Drogi powiatu: Pasy? A kto by o nich pamiętał

Podczas całodziennej kontroli okazało się, że ponad 60% kierowców nie zapina pasów

W ramach akcji Pasy” policjanci zwracali szczególną uwagę na korzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów oraz na sposób przewożenia dzieci w fotelikach.

Policjanci skontrolowali na drogach powiatu myślenickiego 83 samochody, ujawniając 60 naruszenia przepisów w tym 51 przypadków niekorzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierujących, 1 przez dorosłych pasażerów.

- Pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem ratującym ludzkie życie podczas zdarzenia drogowego. Zapięte pasy bezpieczeństwa w momencie uczestniczenia w wypadku drogowym to najczęściej jedyna szansa na przeżycie – przypomina Szymon Sala, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Podobne akcje będą powtarzane.

Czytaj także

Komentarze

 • adzygmunt 25.03.2016 - 13:15
  Bezpieczeństwo na drodze zależy nie tylko od zapiętych pasów.
  Zobaczcie na ogromne zaniedbanie naszego starostwa może gminy w części. Nie ma na jezdni lub są niewidoczne znaków poziomych. Zaniedbań jest dużo. Podam tylko kilka z nich Pasy na jezdni na zjeździe ze skrzyżowania w stronę Dobczyc z Zakopianki koło "Biedronki" Dalej cała droga w Osieczanach aż do Drogini i Poręby. Nocą kiedy mokro nie widać granicy pobocza i asfaltu.
  Dlaczego nie można namalować linii rozdzielającej środek drogi?
  29 5 Cytuj Zgłoś
 • 25.03.2016 - 13:29
  ADZ, ale kto zapłaci mandat za " nie manie pasów na drodze"? Tu nie chodzi o bezpieczeństwo tylko o zdzieranie kasy z obywateli. Za brak odblasków też chcieli dawać mandaty a za brak oświetlenia drogi czy chodników to już nie? SMH.
  25 8 Cytuj Zgłoś
 • 25.03.2016 - 15:15
  Co za kretynizm - karać kogoś za niezapięte pasy. To może dawajcie też mandaty za palenie papierosów albo picie wódki. Nie zapnie - szkodzi tylko sobie, nikomu innemu. To za brak opon zimowych nie można dostać mandatu - a można w ten sposób narobić konkretnych szkód, a za niezapięte pasy mandacik się należy.
  17 18 Cytuj Zgłoś
 • 25.03.2016 - 19:38
  Ostatni trend mandatowania to pozolkle reflektory i sygnaly swietlne dawane sobie przez kierowcow. A faktycznie, zarzadcow drog za zaniedbania karac nie wolno, tu moze jedynie kierowca dochodzic praw sadowo jesli dojdzie do szkody (np. dziury w jezdni). To sie nazywa trzymanie ludu za morde.
  17 5 Cytuj Zgłoś
 • Inżynier Monk 26.03.2016 - 11:10
  .
  darlet napisał/a:
  Nie zapnie - szkodzi tylko sobie, nikomu innemu.
  Nie zapięte pasy (teoretycznie) mogą zamienić prostą kolizję w dość poważny wypadek a co za tym idzie - zaangażowanie służb, dochodzenia przez policję, rozprawy w sądzie (bo za wypadek nie dostaniesz po prostu mandatu na miejscu), nie mówiąc o różnicach w utrudnieniu ruchu podczas postępowania z wypadkiem a kolizją. Poza tym ubezpieczyciele i ich stawki...
  Kolizji codziennie jest mnóstwo, gdyby nikt nie zapinał pasów to mielibyśmy jeszcze większy burdel na drogach niż mamy.
  15 6 Cytuj Zgłoś
 • 26.03.2016 - 12:09
