na marginesie też poważne głupoty popisane się zdarzają) z Funduszu Kościelnego pieniądze idą na renowację zabytków oraz na to w czym Kościół "wspomaga państwo" w jego obowiązkach.

  Odpowiedz
 • Misiek 17 lis 2014

  Panie Pawle Latoń przyjmował pan kiedyś księdza po kolędzie???
  Po co on przynosi ze sobą te kartoteki w których są zapisane jakieś kwoty?????
  Czy to aby nie pewnego rodzaju wymuszanie no bo jak się czuje ktoś kto na tych kartotekach nie ma żądnych kwot zapisanych.
  Znam całą masę ludzi którzy idą w niedzielę do kościoła i dają na składkę tylko dlatego żeby ich sąsiadka nie obgadała.
  A kler głupi nie jest widzi przecież ze wpływy coraz mniejsze wiec chwyta się różnych sztuczek.

  sh_ma kościoły są naszym wspólnym dobrem w momencie kiedy trzeba dawać na nie kasę w innych przypadkach są własnością kurii co zresztą zostało udowodnione w Jasienicy gdzie kościół został zamknięty i to na okres świąt wielkiej nocy. Zatem jeśli kościoły są prywatną własnością kurii dlaczego państwo miało by łożyć na nie.

  1 2 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 17 lis 2014

  Bez powodu nie został zamknięty. A tak późno a nie wcześniej został zamknięty właśnie dlatego, że jest kościołem, a nie barem.
  Tyle razy się chwalił odwoływaniem się do Watykanu, a ani raz nie powiedział, jaką dostał odpowiedź.

  Odpowiedz

Zobacz więcej