Złodzieje nie biorą wolnego na święta
Rozpoczyna się najgorętszy okres handlowy w roku. Przez najbliższe dni wszystko będzie się kręcić wokół przedświątecznych zakupów. To magiczny okres również dla złodziei
W okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku policja notuje wzrost włamań do domów i mieszkań, samochodów i kradzieży kieszonkowych. Funkcjonariusze przypominają o zachowaniu ostrożności podczas zakupów.
Szymon Sala, rzecznik prasowy myślenickiej policji: Złodziejom sprzyjają tłoczne miejsca. Gotówkę, dokumenty i kluczyki od samochodu trzymajmy w zapinanych wewnętrznych kieszeniach odzieży, najlepiej oddzielnie. Bądźmy czujni przy bankomatach, pamiętajmy, że kodu PIN nie należy zapisywać przy lub na karcie, najlepiej go po prostu zapamiętać. W przypadku kradzieży dokumentów czy karty bankomatowej należy jak najszybciej zastrzec je w banku, aby uniemożliwić złodziejowi niezgodne z prawem wykorzystania naszych danych.
W pojazdach nie pozostawiajmy w widocznym miejscu cennych przedmiotów. Pamiętajmy o swoim domostwie i zgromadzonym tam dobytku. W miarę możliwości nie pozostawiajmy go bez dozoru.
Kiedy wychodzimy, wyjeżdżamy, w tym, abyśmy czuli się bezpieczniej z pewnością pomoże życzliwy i spostrzegawczy sąsiad, właściwe oświetlenie budynku, instalacje alarmowe, solidne, zamknięte drzwi i okna.
Uwaga na fałszywych inkasentów i krewnych
W okresie przedświątecznym częściej niż w pozostałych miesiącach mogą odwiedzać nas osoby podające się za pracowników różnych instytucji. Mogą żądać wpłat, zaliczek, oferować różne rzeczy do sprzedaży itd. W dalszym ciągu realne jest zagrożenie oszustwem ze strony przestępców podających się za najbliższych krewnych, nagle potrzebujących gotówki, czyli tzw. fałszywych wnuczków.
- W miarę możliwości prosimy o zweryfikowanie legalności takiego działania, a w razie najmniejszych wątpliwości przypominamy o konieczności powiadomienia o takim zdarzeniu dyżurnego policji - mówi Szymon Sala.
W okresie świątecznym na ulicach i drogach w powiecie myślenickim będzie można spotkać więcej patroli policyjnych. - Bądźmy czujni, zwracajmy uwagę na podejrzane osoby, pojazdy. Zgłośmy zwoje spostrzeżenia – choćby anonimowo – dyżurującym policjantom - zachęca Szymon Sala.
Przypominamy o telefonach: alarmowym 112 lub 997 lub do dyżurnego – policyjna centrala (12) 372 – 92 – 00. Informacje można przekazywać także drogą elektroniczną.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.