  W takim razie bądźmy konsekwentni. Skoro niezapięte pasy mogą wyrządzić tyle wymienionych krzywd, to trzeba również dawać mandaty za brak opon zimowych. Wyobraź sobie, co się dzieje, gdy kierowca wpada w poślizg i potrąca ludzi stojących na przystanku - a dzieje się to przez brak zimowego ogumienia. Jednak brak zimówek nie jest karany - dopiero konsekwencje wypadku prowadzą do ukarania, a wtedy mleko mleko jest już rozlane.
  Idźmy dalej twoją myślą. Trzeba dawać mandaty za nadużywanie alkoholu i papierosów. Wiesz ile osób i pieniędzy trzeba zaangażować w leczenie wszelakich chorób związanych z paleniem papierosów? A konsekwencje nadużywania alkoholu? I to nie są żadne teoretyczne rozważania, tylko suche fakty.
  Dlatego śmieszy mnie dawanie mandatów za niezapięte pasy. Dla mnie jest to prosty sposób na zasilanie budżetu pod płaszczykiem dbania o bezpieczeństwo obywateli. Tak jak napisali poprzednicy - gdzie dbanie o stan dróg, o oświetlenie przejścia dla pieszych, malowanie pasów rozdzielających pasy jezdni? Tu jednak trzeba się zaangażować, pomyśleć, zainwestować. Dopiero w dalszym czasie i perspektywie przynosi to zysk w postaci mniejszej ilości wypadków i uniknięcia "zaangażowanie służb, dochodzenia przez policję, rozprawy w sądzie" jak to zostało stwierdzone.
  A mandacik to szybsze rozwiązanie - proszę 100 zł - ma Pan/Pani niezapięte pasy - przecież musimy dbać o wasze bezpieczeństwo, bo jesteście bandą idiotów i sami sobie krzywdę zrobicie.
  10 3 Cytuj Zgłoś
 • Inżynier Monk 26.03.2016 - 12:30
  Dostęp do alkoholu i papierosów jest obostrzony odpowiednimi przepisami, są na ten temat specjalnie sformułowane ustawy. Koncerny (chyba nawet ustawowo) biorą czynny udział w finansowaniu przeciwdziałania patologiom w tym zakresie (to dopiero paradoks). Stan dróg w zimie teoretycznie powinien być kontrolowany przez odpowiednie urzędy, mimo to wcale bym się nie zdziwił obowiązkiem stosowania opon zimowych.
  Zgadzam się, że w dzisiejszych kryteriach bezpieczeństwa w samochodach, pasy bezpieczeństwa mają mniejsze znaczenie niż za króla ćwieczka, mimo wszystko przepis wciąż obowiązuje i nie jest taki strasznie zły. Znam głupsze.
  4 2 Cytuj Zgłoś
 • 26.03.2016 - 12:42
  Co z tego, że dostęp do alkoholu i papierosów jest obostrzony? Reguły i dostęp do kierowanie samochodem i zapinania pasów też są wpisane w kodeks drogowy. Nie mówimy o obostrzeniach, tylko o konsekwencjach jakie niesie ze sobą przekraczanie przepisów. I próbuje za pomocą przykładów pokazać, że przepis o zapinaniu pasów jest idiotyczny, jeśli porówna się go z ważniejszymi rzeczami, które nie są karane.
  Tym bardziej się on głupi robi, gdy karzę się kierowców i trąbi o tym jakie to zapinanie pasów jest ważne, a za obowiązkową zmianę opon nikt nie daję mandatów i nie piszę o tym artykułów.
  2 3 Cytuj Zgłoś
 • 26.03.2016 - 12:44
  darlet napisał/a:
  Co za kretynizm - karać kogoś za niezapięte pasy. To może dawajcie też mandaty za palenie papierosów albo picie wódki. Nie zapnie - szkodzi tylko sobie, nikomu innemu. To za brak opon zimowych nie można dostać mandatu - a można w ten sposób narobić konkretnych szkód, a za niezapięte pasy mandacik się należy.
  Otóż to. Kolejny kretynizm - Za rozmowe przez tel czy pisanie smsa mandat 500zł! ale jak się bawisz komputerem pokładowym, radiem czy nawigacją to już mandatu nie dostaniesz..
  6 4 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o komentarzach